Kategóriák
Egyéb kategória

1000 forintból egész nap

 

Mit ennél, ha csak 1000 forintot költhetnél egy egész napi menüre?
 
Ezt a kérdést tettem fel négy gasztrobloggernek: a szakírónak, a vegának, a nagyevő utazónak, és a frisskönyves kismamának.
A feladat nem egyszerű, hacsak nem tojásos nokedlit vagy krumplistésztát tervezünk egész napra, bár be kell lássuk, a nyári tojásosnokedli-fejessaláta vagy a téli krumplistészta-csalamádé kombónak is helye van a konyhában, mégis valami kifinomultabb vagy vadabb tippet vártam, és kaptam is.
 
 
Egy vegetáriánusnak nem okoz problémát, ha olcsó receptekben kell gondolkodnia, arról nem is beszélve, hogy milyen kicsi az ökológiai lábnyoma Annának. Elismerésem, van hová fejlődnöm! És aki nem ismerné a Vegasztrománia blogot, kattintson bátran, nem egy unalmas vega blog, hanem teli élettel, klassz, húsevőknek is izgalmas receptekkel, és gyönyörű fotókkal!
 
 
Étkezésemre jellemző – azon túl, hogy nem eszem húst -, hogy próbálok szezonális alapanyagokból főzni, és előnyben részesítem a minőséget a mennyiséggel szemben. Minden zöldség/gyümölcs akkor a legfinomabb, amikor érik, és persze akkor a legolcsóbb is. A minőség pedig sokszor nem az áron múlik, megfogható néhány jó ötlettel, recepttel. Eszter kérésére belegondoltam, hogy mit ennék egy nap 1000 Ft-ból. Elég volt csak visszaemlékeznem a tegnapi napomra.
Reggelire zabkását ettem zabtejjel és vízzel főzve. Egy adag a feltéttel (birsalmalekvár és dió) számolva is kijön 200 Ft-ból. A tegnapi ebédem sütőtökfelfújt volt grillezett kelbimbóval és salátával, amiből egy adag bőven számolva is 500 Ft. Vacsorára szeretek meleg szendvicset, salátát, vagy kefírt enni, ez pedig nem több, mint 300 Ft.
 
Dórát nyaggatnom kellett a válaszért, de csak kicsikartam belőle valamit, aminek az lett a vége, hogy fizethetem a bort a nap végén. Nos igen, arról én is nagyon nehezen, csak az utolsó utáni pillanatban mondanék le.
 
 
 
Napok óta azzal nyaggat az Eszter, hogy mondjam meg mit ennék, ha 1000 Ft-ból kellene megoldanom az egész napos étkezésemet. Remélem, hogy a kérdés csak egy főre vonatkozik. Ha nem, megetetném a gyereket, én léböjtöt tartanék, a férjemet elküldeném este bulizni, remélve, hogy jól lakott az irodai menzán és átkoznám a Fűszeres Esztert:)
 
Mindenképpen itthonról oldanám meg az étkezést, mert ennyiből normális készételt szerintem nem lehet kapni, különösen akkor nem, ha még arra is igyekszem figyelni, hogy ne zsírt egyek egész nap (bár egy jó lángos megoldaná az ebédet…). Hús nem lenne a napi menüben, a többit pedig az idénynek megfelelő, hazai hozzávalókból állítanám össze:
 
Reggeli: zabkása benne főtt reszelt almával, mazsolával
Ebéd: sült cékla saláta bulgurral, mézzel, egy marék dióval
Vacsora: sütőtökszeletek sütőben sütve, joghurt
 
Egy főre ez talán kijönne 1000 Ft-ból, ha bulgur és zabpehely van otthon… a többit meg lehet venni darabra, vagy kisebb adagokban (1/4 sütőtök). Egész nap vizet innék (amúgy is), de este jól jönne egy pohár bor. Eszter, arra meghívsz?
 
Zsófi egy négytagú családot is megetetne ilyen kevés pénzből, úgy tűnik van még hova fejlődnöm takarékosság terén. Elhangzik a varázsszó is, irány a piac! Zsófinak jövő héten jelenik meg az új szakácskönyve Gyere velem főzni – Slambuctól a bambuszig címmel!
 
 
 
EZER Forintból simán megetetek négy személyt is, úgy, hogy nem krumplis tésztát kell enni egész nap (amit egyébként imádok), hanem izgalmas ételeket, sőt, még desszertre is marad büdzsé. Egész biztos, hogy piacon indítok, aminek éppen szezonja van, az mindig egyben a legolcsóbb is. Most például főznék egy óriási adag muallét -az egyik kedvenc padlizsános receptem: felkockázott padlizsán, hagyományos lencse és fűszeres-hagymás ragu fő szottyosra. Lehet enni salátaként, főételként vagy köretként, szóval beosztanám egész napra. Desszertnek pedig krémes rizspudingot, amely mindössze tejből és rizslisztből áll, és az egyik legjobb édesség.
 
ps. Persze, abból indultam ki, hogy alap dolgok (olaj, fűszer, só, stb. van otthon, azt nem kalkuláltam bele)
 
 
Végül, de nem utolsó sorban András tippje következik. Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy sajnos a risotto rizs kilója 1000 forint felett van, de ha valakinek tényleg csak egy ezrese van egy napra, mégis eszméletlen jókat szeretnek enni, akkor jól teszi, ha sürgősen barátságot köt a Világevővel, és követi őt, bármerre is menjen. Mondjuk Indiába hamarost.
 
