Kategóriák
Egyéb kategória

A tudatos tojás


Tegnap egy megbeszélésen találkoztam a Tudatos Vásárlók Egyesületének egyik tagjával, Lőrincz Zsuzsával. Végeztek egy széleskörű felmérést a boltokban kapható tojásokról.
Érdemes elolvasni! A poszt végén van egy nagyon jó kis videó, különös tanulsággal: Csak nem ketreces tojást árulnak egy Bio Tojás kft. nevű cég dobozában?! És igen, nem a tojás bio, csak a kft neve 🙁

Tojásteszt
A Tudatos Vásárlók Egyesülete tojástesztjében 20 különféle dobozos tojást vizsgált meg. A vizsgálatba a nagyobb élelmiszerüzletekben kapható 6 illetve 10 darabos kiszerelésű tojásokat vonták be.
Mit vizsgáltak?
A termékeket fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi szempontok alapján rangsorolták. A pontozásnál azt vették figyelembe, hogy a csomagoláson és a tojásokon feltüntetett információk megfelelnek-e az előírásoknak, valamint előfordul-e olyan név vagy kép a csomagoláson, amely a ténylegestől eltérő (állatvédelmi szempontból jobb) tartásmódra utal, vagyis megtévesztő.
Eredmény:
A teszt legfőbb tanulsága, hogy a gyártók és csomagolók megtévesztő képekkel és nevekkel igyekeznek elfelejttetni velünk, hogy a többségében ketreces tartásból származó tojások milyen körülmények között készülnek.
Öt terméknél (Wellness E-vitaminos Farm Tojás, 10 db-os mélyalmos Farm Tojás, 10 db-os Extra Sárga Farm Tojás, Szalmonella ellen kezelt Farm Tojás, 6 db-os Farm Tojás) a név volt megtévesztő. Ezeknél a név könnyen azt a hitet keltheti a fogyasztóban, hogy kifutón élő tyúkok tojásairól van szó, holott a termékek 2 esetben mélyalmos, 3 esetben pedig ketreces tartásból származtak.
Megtévesztő képet szintén öt esetben (Tesco Friss tojás mélyalmos tartásból, 10 db-os Magyar friss tojás, 10 db-os Spar Friss Tojás, 6 db-os Farm Tojás, 10 db-os Friss tojás) találtak, egynél az elnevezés is megtévesztő volt. A zöld mezőt vagy zöld mezőn kapirgáló tyúkot ábrázoló képek minden esetben ketreces tartásból származó termékhez tartoztak. Ez igen ironikus, tekintve, hogy a ketreces tartásban a tyúkok napfényt sem látnak, nemhogy a szabadban kapirgáljanak.
A tesztelt termékek a jogszabályban előírt tájékoztatás tekintetében megfeleltek. Mindössze egy-egy esetben fordult elő, hogy a csomagoláson nem szerepelt az amúgy kötelezően feltüntetendő lejárati idő, a tárolásra vonatkozó tanács vagy a tartásmódok betűjelét magyarázó táblázat.
Környezetvédelmi szempontból a termékek csomagolását és származási helyét vették figyelembe. A műanyag dobozos termékek pontot veszítettek, mivel ezek nem minden településen dobhatók a szelektív hulladékgyűjtőbe. Két esetben külföldről származó termékkel is találkoztak a tesztelők.
Részletes eredmény
