Kategóriák
Egyéb kategória

A fickó, aki feltalálta a szeletelt kenyeret

tumblr_lzy18vlEs91r0bqbdo1_400.jpgA legnagyobb dolog a szeletelt kenyér feltalálása óta…

Tegnap hallottam először magyarul ezt a mondatot, ráadásul egy gyerek szájából, úgy tűnik, erősen le vagyok maradva az aktuális szlengekből, de majd képzem magam. De erről eszembe jutott, hogy bármilyen vicces is, a szeltetl kenyeret mégis feltalálták, méghozzá Otto Rohwedder 1927-ben. Persze előtte is felszeletelték otthon, de ő találta ki azt a gépet, ami szeletelte, és rögtön csomagolta is. Nem is nagyon lett sikere a találmányának, pedig erős üzleti lehetőségre érzett rá, de nem volt egy marketing guru. Aztán kicsit több mint tíz évre a szabadalmi bejegyzés után a Wonder Bread ráérzett arra, hogyan is kell meggyőzni az amerikai mamikat arról, hogy szeletelt kenyér nélkül nem jó anyák.

Hat évvel az első csomag Wonder Bread piacra dobása után, Amerikában már több szeletelt kenyeret ettek, mint simát! Ők voltak az elsők, akik elérték, hogy a kenyér nem száradt ki szeletelés után. Én emlékszem rá, hogy amikor Magyarországon is elkezdték ezeket a szendvicskenyereket árulni, akkor hiába hívták tartós kenyérnek, már aznap teljesen száraz volt, amikor a boltba került, pedig jó pár évtized eltelt az amerikai szabadalom óta. Mondjuk az egy másik kérdés, hogy a magyarok szerencsére még sokáig viszonylag normális kenyeret ettek, a töltött káposzta mellé nem igazán illik az ilyen kenyér.

wonder-bread-flickr-elvertbarnes_606.jpgMit csinált a Wonder Bread?

Először is, mindenféle vitamint kevertek a kenyérhez, amitől sokkal egészségesebbnek tűnt, mint a versenytársak. Egyébként pl. a szelén liszthez keverése egyáltalán nem butaság, mióta az USA-ban eleve a liszthez keverik a szelént, sokkal kevesebb a szívbetegek száma. Nálunk, ha szelént szeretnél szedni, külön kell megvásárolnod egy csomó pénzért… Aztán jött a kalcium és a D vitamin, így sikerült elérniük, hogy két szelet kenyérben egy felnőtt ember kalciumszükségletének a 30%-a meg is legyen.

Kitaláltak egy színkóddal ellátott csomagolásfajtát:

Kék: Hétfő, Zöld: Kedd, Narancs: Szerda, Piros: Csütörtök, Fehér: Péntek és Sárga :Szombat.

Más se kellett a mamiknak, ott volt ez a szuper vitaminokkal dúsított, mindig friss kenyér, lehetett belőle szendvicseket csomagolni a gyerekeknek az iskolába. Például olyat, aminek a receptjét az apukák hozták haza a hadseregből: fehérkenyér, mogyoróvaj, és lekvár. Vagy Elvis nagy kedvencét a fehérkenyér, mogyoróvaj és banán változatot.

Innen egyenes út vezetettt a zsír közellenségnek való kikiáltásához, hiszen ha rengeteg szénhidrátot muszáj enni, akkor valami mástól kell, hogy hízzunk!

Magyarországon nincs Wonder Bread, de sajnos van rengeteg rossz minőségű szeletelt kenyér. Aki teheti, süssön otthon!wonder_packaging_new.jpg

 

23 hozzászólás a(z) “A fickó, aki feltalálta a szeletelt kenyeret” című bejegyzéshez

Nagyon érdekes, hogy a videón látszik, és mondják is, hogy tejet tesznek bele. Akkor azért olyan finom az a kenyér és puha, mint egy kalács!
Persze a magyar kajákhoz nem illik, de szerintem szendvicsnek tényleg szuper, és az itt kapható zacskós kenyerek tényleg rosszak, ez viszont finom.
Ok, nem a gasztronómia csúcsa, de tényleg jó. Ha rossz lenne, nem lett volna ekkora siker!

New Yorkban éltem egy ideig ilyenen, egyszer megpróbáltam nyílt lángon pirítani. Ráolvadt a villára. Onnantól az ukrán pékségből vettem a kenyeret, mert ezzel többet nem mertem kísérletezni.
Egyébként pirítás nélkül szerintem ehetetlen.