 
 
 
Ha lehet a Föld tetszőleges pontját választani, akkor a Hong Kong-i Tim Ho Wan nevű dim sum büfében költeném el, ahol sok kaját nem kapnék érte, de annyira frusztrál, hogy nem tudtam bejutni utolsó éjjel a hosszú sor miatt és bekönyörögni se sikerült magam ebbe a Michelin-csillagos büfébe amikor a városban jártam, hogy inkább éheznék egész nap és ott ennék egy fogást, az ki is jön belőle.
Maradva Ázsiában mondjuk Laoszban is el tudnék lenni ennyi pénzből egy napig nagyszerűen, és még a változatosság is meglenne, a Mekong-deltában egy Done Det nevű szigeten, ahol áram se volt, laktam egy magánháznál a verandán egy függőágyban egy hétig, a szállás napi egy dollárba került, az ételek is körülbelül ebbe a nagyságrendbe estek, és reggel még frissen főzött kávé is volt, egy fémhurokra feszített zokni volt a szűrő.
Ha itthon, és nem kell aznap emberek közé menni, akkor 1 kg kenyér, 2 lilahagyma és amennyi fokhagymás, abált tokaszalonna még kijön a pénzből, azzal simán elvagyok egy napig, ahogy épp írtam is róla a blogomon, még egy "receptet" is kitettem 🙂 Ha épp egy ünnepnap, akkor pedig valami kicsit elegánsabbat próbálnék, mondjuk nem nagyon tudom az árakat, de egy kg arborio rizs biztos bőven 1000 alatt van, pár deka vajjal, valami zöldséggel és némi fűszerrel bőven elég egy napra, talán még sok is. A csirkealaplé ezúttal elmarad belőle, szégyen és gyalázat, bár lehet, hogy azt is bele lehet ügyeskedni kis adagban, olyat még úgyse csináltam, alaplé két adag rizottóhoz.
De el tudnám képzelni azt is, hogy krumplinapot tartanék, elképesztően finom tud lenni, és meg lehet csinálni annyiféleképpen, hogy fel sem tűnik, hogy ugyanarról a növényről van szó.
Egyébként meg kifejezetten szeretem, amikor épp kevés pénzem van, hogy egész más síkok és lehetőségek nyílnak meg, és kihullanak mások, amik addig elvonták a figyelmet az egyszerű és olcsó dolgokról.
 
 A facebook ingyenes 🙂

 

91 hozzászólás a(z) “1000 forintból egész nap” című bejegyzéshez

az mennyire csalás, hogy nálunk vannak olyan napok, amikor egy fillért sem kell költeni a napi kajára, mert a zöldségek a nagyszülők, szülők kertjéből érkezik, a hús meg mondjuk vadhús, amit édesanyám férje lőtt? 🙂

(persze, ezeknek is van költsége, hiszen a növényeket gondozni kellett, a lőszer-fegyver-vadászengedély is pénzbe került, de ott, akkor, amikor ezek az asztalra, akkor épp [nekünk] semmibe 🙂 )

kicsit “komolyabban” véve, szerintem főznék egy jó húslevest. a farhát nincs 100 Ft, a krumpli, hagyma, répa sem drága, de lehet hogy jut még egyéb idényzöldségre is, karalábéra, zellerre. A tészta hirtelen nem tudom mennyi, de ha olyan, akár én is gyúrok bele csipedettet, ahhoz csak egy tojás meg kis liszt kell (arányaiban 50 ft max)
én ezzel simán elvagyok egy nap, esetleg még saját kenyér, frissen akár üresen is

@KZsuzsa: egyáltalán nem csalás. Van két öreg alma és körtefánk. Soha nem permetezzük, locsolni se kell. Rengeteg dzsemet főztem be belőle, 10% cukorral. Így én azt számoltam, hogy fél liter dzsem energiafelhasználással együtt is max. 50 forint. Mellé egy piskóta 250, és abból legalább 12 szelet sütit hozok ki. Vagyis egy komplett reggeli és egy tízórai egy családnak, plusz tea. 🙂

Hát ha egy főre nézzük, akkor egy szendvics, ebédre-vacsorára gulyásleves, palacsinta és/vagy lángos is kijön szerintem házilag egy ezresből, ha a gulyást kevés húsból csinálom és nem bélszínből…
más kérdés az elfogyasztott olaj, áram ára.

Én is Világevővel értek egyet. Főleg a szalonnás, krumplis ötletet követném. Sajnos zabkásásból nem tudok elég energiát nyerni egész napra. (azért a céklasaláta, meg a padlizsános cucc játszik)

Fűszeres burgonyát sütnék, a tetejére pirított szalonna, meg sajt! Egy egész nagy tepsivel.