Legmagasabb pontszámot a Farm Tojás Kft. Biotojása és Omega-3 tojása, valamint a Spar Natur Pur Biotojás érte el. A jó helyezést indokolta, hogy ezek a tojások bio- vagy mélyalmos gazdálkodásból származnak, illetve további hozzáadott értékkel rendelkeznek, pl. omega zsírsavakat tartalmaznak. A csomagolás környezetvédelmi szempontból nem volt kifogásolható. A dobozon feltüntetett információk fogyasztóvédelmi szempontból megfeleltek, megtévesztő információt nem tartalmaztak sem a dobozok, sem a tojások.
A tesztben a legrosszabb eredményt a 6 db-os Farm Tojás, a Tescóban vásárolt 10 db-os Friss tojás, valamint a Tesco Friss „A” osztályú tojás érte el. Mindhárom ketreces tartásból, a két utóbbi külföldről (Lengyelország, Szlovákia) származott. A termékek műanyag csomagolásuk miatt is pontot veszítettek. Ráadásul a Tesco Friss „A” osztályú tojás nagyon kicsi volt, és bár a tömegét feltüntette a gyártó, annak betűjelét nem.
A teszt eredményei és az összefoglaló elemzése itt olvasható.
Mit jelent a pecsét a tojáson?
„Egyforma, mint két tojás” – tartja a mondás. De a tojások csak látszólag egyformák. Van, amelyiket olyan tyúk tojt, amelynek egész életében csupán egy A4-es lapnyi hely jut, egészen az olyan szárnyasokig, akik természetes körülmények között élnek.
A csomagolás és a tojás jelölését a 74/2003 (VII. 1) FVM rendelet valamint a 557/2007/EK rendelet szabályozza. A tojáson lévő számok sok mindent elárulnak. Lássuk, mit is!
Az első számjegy az alkalmazott állattartási technológia kódja
0 – biotojás, ökológiai tartásból;
1 – szabadtartás, kifutós tartási rendszerből;
2 – alternatív vagy mélyalmos tartási mód;
3 – ketreces tartásmód.
Utána következik a származási ország betűkódja, ami a magyar tojás esetében „HU”.
Ezután az állattartó telep azonosítója, ahol az első két szám a megye vagy a főváros kódja:
01 – Baranya
02 – Bács-Kiskun
03 – Békés
04 – Borsod-Abaúj-Zemplén
05 – Csongrád
06 – Fejér
07 – Győr-Moson-Sopron
08 – Hajdú-Bihar
09 – Heves
10 – Komárom-Esztergom
11 – Nógrád
12 – Pest
13 – Somogy
14 – Szabolcs-Szatmár-Bereg
15 – Jász-Nagykun-Szolnok
16 – Tolna
17 – Vas
18 – Veszprém
19 – Zala
20 – Budapest
Ezt követi az állategészségügyi kerület sorszáma, a tojótyúk jelölése „T”, az állattartó telep kétjegyű sorszáma, és a legvégén általában perjellel elválasztva az istálló száma.
Vásárlás előtt érdemes kinyitni a dobozt, és megnézni a tojás kódját is, ugyanis hiába derül ki a dobozról, hogy Magyarországon csomagolták, a tojás még származhat külföldről.
A piacon történő értékesítéskor legfeljebb 50 db tojótyúkig a termelőnek nem kell jelölnie a tojást, de az értékesítés helyén fel kell tüntetni a termelő gazdaságának nevét és címét. Ilyen módon hetente legfeljebb 360 db tojást szabad értékesíteni, ennél nagyobb mennyiség esetén a tojást jelölni kell. Ebben az esetben legfeljebb emberismereti képességünkre hagyatkozhatunk, ha ki akarjuk deríteni, hogy a kofa milyen tartásmódból származó tojást árul.

