Kategóriák
Egyéb kategória

Szezonja van! Epres sajttorta

Epres sajttortánál aktuálisabb desszertet nehezen tudtam volna készíteni mostanság, ez ugyanis nem földieperből, hanem a fáról szüretelhető társából készült. Csodálatos angol neve van, mulberry. Tényleg gyönyörű a hangzása… Találtam is egy csomó találatot rá a gugliban, és akkor látom, hogy az angolszászok pitét sütnek belőle. De valahogy nem tetszettek a receptek.
Ha fordítva csinálom, és a mulberry szót szeretném magyarra fordítani, akkor viszont kitalálják nekem, hogy szederfa az eperfám! Hogy legyek így okos?
Hát, szederfáról életemben nem hallottam, de kiderült, hogy tájékozatlan vagyok, ugyanis a Magyar Néprajzi lexikon szerint eperfa a Tiszántúlon, de szederfa a Dunántúlon.
Leszaladtam a térre, és szedtem fél kiló epret. Pár dolog megvilágosodott előttem, miközben szüreteltem a gyümölcsöt:
Bármit teszek, a kezem úgy fog kinézni, mint óvodás koromban.
Az eper potyog, puha, és nyomot hagy. Igen, az ember homlokán is.
Csak fekete ruházatban érdemes nekikezdeni a projektnek.
Nem mondom, hogy húzzon gumicsizmát, aki eperszedésre adja a fejét, de a strandpapucs határozottan rossz választás, ugyanis a fa alja tele van eperrel, ami könnyen begurul lábújjhegyen állás közben a papucsba, és elég nehéz a sorokról lesikálni.
Ha valaki ennek ellenére nekiáll a sütésnek, nem fog csalódni az eredményben, megígérem.
Hozzávalók:
50 dkg eper
25 dkg túró
1 tojás
2 doboz Philadelphia sajtkrém
1 citrom héja és leve
3 lap zselatin
2+1+2 ek cukor
2 dl tejszín
20 dkg liszt
9 dkg vaj
2 ek jéghideg víz
A lisztet a kockákra vágott vajjal, és 1 ek cukorral a késes robotgépbe tettem, és az egészet betettem egy órára a mélyhűtőbe. Mikor kivettem, gyorsan összedolgoztam a géppel, és hozzáadtam a jéghideg vizet. Gyorsan becsomagoltam fóliába, és betettem a hűtőbe egy órára. Kinyújtottam 3-4 mm vastag körré, akkorává, hogy a piteforma oldalát is eltakarja, és belefektettem egy kilisztezett piteformába. Sütőpapírt fektettem a közepébe, teleszórtam babbal (más hüvelyes is jó) és 180 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütöttem.
Kiborítottam belőle a babot, és megtöltöttem a túróval, amit elkevertem két ek cukorral, és egy tojással. Rászórtam 30 dekányi megmosott epret, és visszatoltam a sütőbe negyed órára.
Hagytam teljesen kihűlni.
Közben a maradék epret összetörtem, hozzáadtam 2 ek cukrot, a citrom héját, és levét, és pár percig forraltam. Leszűrtem, és át is passzíroztam egy szűrőn. A lébe beáztattam a zselatinlapokat, majd addig melegítettem, amíg felolvadt.
Kemény habbá vertem a tejszínhabot, összekevertem a sajtkémekkel, és óvatosan hozzácsurgattam a lehűlt, de még folyékony eperlét. Nem kevertem homogén állagúra, csak úgy márványosan hagytam. Külön nem cukroztam.
Ráhalmoztam a pitére, és két órára behűtöttem.
Leírva sokkal bonyolultabb, mint elkészíteni.