Ja, hétköznapra: 0,5 kg levelestészta (lehetőleg péktől, mert az finomabb), amibe mehet kis sajt vagy virsli/kolbi, uborka… Bolognai kevés darált húsból. (rakott galuska: darálthús pörköltként elkészítve szaftosan majd tejföllel összekeverve + 3 tojásból galuska kifőzve, majd a kettő összesütve rétegesen) Hamisgulyás + tejberizs/gríz. Kruplifőzelék + csibefasírt.
Amúgy két személyre sima ügy, ha nem sajnálja rá az ember az időt…

Lecsó minden mennyiségben. Simán kijön 1000-ből. diákkorom egyik kedvenc kajája volt az óbudai Perc önkiszolgálóban a sült virsli hasábburgonyával. Az is megvan ennyiből simán. De a tecsóban lehet kapni pl. csirkecombot. Veszek kettőt, megsütöm, egy zacskó előfőzött tecsós rizs, az is kijön 1000-ből. Na jó, ezek csak ebédek, de szerintem reggelire egy vajas kifli, vacsorára egy joghurt még beleférne az 1000-be. persze ehhez az kell, hogy ne legyen otthon egy fejlődésben lévő tizenéves kamasz, mert akkor ez mindenképpen kevés.

Nem akarom senki hangulatát lelombozni, de ez a kérdés már régen nem kérdés nagyon sokaknak. Én is ismerek olyan családokat, ahol ennyiből ki kell hozni két felnőtt és két (ill. három) gyerek egész napi kosztját. Ráadásul most még csak nem is az igen lecsúszott etnikai és többszörösen hátrányos helyzetű nem etnikai rétegekre gondolok, hanem olyan családokra, ahol nagy szerencséjükre még mindkét szülőnek van állása. Nekik napi ezer forint/fő maga a kánaán enne…

Na akkor számokkal: reggeli: rántotta 2 tojásból: tojás:35/db=70 Ft. Két szelet kenyér: 20 Ft zsiradék: ~15 Ft összesen: 105 Ft.
Ebéd: sült virsli hasábburgonyával: virsli 1 pár: 350 Ft, krumpli 2 db nagyobb fajta: 30 ft. virslisütéshez olaj: ~20 Ft. (olaj a krumplisütéshez volt a fritőzben…) egy adag mustár: ~30 Ft. Összesen: 430 Ft
Vacsorára még maradt 465 Ft, az bármire elegendő. 🙂

Én sajnos ebbe hosszú hónapokig bele voltam kényszerítve, de az biztos, hogy költséghatékonyabbá tette a mostani konyhámat is, sőt, manapság se nagyon megyek fölé, csak modjuk úgy könnyebb, hogy 3000/3fő.

Tippek (ömlesztve, ezek variálása az étkezések között hosszú távon midneképp 1000 ft/nap/személy alatt maradnak. (sokat említettek már, azokat igyexem kihagyni):

sárgaborsó főzelék, répapörkölttel, tormával kb.150 ft/adag(!)
lencsefőzelék
paradicsomos-tefölös-zölborsós-darált csirkeragu főtt rizzsel – meglepő, de ez is 1000 alatt van – csak jó helyen kell venni, pl. LIDL, Penny, és kijön belőle 3ezer kalória simán.
csokinapot is lehet tartani, senki ne mondja, hogy négy táblával nem lakik jól…:-)
tésztás zöldséglevesek számtalan variációja, kifőtt tészták+tejföl+fűszerek számtalan variációja
zsíroskenyér-hagymával
tea-jó cukrosan – többség korlátozott időtartamban és inkább mozgásgazdag életmód mellé jó csak, de a szükség nagy úr.
a tojásnak is számtalan variációja van, van 2-3 kifejezetten jó párizisi is (eFeF-Pick), ami attól függ, hol veszed, de bőven belefér.

És még lehet számolgatni a kalóriát és a helyes alapnyag-arányokat is. 40 fillér/kalória alatt minden jó, normál méreű és életvitelú jányok akár 50-ig is elmehetnek:-)

Eszter, a spárban kapni arborio rizset 600 valahány forint kilója, despar márka. gyanakodtam, de kipróbáltam és kiváló! úgyhogy a rizottó szerintem működik. nálunk csak zöldséggel megy, egy pirított zöldségalap levesbe való gyökerekből + édeskömény – egyik fele megy a rizottóba, másik felét felöntöm egy kis vízzel, felforralom, ez az alaplé. iszonyú gyors, iszonyú olcsó, iszonyú finom.

Aztán fél kiló csirkemájból egy fej hagymából meg fűszerekből kiváló pirított máj jön ki. Pár szem krumpli sós vízben megfőzve, és 2 nagyétkű ember jól lakik belőle. Ebédre. Kb. 500 Ft.