15 hozzászólás a(z) “A tudatos tojás” című bejegyzéshez

Kedves Sári
A zöldet evő tyúkok tojásai biztosan kielégítik az omega 3 -ban gazdag tojás feltételt. Szerintem egyáltalán nem sok, ha nem vagy rá érzékeny (allergiás) és szereted is.
üdv: medvedr

Köszönöm medvedr!
Akkor a nagyi tojásai omega 3-as-ok, hiszen zöld takarmányozásban részesülnek a szárnyasai:) A Farm Tojás lapján az áll, hogy napi 1-2 tojás elfogyasztása az milyen klafa dolog. No de nem sok az egy kicsit tojásból, 7-14 db/hét?

2012-től egész EU-ban be lesz vezetve a berendezett ketreces tartás. A lengyelek kérését elutasították. ("… the EU Council of Agriculture Ministers rejected Poland's attempt to delay the Europe-wide ban on barren battery cages. As a result, the ban is still due to come into force as planned in 2012. – forrás: Chicken Out! Campaign for a free range future). Febr. 22.

Kedves Sári
Az omega 3 zsírsavat a takarmányon keresztül "rakják bele" a tojásba. ez megvalósulhat lenmag származékok bekverésével, direkt omega zsírsavak adalékolásával, illetve zöld takarmányozással. Amennyiben egy ketreces tartású állat ilyen takarmányt kap annak is omega 3 zsírsavakban gazdag lesz a tojása. A kérdés az, hogy amit így egy -két mondjuk 10 omega 3 zsírsavban gazdag tojással be tudsz vinni, az az omega 3 zsírsav mennyiség elegendő e a szív érrendszeri megbetegedések elleni védőhatáshoz, vagy akkor jársz e jobban ha te fogyasztasz ilyenekben gazdag táplálékot, esetleg táplálék kiegészítőt, mondjuk omega 3 zsírsav kapszulát v. ilyesmit.
üdv: medvedr

Kedves Liberális!
Nem akarom elvenni senki jogát a választástól, sőt támogatom, hogy lehessen választani. A tyúk hogylétéről meg egy kicsit másféle magyarázatot várok, mint a rendeltetésszerű stb. Igényelném a nagy tudományt- ez az én választásom- de nem kaptam meg az engem kielégítő választ, úgyhogy nem tudom, hogy mi a jó a tyúknak.(Pedig az átlaghoz képest sokat tudok róluk. ) Nem szeretem az antropomorfizálást. Mint érvet elutasítom. Azonban elismerem azt a jogodat, hogy olyan tojást vegyél amilyet akarsz és meg tudsz fizetni. A 3 kódot veszed akkor most Te gááz vagy ? Nem értem miért. Tojást olcsón nagy mennyiségben higénikusan így lehet előállítani. Az állatjóléti előírásokat/törvényeket figyelembevevő szakmaiságot szem előtt tartó termelésről, nem a rossz példákról beszélek most. Lelkiismeretlen tartók, embertelen bánásmódok persze vannak szép számmal, de a falusi udvarokban is vannak rossz példák, meg döglődő beteg tyúkok . Ok az EU leszabályozza a kérdést lesz mélyalmos meg un. free range ez jelentős költségnövekedéssel fog járni. A free range tojó min. 30%-al emeli a költségeket, a mélyalmos meg a voileres talán kevésbé, de jelentősen. Mi lesz akkor ha piaci pld szezonális v. járványok miatt tojáshiány értsd import lesz az EU ban . Akkor majd mégis csak megesszük a ketreces tojást vagy mi lesz?
Szóval a végére: ha lesz pénzed, vegyél olyan tojást, amilyet a lelkiismereted diktál,tájékozódj és válaszd ki! A legjobb az lenne, ha találnál a közeledben egy termelőt, akit ismersz, akiben megbízol, és tőle veszel, ezzel is erősítve a közvetlen környezetedet. Remélem a betűkód HU lesz ezen a tojáson is ! Addig is jó étvágyat ahhoz a tojáshoz amit most veszel!
Üdv: medvedr

Kedves Medvedr!

Majdnem egyetértek. De mindig arra számítani, hogy úgyis átvágnak, az olyan magyaros…
Persze az is lehet, hogy nem teljesen bio a bio, de azért elméletileg a jobb minőségű takarmánnyal etetett, jobb körülmények között élő tyúkok valószínűleg jobb tojást is tojnak.
És igen, van olyan is, aki azért a tudatért hajlandó többet fizetni, hogy a baromfit nem tartják embertelen körülmények között.
Megmondom őszintén, én is undorodom a ketrecben tartott tyúkoktól, mert szimplán gusztustalanok. Szerintem ahhoz sem kell nagy tudomány, hogy valaki el tudja dönteni, hogy a szabadon szaladgáló tyúk jobban érzi magát, mint a ketreces bajtársa. Legalábbis közelebb áll a "rendeltetésszerű használathoz".
Szóval ne vegyük el az emberektől a választás jogát, ha van pénze, és úgy érzi, vegyen csak bátran bio tojást.
A video lehet, hogy túlzás, de nem hiszem, hogy az átlagos (szerény) anyagi körülmények között élő emberek megalázása volt a cél.
És ezek után én milyen tojást veszek? Sajnos a legolcsóbbat, mert azt engedhetem meg magamnak. De ha több pénzem lesz, biztos, hogy bio tojást fogok vásárolni.

Üdv:
Liberális

Sajnos mikor kiköltöztünk falura, a szomszédunkban egy "tojásgyár" volt, hát egyszerűen a lelketlenség teteje az ahogy ezeket a szerencsétlen állatokat tartják. Nem részletezem, de ha ők nem költöztek volna el, kénytelen lettem volna én máshol keresni az otthonomat, mert egyszerűen képtelen voltam a szomszédságukban élni!