19 hozzászólás a(z) “Szezonja van! Epres sajttorta” című bejegyzéshez

Halló!
Látom, nagy vita lett abból, hogy eper, vagy szeder… Mint kertészmérnök mondom, hogy eperfa a hivatalos neve, mint egyszerű, duntántúli ember mondom, hogy szederfa a pórias neve :o)
Igazából ez olyan botanikai kavarodás, mint az aranyeső esetében (a köznép rendíthetetlenül aranyesőnek hívja az aranyvesszőt vagy aranyágat).
Egy a biztos: a fekete eper baromira fog, és baromira finom :o) Én épp a múlt héten tömtem magam tele vele, sajna alig bírom abbahagyni… Viszont van egy egyszerű módszer a kéz újrafehérítésére: félbevágott citromba kell nyomogatni az ujjunkat! Gyümölcs ellen gyümölccsel 😉

Igen, a növényélettantanárom is azért harcolt anno, hogy ami a földön terem, az szamóca, akár erdőben szedted, akár a kiskertben. A földieper az németből fordított átirat, így nem magyaros a földön termő jószágra. Így a fán van az eper, aki ugye eperfa, de felőlem lehet szeder is. 🙂 A szeder valószínűleg a termés hasonlósága miatt van, nem tudom, helyes-e, de a fára az eper és a földire a szamóca az biztos igen. (Azért megkövezni senkit nem kell, aki eperért megy le a piacra és valami pirosat vesz, de tényleg aranyosabb a szamóca és helyesebb is, hát használjuk.)

Frazon Zsófi rábólintására várva, és Nórikával egyetértve belátom, mr cska emiatt is: “feketén bólogat az eperfa lombja…” Lehet ennél autentikusabb? Hmmm, Zsófi? Én meghajtom a fejem! De már sosem fogom máshogy hívni…
Ofélia

A petsi elnevezéseket nem ismerem de Vajdaság-szerte ezt a bogyót epernek hívják…

Lhehet,hogy az a helyzet vele mint a tócsnival pl.?Ahány tájegység annyi neve..

A lényeg,hogy finom!!!!!

Isteni szép süti Eszter!
Nóri

mint etnográfus (népi néven: néprajzos) könnybelábadó szemmel figyelem szakmám meghatározó szerepét a diskurzusban, és lélegzetvisszafogva a Néprajzi Lexikon hasznosságát! én ugyan városi kultúráva és műanyag tárgyakkal foglalkozom, de valamiért úgy érzem, ez inkább szeder. viszont, ha ez lesz belőle (ld. torta), akkor a szeder és az eper is versengeni fog az elnevezésétért! hmm…

Eszter! Az én Nagymamámnál is volt ilyen fa kislánykoromban, az “egyszálbugyis” korszakomban, állandóan lila volt tőle a hátam! Amikor megnyitottam a blogod, és elolvastam a címet, plusz ránéztem a képre, azt hittem eltévesztetted, de miután később is végig “epernek” titulálod, még ha fán termőnek is, akkor én most szeretném tisztázni, hogy ezt a gyümölcsöt úgy hívják, hogy : SZEDER!Tényleg szép (néprajzos, rendkívül leleményes) szó, megkülönbözteti a két féle epret.(már Nagymamám korában is így hívták /Pesten/) Még jobb lenne ha “leszeder” lenne. 🙂 Mindenképp megsütöm, bármilyen néven is tisztelik…Köszi, Ofélia

volt szerencsém megkóstolni, és isteni finom volt!
Én a szederfát nem halottam eddig, bár ahogy kinéz, az inkább illik rá, valóban 🙂
Gumicsizma mellé meg esetleg gumikesztyű? vegyvédelmi ruha? 😀

Pároméknál van 2 feketeszeder fa meg egy fehér, most érik hatttttttalmas tömegben és jól beteríti a füvet, lekvár az egész. Nagyon örülünk neki 🙁 valaki leszedhetné…ingyen… 😀 Mi nem annyira szeretjük 😀

Szuper recept (ismét)! Húgomnak pénteken lesz a szülinapja és szeretnék neki tortát sütni. Eddig a jeruzsálemi túróra gondoltam, de elbizonytalanítottál. Én egyébként néhány éve hallottam, hogy sokan eperfának mondják a szederfát, mindig tanul az ember. Mindenesetre bárhogy is nevezzük, nagyon finom!

Vélemény, hozzászólás?