Ezt a sok sznob trutyit egyétek meg Ti, nagy gasztro bloggerek vagy mik. 1000 ft ból teljesen jól lehet lakni egész napra. A mai világban is már inkább dizájnereknek hívjuk azokat akik a szakács suliban végeznek, és nem szakácsoknak. Összeütnek valami ehetetlent, aminek csupán szépnek kell lennie, mert azt díjazzák. bakker. Hová süllyed a világ, főzni meg nem tudnak, mert a főző műsorok össze vannak vágva. Nekem ne istenítsen senki sem egy “sztárocska” szakácsot sem, mikor a műsorában a késsel kaparja fel a teflonból a kaját.

Múltkor gombalevest csináltam 2 személyre, az adatok:
1 db hagyma: 10 Ft
1 db répa: 10 Ft
1 db zöldség: 15 Ft
1 db karalábé: 60 Ft
15 dkg laskagomba: 90 Ft
2 db leveskocka: passz, legyen max 100 Ft
fűszerek
Nagyon-nagyon max 300 Ft ha lehetett. 1,5szer laktunk belőle jól ketten…

Vettem:
1.5 csontnélküli csülköt 920Ft/kg
1 kg lapockát 830/kg
2 paradicsom, 1 paprika, 1 hagyma 150Ft
2 kg krumpli egy nagyváros melleti kisfaluban 40ft/kg (mert épp arra jártam)
~2400Ft. Csülökpöri lett belőle.
6-7 igen kiadós felnőtt adag már biztos kijött belőle. És 10 biztosan kijön összesen. 240 Ft adag, szerintem nagyon rendben van.
Igaz nem franciás nevű, töksziruplehellettel meghintett, pirított fenyőkacsintás, lencsekutykuruttyal.
De magyar égere magyar UFO-t! : Csülökpöri reggelire, ebédre, vacsorára :))

Szerintem nem bloggereket kellett volna megkérdzeni, hanem gyakorló háziasszonyokat. Aki ugyanis háztartást vezet, az kapásból sorolná a finomabbnál finomabb étkeket.

És igen, napi 1000 Ft/fő vagy még annál is kevesebb pénzből kihozzák a minőségi, tápláló étkezést.

Csak éppen meg kellene tanulni normálisan főzni. Nem a bloggerektől, hanem mondjuk a Horváth Ilona féle szakácskönyvből. Mielőtt néhány blogger anyázni kezd, közlöm velük, hogy abban az abban szereplő magyar ételekkel nincs baj, ha megfelelő mennyiségű és minőségű alapanyagból készülnek el. A hagyományos magyar konyhának (néhány valóban kalóriadús ételtől eltekintve) nem az a baja ami miatt a gasztrobloggerek zokognak, hanem az, ahogy az elmúlt 20-30 évben elkezdték készíteni őket az éttermekben ill. a tömegétkeztetésben.

Lehet a borsófőzelék egészséges is, ha nem rántáslevesben úszó borsószemeket jelent, hanem mást (kb. azt amit 30 éve annak hívtunk). És minden más is lehet egészséges, ha nem tömik tele lisztes-zsíros csirizekkel, rántásokkal, mócsingokkal.

két komoly probléma van ezzel az egésszel:

1.) Napi ezer forintra lehet ugyan kitalálni menünek látszó tárgyakat, de ezekbe vagy a hiánybetegségek vannak belekódolva, vagy dizájner látszatkaják, amivel lepkét őrizni sem lehet, nem dolgozni. Aki meg azt mondja, hogy tartósan megél a tökfelfujt ebéd utáni vacsorára egy kefiren, az ha-zu-dik. Esetleg etióp.

2.) az 1. pontban foglaltak ellenére is rengetegen vannak az országban, akik ezt a manővert nem csak fejben, hanem a napi gyakorlatban is végrehajtják, hónapról hónapra. Minden tiszteletem az övék.

Hagymakrémleves
(brokkoli, zeller..), kevés tejszín a legdurvább benne, meg pl rizsfelfújt. Vagy egy hekatonna palacsinta. Avagy frankfurti leves, valami kelt tésztás sütivel, kakaós csiga, fahéjas kalács…

Rizseshús. Savanyúsággal.

Raguleves, egy csomó gyökérzöldséggel.
Fenti édes holmikból bármelyik mehet mellé.

Gombás-tejszínes tészta, nálunk van becsülete. 🙂

Bableves, krumplis pogácsa.

Tejszínes-gombás ragu krumplifánkkal.

Spenótos gnocchi.

Reggelire, vacsorára (ha nem választottunk a fenti kelt tésztás sütemények közül), kalács, kuglóf, ilyesmi.

Ja, valószínűleg két napra is elég lesz bármelyik kombó… 🙂

Kár, hogy nem kérdeztél meg engem. 🙂 Szoktam tartani főzőtanfolyamot (vegetáriánusat, mert én az vagyok) a Tárt Kapu Színház (művészetterápiával gyógyítanak) pácienseinek.

Iszonyú kevés pénz állt mindig a rendelkezésre, amiből gazdálkodhattam. Többnyire a Lehel piacon vásároltam be az órára és alkalmanként 4000 Ft-ból 8-14 főre főztünk vega ételeket, több fogást: saláta, leves, főétel, desszert. Nem is a receptek összeállítása, az óra megtartása volt kihívás, hanem ennyi pénzből, ennyi főre kigazdálkodni az alapanyagok beszerzését!!!