Kedves Vadjutka! Nekem más a véleményem! (Ezt már kifejtettem a karajon is, csak most néztem ide , örülök, hogy látok tőled hsz-t úgyhogy Hello!)
Kétlem, hogy bármilyen csirkét teljesen vegyszer/gyógyszer mentesen fel lehet nevelni, úgy hogy rendesen folyamatosan tojjon is és egészséges maradjon. A kezdeti bio eszem- faszom már sokat puhult, mert belátták hogy pld kokcidiózissal nem tudnak mit kezdeni, férgekkel dettó. Háztáji termelőtől, akiben megbízok vennék tojást, bio 0 kódú tojást meg nem. Ki tudja azt a sok bio előírás hülyeséget ellenőrizni, az ára meg jóval drágább. Jelöletlen őstermelői tojásról meg annyit, hogy sok tartó hordja a piacra jelöletlenül a ketrecestojást, mert pl. az anyósának van őstermelői igazolványa, mikor tudja bárki megállapítani, hogy most melyik tyúktól jött az a tojás. Mondjuk a januári minusz tíz fokokban érdekes a folyamatosan termelő őstermelői kapirgálós baromfiudvari szép nagy tojás. Az árak azért jelentősen különböznek! A 0 ás nagyon drága, ahogy említed is. Ezt sokan nem is engedhetik meg maguknak. a 2 -es és 3 kódban is van különbség. Ez a kül. csökkenni fog mert az EU a berendezett ketreceket teszi kötelezővé. Ebben ülőrúd van, meg homokos almos kaparótér a tyúkoknak. Ez esetleg megnyugtathat valakit a ketreces tartás felől.(Mondjuk a lengyelek szarnak rá 2017 ig- és igazuk van, -nem borítják fel a termelésüket). A ketreces tojó tartás állatjóléti reformja óriási szakmai vitát kavar/kavart. Jómagam, nem értek egyet teljesen azzal az állatjóléti felfogással, ami most uralkodó. Nem az alapokra és a törvények betartására értem. Leginkább: nem tudjuk ma sem , hogy mi a jó a tojónak. Az az elképzelés a baromfiudvarról , ami elég közkeletű, nem a boldogságot jelenti a csirkének- ez egy antropomorf toposz. Akik szegények, azokat ezek a nézetek igencsak sújtanák/sújtják, mert jócskán emelik a termelési költségeket. Aki meg bírja fizetni, az választhat. A szabadtartás egy illúzió, a házityúkfélék csak szezonálisan termelnek a szabadban (hőmérsklet, napos órák). Azonkívűl járványvédelmi szempontból sem működik. Az ízhez nem tudok hozzászólni, ismereteim szerint a vaktesztekben a fogyasztók nem tudtak különbséget tenni a különböző tartásmódokban azonos takarmányon tartott állatok által termelt tojások között. A beltartalmi értékek sem különböznek azonos takarmány esetén. Az azonos takarmány a fontos! Ami azonban reális bármilyen termelési kódot tekintve, az az utána levő betűkód : a HU. Ez nem nacionalizmus! Csak támogatva lehet itt olcsóbb egy lengyel v. pláne német tojás. A lengyelek a jövőben helyzetbe kerülhetnek mert nemet mondtak a kötelező ketreccserére. Úgyhogy arra kérek mindenkit, bármilyen tartásmódot preferál, vegyen magyar tojást! Ezzel sokat tesz a vidékért. Ha ismerős, közeli termelőtől tudja megvenni, akkor a vidékért, ahol él ezért is tesz valamit. Hangsúlyozom nem vagyok protekcionista akármi , de ez szerintem fontos. A belinkelt videó meg gááz! Ez nem tudatos vásárlás erősítése, hanem hangulatkeltés, és azok megalázása, akik nem engedhetnek meg mást magának mást mint a legolcsóbb élelmiszereket. Nem vitatván, hogy a drágább inkább jobb minőségű.
Üdv: medvedr

Nagyon tanulságos, éppen időszerű volt egy ilyen felmérés… már-már úgy tűnt a dobozokról, Mo. a boldogan kapirgáló tyúkok hazája…

Hozzáadott érték- omega 3 zsírsav? Azt meg hogyan adják hozzá plusz beltartalomnak?

Nekem pár hónapja esett le csak ez a tojás-számozásos rendszer: valaki érzékletesen elmagyarázta, hogy milyen is valójában a ketreces tartás.
Azóta 0 vagy 1 jelű tojást veszek, ami ugyan 2,5-szer annyiba kerül, de legalább nyugodtabban eszem.

Vélemény, hozzászólás?