Kategóriák
Egyéb kategória

Gombás pirog

Most egy kicsit beleástam magam az orosz gasztronómiába, ugyanis május közepén orosz nap lesz a Kinóban. Készítettem pár ételt a Mazsike újságjába, egyik ez a pirog. Nagyon egyszerű, szép étel, nincs is nagyon mit hozzáfűznöm!
Talán csak annyit, hogy pirog előtt kötelező egy vodka, utána pedig egy pohár orosz pezsgő! 🙂
Hozzávalók:
5 dl tej vagy víz a tölteléktől függően (tejes vagy húsos)
1 cs élesztő,
1 kiskanál cukor,
5 dkg vaj, vagy margarin tölteléktől függően (tejes vagy húsos)
6 dl rétesliszt
6 dl finomliszt
2 kk só
Gyúrjuk rugalmas tésztát, majd kelesszük duplájára langyos helyen. Ez kb. 1 óra. Borítsuk a tésztát lisztezett deszkára, és nyújtsuk 4-5 mm vastag lappá. Szaggassunk belőle köröket, és töltsük meg a töltelékkel.
Hajtsuk félbe, a szélét először kézzel, majd a villa fogaival nyomkodjuk össze alaposan. Kenjük meg tojással, szurkáljuk meg villával, hogy a töltelékben lévő gőz ne a tésztát szakítsa szét.
200 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt süssük szép pirosra.
A képen olívaolajon lilahagymával, sóval, borssal, és kakukkfűvel lepirított gomba látható.

20 hozzászólás a(z) “Gombás pirog” című bejegyzéshez

hat, en a tesztat tegnap 5 dl lisztekböl csinaltam 60 deka gombaval. azt gondoltam, h esszük par napig. aposom kapott belöle 4 db-ot, a többit 3 es fel tagu kis csaladunk mondhatni, pillanatok alatt eltüntette. a maradekot parom vitte el magaval ebedre, en meg az utolso kettövel szembesültem az iment, amik meg a sütöben lapultak…
de szerintem nem a mennyiseg megadasaval volt a gond, hanem azzal, h lenyügözöen finom!!!
Klári

Rendben lesz a legközelebbi alkalommal. Csak azért írtam ide be, mert nekem zavaró volt. Én vizuálisan olvasok. Végülis én kiegészítettem a lisztet, miután észleltem a mértékegységet, és lemértem a lisztet is. Csak attól tartottam kicsit hogy az arányokat már nem tudom úgy beállítani. De mondhatom nagyon jó lett a tésztája. Nagyon bejött ebédre mindenkinek, igaz kb a fele megmaradt még vacsorára… Ebéd közben az jutott eszembe, hogy mivel ez egy elég nagy adag lett, nem lehet-e lefagyasztani a felét mondjuk? Csak nem tudom hogyan, hogy süssem meg és ha kihűlt akkor tegyem be a hidegre, vagy félig sülten, vagy csak sületlenül. Ezen a gondolaton még nem jutottam túl. Valakinek ötlete esetleg?

Üdv.
A recepttel kapcsolatosan lenne egy megjegyzésem, mivel engem ma nagyon becsapott. Jó lenne ha kijavítanád a receptben a lisztnek a mértékegységét, mert a deciliter egyáltalán nem megfelelő, és becsapós. Mint tudjuk, az emberek nagy része nem olvassa el rendesen (betűről-betűre) a dolgokat, mint ahogy én sem tettem. Nálam a dekagramm, kiló a megszokott és nekem erre jár az agyam is. Ez persze csak jó tanács, én magamnak át is írtam, mert azért nem mindegy. Én ma kimértem (már utólag), hogy a 6 dl liszt az bizony közel 35 dkg. Amúgy remeknek néz ki a tészta így készülőben is már, igaz én nem tettem bele réteslisztet, csak sima lisztet a malomból egyenesen (a környékemen nincs ennél jobb liszt, hófehér, és tökéletes). Szóval csak ennyit akartam, a dl lisztnek becsapós…

Ok, nincs harag! :)Csak kezdő pirog készítőként a víz/tej kérdés izgatott:D
De végül elkészült vízzel és fele mennyiségből. Nekem 8 db lett, szóval még ezt a mennyiséget is felezni fogom, mert 2-2 darab nekünk egy étkezésre bőven elég. Azt hiszem a héten gomba helyett valami kapros-tejfölös hússal fogom megtölteni. Hátha az jobban ízlik majd páromnak (szerinte most kevés kakukkfüvet raktam bele…máskor meg ezt a fűszert sokkalja. Ki érti ezeket a férfiakat?:D)
Szóval köszi a receptet, a repertoár része lesz ezentúl a pirog!

Dortimcsi, ne haragudj, de elvileg e-mailben kapom a kommenteket, gyakorlatilag nem jön meg mindegyik. Láthatod, hogy igyekszem mindenkinek válaszolni.
Egyébként ebből a mennyiségből nekem 20 pirogom lett, az tényleg sok két embernek.
Ha nem kapsz itt választ, akkor kérlek küld el emailen is, akkor nagyobb a valószínüsége, h megkapom.

Csalódott vagyok:(
3 nappal ezelőtt feltettem 2 kérdést,mert mindenképp jól szerettem volna elkészíteni a receptet,de nem kaptam választ.
Ha azóta egy bejegyzés se került volna a blogra hinném, hogy Eszter nem járt erre…
Így most csak a megérzéseimre hagyatkozom, hogy mivel készítem el….és hogy két emberre a fele is elég….

Szia Eszter!

Én régen ettem epres perogit (az a pirog lengyel változata). Nem tudod, annak hogy készülhet a tölteléke? Vajon csak nyersen, kis cukorral kerül bele, vagy érdemes előtte megpárolni picit az epret?

A pirogról az általános iskolai orosztanárom és a Szovjet Kultúra Háza jut eszembe. Ott ettünk sokszor káposztásat a No megállj csak! rajzfilm meg orosz háborús filmek után…
Azt hiszem, ez az intézmény ma már nem is létezik.

Én először Bp-n a Bajkál étteremben ettem pirogot, felejthetetlen élmény volt. Orosz tagozatos gimnazistaként elvittek minket a Szovjet Kultúra és Tudományok házába. Osztálytársaimnak nem izlett, így az ő adagjukat is én ettem meg. Otthon is kipróbáltuk. Ki tud többet a Szovjetunióról vetélkedőre is kellett orosz ételeket készíteni. Van egy kelet-európai szakácskönyvem, itt különböző pirog változatok megtalálhatók.Olvastam, hogy a Kinóban érdekes programok vannak. Sajnos vidéken lakom, így nem tudok ezeken részt venni.

Szia, Eszter!

Két kérdésem lenne, picit sem kapcsolódnak a posztodhoz.:)
Az egyik, hogy tudsz-e abban segíteni, hogy lehet a Cserepes- vagy Cserpes-féle tejtermékekhez hozzájutni. Az az igazság, hogy már nem emlékszem, melyik blogon láttam ezeknek a méltatását, az Ízbolygó rémlett, de az utóbbi időben nekem egész egyszerűen nem nyílik meg az az oldal.
A másik pedig az lenne, hogy lehet ezt a LinkWithin cuccot felrakni a blogra. Nézegettem már elölről és hátulról, de csak nem sikerült.

köszi előre is
Makka

Vélemény, hozzászólás?