Igyekeztem különlegességeket belevinni, ugyanis ezeknek az embereknek vagy néhányuknak bizony a köles, a kelbimbó vagy a vaníliarúd is különlegesség volt vagy nem tudták, hogy mi az.

Minden egyes alkalommal, amikor elkészültünk az ételekkel, megterítettünk egy hosszú asztalt, “kiporcióztuk” az ételeket és halk zeneszóval a háttérben elfogyasztottuk. Fantasztikus élmény volt, remélem még lesz rá lehetőségem, hogy tartsak ilyen foglalkozásokat.

Ja, minden alkalommal teli pocakkal távoztak a résztvevők! 🙂 Soha senki nem maradt éhes!

Reggeli: 4 tojásos hagymás rántotta 4×30 Ft plusz 30 Ft 150 Ft
Ebéd: Burgonyakrém leves 6 szem burgonya plusz fűszerek, pici olaj 200 Ft
1 Szelet pulykamell rizzsel 300 Ft rizs 100 Ft

Vacsora: lencsefőzelék 250 Ft

Összesen: 1000 Ft per nap! és még a lencséből és a levesből marad is másnapra…
Nem nehéz kihozni ennyiből!

Hazi majas:
csirkemaj: 0,8kg 500 HUF
15 deka szalonna 200HUF
2 fej hagyma 40HUF
kis liba/kacsa esetleg serteszsir es vaj: 60 HUF
+keves majoranna, so, bors (sot meg borsot lehet nyulni etterembol is ha muszaj :D)
1 kilo kenyer 200 Huf

es kesz is egy heti kaja 🙂

én emlékszem a volt munkahelyemen (3 éve) olyan napokra, amikor paprikás krumpli, gulyáslevest, lencsefőzeléket, lepcsánkát, tartalmas leveseket főzetem beszerzési áron, piacról max 1500 ft.-ért 10-15 főre,. és 2-től 500 forintos adagokig árultam. Hülyére kerestem magam.

vaagy:
rakottkrumpli, egesz sult grillcsirke, husleves, sajtos-tejfolos-zalafelvagottas teszta, sult/fott virsli ezekbol mind kijon kb 4 adag egy ezresbol, jo mondjuk en beturok egy fel csirket ha ugy van, de 500-700Ft korul ilyen finom es laktato kesz etelt nem lehet talalni 🙂

na, ha vki nem eszik húst, az már féllábbal kóserül étkezik.:-)
(a kóser hús eszement drága Mo-on, és a húst tilos tejes étellel vagy bármilyen tejes dologgal keverni)

1000 Ft-ból meg lehet oldani 1 napi kaját, ha vki nem látványpékségben veszi a reggelit (az alsóhangon kávéval együtt 400 Ft).

étterem kizárva, főleg, hogy minimum 200%-os haszonnal működnek.

Ha jól értettem, Eszter már az elején rögzített, hogy nem a tojásos nokedli – krumplistészta vonalról vár javaslatokat, sokkal inkább olyan ételeket kívánt a figyelmünkbe ajánlani, ami nem a tipikus “szegénykaja” kategória, hanem ötletekkel gazdagított, újszerű megközelítésben / alapanyagokból készült finomság.

Sokszor volt ebédem a következő:
3-4 zsömle, egy kis 12%-os tejföl, két kis joghurt, 3-4 kiskanál lekvár. Árat csökkentő lehetőség, ha a zsömlét kenyérre cseréljük. Az persze benne van, hogy nem kalóriaigényes munkát végzek.

Vacsora meg valamilyen főzelék, lehet az borsó/bab, krumpli. Babnak 400 Ft kilója. Krumplinak 80, ha akcióznak, de tudok helyet, ahol 50. Feltétként gyakran hagymát eszem hozzá vagy fokhagymát. Édesség: egy vagy két alma.

Vagy lehet párolt lila káposzta is főtt krumplival.

Nemrég 45 Ft volt akciósan a boltban a fehér káposzta. Vajon mennyiből jön ki belőle a káposztás kocka?

Most 70-ért lehet kapni a sütőtök kilóját (szintén akciósan). Több hétig is eláll. Be kell tenni egyet a sütőbe és 2-3 napnyi vacsora megvan 100 ft-ból. Ha mellé iszunk tejet, mondjuk fél litert, akkor is 100 ft/napra alatt vagyunk.

Ezer forintból probléma kihozni kaját? Naneee… Értemén, hogy egy ezresből nem lehet megjakálni se a westendben, de azért a világnak létezik másik oldala is.

reggeli rántotta. 1 hagyma, két tojás, kevés szalonna, kenyér. Ez eddig 120 forint.

Ebéd. Rakott krumpli, kis olbász, fasírt befigyelhet, mert hús az KELL. Értem én a vegákat meg minden, de az emberek 95%-a megőrül hús nélkül. Én próbltam, 72 óráig bírtam. Tehát ez az ebéd legyen 200 forint, akkor már tejföl is van rajta.