Mindig szeletelt kenyeret veszek, mert praktikus. Ma azért már lehet – jó áron – minőségi kenyeret szeletelve vásárolni. A nem szeletelt, vágás közben darabokra hullik. Vajon az amerikai ötletet miért nem vesszük át? Vagyis, a vitamint, és a gyógyszert egyszerre vennénk be. Ezután már csak az űrhajósok kapszulás étele következne:D

Ha kalácsot akarsz enni, egyél kalácsot. Lehet amerikában ezt kenyérnek hívják, Európa nagy részén, nem.
Én is ettem japánban kenyeret, ami csokoládés epres volt. Én kalácsnak hívtam volna, ők kenyérnek. Finom volt de nem kenyér. 🙂

Mintha valami szeletelt kenyérben lenne itthon is szelén. Legalábbis rémlik valami egy csomagolásról…

Ha jól emlékszem, az első szeletelt gumikenyér a “pesti kenyér” névre hallgatott, annak idején néha vettünk is néha belőle – semmi különös nem volt vele, azóta már hétköznapivá vált a dolog, de akkor érdekes újdonságnak tűnt:)

Az ilyen toast-kenyerek legfeljebb melegszendvicsnek jók, szintén az alakjuk miatt (van az az összenyomós sütővalami, abba tökéletesen illeszkedik).

Szerintem nincs akkora tragédia egyébként kenyér-fronton, elég sok vacak akad, de nem lehetetlen normális és finom holmihoz jutni.

@Fuszeres Eszter: van egy jófajta, hagyományos kenyér-formájú, az nagyon finom és puha. A zacskója nem egészen átlátszó és kék felirat van rajta, de meg nem mondom, hogy kik gyártják.

Egyedül a rozskenyeret veszem meg szeletelve, mert azt csak én eszem és betolom a fagyasztóba, mindig csak annyit véve elő, amennyi kell.

epp a napokban hallottam radion, hogy a pasi sosem gazdagodott meg a talalmanyabol…

amugy a zsirokat azert kialtottak ki kozellensegnek, mert a hatvanas evek joleti idoszakatol kezdve a husfogyasztas is nagyon megnott. steak, hamburger, szalonna dogivel. meg persze a burger kenyer.

ugyhogy volt abban valami jogos, hogy a zsirok csokkentesere probaltak ravezetni az embereket. a problema ott ment at katasztrofaba, hogy a nyolcvanas evek kozepen a gabona lobby kapott az alkalmon, es mivel az orvosok a zsiradekok csokkenteset ajanlottak, ok meg rogvest a sajat termekeiket tetettek a kormany altal javasolt food pyramid aljara. magyarul, kenyeret es rizst egyel legtobbet, minden masbol kevesebbet.
igy ma szepen minden negyedik amerikai vagy cukorbeteg, vagy pre diabetikus.

vastaps.

en francia peksegbe jarok leginkabb
kivalasztom a kenyeret, szolok, hogy szeletelje fel
felszeleteli, csomagolja
voila
de hat azt tudni k ell, mihez veszunk kemyeret, mondjuk egy jo reggelihez, hideg vagy rantotta netan, veszek friss baquettet es az meg szaradas elott ugye el is fogy
stb.
szoval altalabn kajahoz veszunk kenyeret
meg van olyan, hogy “legeyen valami kenyer otthon” just in case, akkor johet ez a sima szeetelt csomagolt 4-5 valtozatban, persze nem feltetlenul wonder bread

Amerika tele van ilyen szar műkajákkal, mint ez a “kenyér”… a sok adalék miatt nézegetheti az ember a céduláját (ha egyáltalán van ilyen a pontos összetételről), nem fog-e betenni neki. Pl. tejtermék a kenyérben – ez egy vicc! – a laktózérzékenyeknek.
Én megtiltanám, hogy az ilyen adalékolt vackokat kenyérnek nevezzék… ld. “reggeli ital”, “frissföl” és társai.

Szerintem sok helyen lehet találni jó kenyeret Magyarországon is. A szeletelt kenyereket nem szeretem, mert tele vannak nyomva mindenféle vegyi anyagokkal (gombaölő szer, állományjavító, térfogatnövelő), de a rendes kenyerek között azért lehet nagyon finomakat találni. A környékünkön rengeteg kis pékség van, így még válogathatunk is közöttük (így ahogy most hirtelen végiggondoltam, 10 különböző helyen tudunk kenyeret venni, és most nyílt egy új pékség is, ahol még nem jártam). És az a pékség, ahol mindent megcukroztak (még a kenyeret is) rendesen tönkrement.

@ergerberger: k….a nem ertem az agressziod, de szerintem ez a beszolas kib……l nem illik ide.
igen, ismerem a nicked, tudom, hogy te mindenhova csak behanyni jarsz, de szerintem idonkent eszrevehetned, ha valahova “nem illik”

szolj, ha nem tanitottak meg neked a nem illik koncepciot, es meselek rola.

Én imádom, hogy fel van előre szeletelve…. de tőlünk 50 méterre van egy pékség, ahol -amellett hogy finomak a kenyerek, péksütik – csak rábökök a kenyérre, hogy azt kérem szeletelve, és már szeletelik csomagolják:)))

Vélemény, hozzászólás?