Délután tessék elrágni egy almát és egy túrórudit.(nem, nem csak pirospettyes van) 100 ft.

vacsorára lehet melegszendvics májkrémmel-sajttal, pohár kakaóval. Együnk sokat, szóval legyen 150 forint.

Tehát akkor menyninél is járunk? 570 forintnál.

Napközben lehet még egészségtelen nápolyikat, kekszeket rágcsálni, legyen ez 200 forint. Az már 770 és luxus is volt.

Éheztünk? Nem. Ez a létezőlegolcsóbb? Nem.
A nélkülüző családok leginkább azért nélkülöznek, mert nem optimalizálják a kiadásokat. Mert Mekiznek, cigiznek, befigyel az alkohol is, ezek mind kibaszott nagy luxusdolgok.

Emberek, a minimálbér azt jelenti, hogy az a minimum, amiből nem halsz éhen. Abból nincs nyaralás, nincs pick szalámi, sem semmi luxus.
Nem, sosem éltem minimálbérből. Igen, a kiadásaim fedezhetőek lennének minimálbérből. KOmolyan számolok, számontartom, szóval ez nem lózung, az excel nem hazudik:)
Ami mégsem, arról le lehet mondani, ugye buliból nem kötelező hazataxizni, elhoz a busz is.
Na de egész belemelegedtem. Lényeg, hogy egy nem túl spúr napi menüt 770-ből kihoztam, de ha komolyan töprengenék, akkor szerintem ezt simán le tudnám vinni 400 forintra is.

Ha para a paprikáskrumplit szállítani, napközben hűtőben tartani, akkor legyen az ebéd szendvics, és a vacsora a főtt. Szerintem gimis koromban életem szendvicsmennyiségének 50%-át elfogyasztottam, szóval tudom miről beszélek.

@Eltévelyedés: Na, én valami ilyesmit vártam posztként amikor rákattintottam zindexcímlapon a blogbejegyzésre. Ha napi 1000 Ft-ból kéne megélnem, és a poszt tartalmából kéne választani, akkor inkább az éhhalál 🙂

Egyébként 20 deka vaj kb 600 Ft, egy kiló kenyér 400 Ft, szerintem ha nagyon rá lennék szorulva, 3 napra be tudnám osztani, és mégse zöld libaf*st ettem. A maradék 2000 Ft-ból még valami (nem teszkós) felvágott, majonéz, tojás is bőségesen kijön…

@Fuszeres Eszter: “ilyenkor már nem hiszem, hogy ezerből egy komoly adag készíthető belőle.”

Mai kispesti piaci árakon:
1,5 kg lecsópaprika 240
0,5 kg paradicsom 150
0,5 kg hagyma 80
0,25 kg füstölt szalonna 250
10 tojás 270

Ez egy ezres és szerintem elég komoly adag. Legalábbis én nem tudnám egy nap megenni.

Ha a munkába nem készültem kajával, és rendelni se akarok (hóvége:), akkor két kínai leves (140 Huf), egy tejföl (89 Huf) és két paradicsom (50). A kínai leves tésztáját vízbe áztatni, egy perc múlva leönteni, felkockázott paradicsomot+tejfölt rá, és kész, és finom is (az egészséget hagyjuk). Ez cirka 3 perc és nem egész 300 forint. (Ugyanezt lehet virslivel is, akkor plusz 200, de az már kiadós rendesen.) Reggelire vacsorára még kifér pékáru, csokika, bármi.

En az elmult ket honapban excel alapjan foztem 2 szemelyre, csak hetkoznapok, es az ebed vacsora kettonknek, 22 munkanapra 25ezer forintra jott ki. Minden nagyon finom volt, igaz, hogy eltem a krunmplisteszta/kaposztasteszta/parileves/fozelek plusz tojas/gomba/csirkemaj/olcsocsirkecomb arcsokkento hatasaival. Cserebe befigyelt parmezanos rakragu, varganyas csirke, es 1-2 frissensult is. Piacon indultam, mindig volt valami dobbenetolcso. plusz szeretem az egyszeru tesztakat, 1 jo spenotos capellini vagy penne arabiata minimalis sajttal is tokeletes etel nekem. Volt husos nap, fozelek nap, teszta nap es ragu nap, plusz 1 extra. Vacsorakra tojaskrem, padlizsankrem, sult gomba rizzsel, 1-2 leves…

Végigolvastam, amit kínálni akarnának nekem 1000 HUF/nap.

A 4 blogger által felsorolt napi menük reggelire épp elég, amivel talán kibírom 1-ig. Nem azért mert túlsúlyos vagyok, hanem mert amiket ott leírtak nincs 1500 kcal.

Próbáld már majd bemagyarázni egy fizikai munkásnak, hogy ez így elég…

Aki meg elvan egy negyed sütőtökkel vacsorára, azt nagyon irigylem. Nekem az egész (1,5 kg) után még volt kedvem ezt azt csipegetni.

A zabpehely mánia pedig észbontó. Magadba bombázol annyi kalóriát, amitől agyfost lehet kapni, pillanatok alatt lerendezi az emésztés, aztán marad az üres pocak csak.

Na, akkor most osztok! Főzéstudatlan ételdizájnerek.

Bede Anna, Vegasztrománia:
Zabkása, zabtejjel (lókaja):
Zabkása: 0,5 dkg ALDIban 400 Ft, de ugyebár sznob bloggerek vagyunk, úgy már 800-1000 fél kg.
Zabtej: 2 dl 450 Ft, 1 l 800-900 Ft.
Birsalmalekvár + dió: Bónusz! 🙂 Legyen ingyen!

Sütőtökfelfújt:
Kell hozzá: sütőtök, tej, vaj, tojás, liszt méz! 🙂 Legyen ez is ingyen! 🙂
Kelbimbó: 400 ft 1 kg LIDL-ben, 40 dkg fagyasztva 500 Ft.
Saláta: ebben lehet bármi, de pl jégsaláta (160 Ft/db LIDLben és pl uborka (80 Ft/db) tuti van.

Melegszendvics: 1 dbhoz kell venni 1-2 szelet kenyeret, ha sznobok vagyunk akkor brutál magos, brutál kiőrlésűt. Vagy konzerv szendókrémet! Ujujujjjj de elszóltam magam, gasztroblogger rá sem néz az olyanra, ő azt is megfőzi magának 2 blogposzt között!
Mindezt 300 Ft-ból! 🙂

Ezt összesen 987 Ft. 🙂
Ha nem ennyi jött volna ki akkor b*ssza meg magát bármelyik politikusunk, mert bizony nálunk minden drágább, mint gasztrobloggeriában.

Én írom a kiadásaimat, ezek főként az élelmiszer vásárlások. Havonta 80ezer az átlagom. Főzök. Húsevők vagyunk (húst hússal; na jó, zöldséggel is megtömöm a bevásárlókosarat:). Magyaros, kínai, indonéz, mexikói, olasz meg még ki tudja milyen húsos kajákat főzök. A 80ezret 3 főre 30 napra számolva 888,88 jön ki egy főre egy napra. Miről beszélünk? Csak a színhúst veszem, sőt azt is lebőrözöm, lezsírozom, leíntalanítom még nyersen. Így kiesett, láthatóan a far-hát, az egész csirke-kacsa, vagyis az olcsóbb árfekvésűek. Kizárólag mellet és combot veszek. Tőkehúsból a sertésnél a combot, karajt; marhánál felsált, hátszínt, fehérpecsenyét. (Van azért, hogy a tatárbifszteket bélszínből csinálom, de inkább fehérpecsenyéből.)
Nem tudom, miért ez a kérdés. Az 500 Ft talán indokoltabb lenne.

Főtt étel napi egyszer, olcsó helyen 400-500-600 forint, így megúszom a mosogatás és főzés költségét. Vacsorázni nem szoktam csak valami joghurtot, ha muszáj, az 100 Ft alatt van, vagy egy darab gyümölcsöt, ha épp úgy hozza a sors. Reggelire zsíroskenyér vagy lekváros kenyér, saját gyümölcsből.

Így olcsó és változatos. Igaz, én könnyen beszélek, egyedül élek, még macskám sincs, szóval nincs kinek főznöm/nincsenek közös főzések.

hát, nem tudom… a napi 5 alkalmas étkezésem 3000 Ft körül jön ki.
Amit itt láttam 1000 Ft-ból, az nagyszerű, csak
1. nem egészséges VAGY
2. nagyon kevés VAGY
3. ülőmunkát végzőnek elég

Így, hogy én is irodában dolgozom, de mellette sportolok az egészségemért és amatőr szinten testépítek (számolom a hasznos fehérjét, minőségi szénhidrátot és a zsírt), ez napi 1000 Ft-ból kihozhatatlan.

És ez a szomorú, hogy a magyar embernek választania kell, hogy vagy jóllakik, vagy egészségeset eszik, vagy nem mozog.

Igen, vannak kihívások: napi ezer forint alatt tankolni, napi 500 forintból telefonálni, aki dohányzik, napi 500 forintból azt is megúszni…fűteni, világítani napi 1000-ből…műszaki cikkekre is több elmegy, mint napi 1000 Ft. ( TV, mikrosütő, mosó és mosogatógép, vasaló, DVD, számítógép, telefonok, műholdas ez-az, porszívó, egyebek. Mire meglesz az utolsó, elromlik az első.

a dohányzást, meg a telefont (nem munkahelyi) nem érdemes ide venni, mert fölösleges extra.
De amikor nincs pénz a minőségi, tápláló, egyben egészséges, ugyanakkor mennyiségileg is megfelelő táplálékra, na az már szomorú..

@Metal_Storm: “A zabpehely mánia pedig észbontó. Magadba bombázol annyi kalóriát, amitől agyfost lehet kapni, pillanatok alatt lerendezi az emésztés, “

Már megbocsáss, de nagyon tévedsz. A zabpehely igen lassan bomlik le a többi fehérített szénhidráthoz képest!

hát, nem tudom… a napi 5 alkalmas étkezésem 3000 Ft körül jön ki.
Amit itt láttam 1000 Ft-ból, az nagyszerű, csak
1. nem egészséges VAGY
2. nagyon kevés VAGY
3. ülőmunkát végzőnek elég

Így, hogy én is irodában dolgozom, de mellette sportolok az egészségemért és amatőr szinten testépítek (számolom a hasznos fehérjét, minőségi szénhidrátot és a zsírt), ez napi 1000 Ft-ból kihozhatatlan.

És ez a szomorú, hogy a magyar embernek választania kell, hogy vagy jóllakik, vagy egészségeset eszik, vagy nem mozog.

Mi 4-en havi 80-90-et költünk kajára, és csak jó minőségű alapanyagokat veszünk meg. Ebből 1 ember 4 éves, de sokat kajál, a többi 3 mind mázsa körüli, heti 3-4-szer sportoló ember! Sok hús, fehérje, a kenyeret magunk sütjük, heti kb. 6ezer marad a piacon csak zöldségre és gyümölcsre. Liszt, sajt, vaj ilyenek a Lidiből, hús a Metroból vagy az Auchanból. Egyáltalán nem vonunk meg magunktól semmit, csak odafigyelünk, és nincs alkohol, üdítő meg ilyesmi.

Olvastam fentebb, hogy nem a blogon kell megtanulni főzni, hanem jó erre pl Horváth Ilona féle szakácskönyv. :)))
Odafigyeléssel ki lehet jönni, az 1000 Ft/ fő/nap/
Igaz, hogy reform élelmiszerek nem fognak belőle lenni.
Illetve sok esetben tapasztaltam, hogy az olcsó párizsik, és egyéb szemetek egészségtelenek. Ha valaki nem hiszi, olvassa el az összetevőit. Az már megint másik kérdés, amit szintén fent olvastam. Kisnyugdíjas Angyalföldön…ű
Szégyen az az országra nézve, hogy aki dolgozott sok esetben 30-40 évet bejelentett munkaviszonyban, az annyi nyugdíjat kap, mint aki szociális segélyen van. Mellesleg a nyugdíjasok már autót nem tartanak fent. Ellenben a szociális segélyesekkel. Hirtelen az jutott eszembe, hogy azért magas az én járulékom, hogy tankolni tudjon a szociális segélyen lévő polgártársam…. Akik ingyen ebédet kapnak az iskolában, óvodában. Ja meg ingyen ruha és tanszer.
Elnézést hogy elkanyarodtam a témától…

@Lakásfelújító Feri: “sok esetben tapasztaltam, hogy az olcsó párizsik, és egyéb szemetek egészségtelenek. Ha valaki nem hiszi, olvassa el az összetevőit.”

Akinek kevésből kell megélni, az jobb ha nem vesz állományjavítós vizet. Ezeknek a szemeteknek tápértéke szinte nincs is. Inkább sokkal kevesebbet, de igazit. A vizet meg pohárból. 🙂

@Fuszeres Eszter: na, jó azt nem mondtam, hogy minden egyéb tekintetben ez így egészséges volt, meg hogy mindig így van… 🙂
sok mozgás kell mellé, mert erősen szénhidrát-dús a módszer – az a legolcsóbb kalória. Ezt jól és olcsón kiváltani csak zsírral lehet:-)
A legolcsóbb, ha kristálycukros zsíroskenyeret/vakarót zabálunk. én ezt nem tudom vállalni, teában vzszont már kezelhető. És a telitettségérzés is más, ha jó adag teával öblítjük…napi másfél liter teával (kb. összesen 8-10dkg cukorral) egy étkezés simán kiváltható, ha úgy hozza a sors.
Egyébként a relatíve drágának tűnő olajosmagvak is elég jó költségcsökkentők ha ügyesen használjuk őket.
Hát igen alkohol az nagyon drága, ezért kizárt…

próbáljátok meg a sárgaborsófőzeléket úgy, ahogy a már sokat emlegetett Horváth ilona szakécskönyv mondja, picit lazább rántással – hogy ne kössön belétek:-) – és akkor fél kilóból két étkezés hármótoknak megvan. lehet dúsítani hagymával, répával, tormával, tejföllel(utóbbi kettőt csak tálaláskor.

Mennyi jó ötlet :)) Öröm ide betérni!

Ma épp sárgaborsófőzeléket készítettem. Előző nap mexikói rizst csináltam, eltettem a főtt zöldség levét a hűtőbe. Ezt a levet felhasználtam a borsóhoz, sőt, azt a delikátos levet is, amibe a szója szeleteket áztattam a rántott húshoz.
A két levet összeöntöttem, és feltettem a borsót egy fél mokkáskanál őrölt borssal.
Amíg felforrt, egy evőkanál olajon megdinszteltem egy közepes, nagyon apróra vágott vöröshagymát, jól megszórtam pirospaprikával és belekavartam a borsóba. Együtt aztán jól megfőttek és nagyon finom lett. Én nem rántom be, mert a szétfőzött borsótól sűrű lesz.
Ez sem egy kimondottan drága étel és rendkívül laktató.

Vélemény, hozzászólás?