Kategóriák
Egyéb kategória

Friss pácolt sajt (labneh)

Kaptam egy pár napja egy levelet, amin aztán nagyon jót mulattunk az írójával, és megengedte, hogy megírjam a történetet.
A lényege, hogy a levélíró férjének elege van a sok házilag, otthon előállított olyan “alapélelmiszerből”, ami boltban is kapható, és szerinte olcsóbb, mint a házi. Gondol itt a kenyérre, sajtra, tésztára, ilyesmire.
Most ebbe nem akarok részletesen belemenni, mert teljesen felesleges, de annyiban elgondolkodtató volt, hogy soha nem számosítottam még ezeket a dolgokat.
Be kell valljam, a friss sajtnál én is éreztem, hogy ha bolti joghurtból készítem, akkor valószínűleg anyagilag nem éri meg annyira, mint ha én készítem a joghurtot is, persze csak megfelelő árú tejből, mert ha 200-300 forintot fizetek egy liter tejért, akkor valóban olcsóbb a kész joghurtot megvenni.
Éppen ezért én havonta egyszer vadászok a leértékelt tejre az üzletben (ezeknek aznap jár le a szavatossága, de még semmi bajuk nincs), és csak 90 forintért adják literjét.
Minimum három litert vásárolok, kevesebbel szerintem egyszerűen nem érdemes nekiállni a dolognak!
Veszek hozzá egy doboz joghurtot is, az 45 forint.
A meglangyosított tejet elkeverem a joghurttal, és két nap alatt hagyom az egészet langyos helyen joghurttá változni.
Ha elkészült, késsel felvágom kockákra, így jobban kicsöpög. Hozzá keverek három gerezd zúzott fokhagymát, és két kiskanálnyi sót. Muszlinkendővel bélelt tésztaszűrőbe borítom, és hagyom lecsepegni egy órát.

Bekötözöm a muszlinkendőt, és egy fakanálra akasztom.
A hűtőbe teszem egy nagy fazékba, amibe a leve csepeghet, de vigyázok, hogy a csomag alja ne érjen a fazék aljára. Két nap múlva kibontom a csomagot, és átkeverem a krémet, hogy a keményebb, és lágyabb részek keveredjenek.Vissza kötöm a fakanálra, és csepegtetem újabb két napig.Az elkészült friss sajtot olajos kézzel gyúrom golyókká, amit tovább pácolhatok olívaolajban fokhagymával, fűszerekkel (bors, oregánó, fokhagyma, citromhéj, boróka, koriander mag, chili), de elkeverhetem dióval, borssal, és snidlinggel is.
Így lesz belőle a francia friss sajtra megszólalásig hasonló sajt, amit képesek 1500 forintért árulni, és nem kilóról beszélek, hanem csak tíz dekáról!
Ehhez képest a saját gyártmány (3 liter tej, 1 joghurt, 2 gerezd fokhagyma, só) 320 forint. Ebből a mennyiségből 80 deka sajt lesz, tehát a kilónkénti ára pontosan 400 forint.
Ami a francia sajt árának csupán a harmincheted része. Tehát megéri! Még akkor is, ha számítok hozzá 7,5 dl átlagos extraszűz olívaolajat, amivel 3 üvegnyi labneh készül. Persze az eredeti kecske tejből készül, de én beérem a sima tehéntejjel is.

Sajtkrémmel töltött chili is eszembe jutott erről. 🙂

58 hozzászólás a(z) “Friss pácolt sajt (labneh)” című bejegyzéshez

Sziasztok! Kipróbáltam a receptet, a végén nem lett belőle semmi jó :S nekem is tömlőssajtos állagú maradt, pedig 1 nappal tovább csepegett, végig organza anyagban. Tej hőmérséklete nem volt jó? Mármint, hogy nem melegítettem 70re aztán meg 35-re? vagy a tej vagy a joghurt márkáján múlik? Legyetek kedvesek írni, mert nagyon tetszik a recept, de így nem túl guszta 🙁 köszönöm, anita

Kedves Eszter, megkérdezhetem, hogy a megmaradt olajjal mit csinálsz, vagy mit lehet csinálni, ha már elfogyott belőle a sajt és nem szeretnék benne pácolni már semmit, de sajnálom kidobni :S Most fogok először labneh-t csinálni, már egész formázható a massza és valami mennyei íze van. Nem tudom, hogy sajnak vagy joghurtnak nevezzem, de el tudom képzelni joghurtdesszertnek házi lekvárral, mézzel, gyümölccsel, reggelinek müslivel…. nyam…. 🙂
Köszönöm

Valami nem stimmel a sajttal! Már most csináljuk hatodszor, két liter tejből, de nem áll el! Valami baj lehet a házunkkal, mert se a sör, se a bor, a sajt, meg a szílvapálinka egyáltalán nem szokta megérni a másnapot! Mit tegyek? Már tudom! 10 liter tejből csinálom holnap, csak eláll! S, ha sikerül a dolog, akkor ezután nem csak én leszek másnapos, a sajt is végre!:)))

Már a sajt résznél tartok, eltelt az első két joghurtgyártó nap… Eddig kecsegtetőek az eredmények…:) 🙂 A sör pedig megvolt, ugyan nem wiskey-vel, hanem jóféle házi mandulapálinkával, de megtette a hatást 😛

Sári!

Ha ez az első sajtod, akkor mielőtt neki állsz, igyál egy wiskyt és két sört! Azért, mert ha nem sikerül, akkor lehet mire fogni. S, ha sikerül, akkor a végén ismételd meg!:))))
Nagyon finom!

Eszter, Főfüge,
köszönöm, hogy válaszoltatok. hogy öltem meg a gombákat? az 50 foktól pusztultak meg? akkor ha felmelegítem, tehát mindenféleképpen hűtsem vissza 35 fokra? a natúrjoghurtba tesznek tartósítót? van olyan?
amúgy nekem a joghurt savanyú, akárki akármit mond. a túrón abszolút nem érzem a savanyúságot, és nem értem, hogy miért hívják keserűcsokinak a keserűcsokit, amikor azon meg a keserűséget nem érzem. és a joghurtot csak gyömölcsösen fogadja be a szám (lekvárt teszek bele vagy banánt vagy bármilyen gyümölcsöt+méz. a kefiren sem érzem, hogy savanyú volna, de a joghurttal nem tudok megbékélni)

Én vagyok a valaki!
Megölted a a joghurt gombákat!!!
Aludttej, kefir, kultúra mellett, a joghurt nem savanyú! Esetleg a méz mellett!:))) FŐfüge néven már régebben leírtam, hogy hogyan kell csinálni a sajtot, valahol itt van a sorban, keresd meg! Ha gondod van keress!

A sűrűségén az idő változtathat, lehet, hogy még egy napig csepegnie kéne.
Kicsit savanykás valóban, hiszen joghurtból készült, de ha valóban iszonyúan savanyú lett, akkor valami más baj lehet. Ha nem teszek bele fokhagymát, akkor cheese cake-et is lehet belőle sütni cukorral, úgyhogy inkább a túró savanyúságura kéne hasonlítania.

Eszter vagy valaki,

én is nekikezdtem. házitej. felmelegítettem, nem forraltam. becslésem szerint max. 50 fokosra. aztán belezuttyantottam a mizo naturjoghurtot. szépen összeállt, szűrtem, nyomkodtam, fokhagymáztam. de a végtermék nem nyerte el a tetszésemet: olyan állagú lett, mint a kolbászalakú campingsajt (tehát formáz6atlan), és iszonyúan savanyú (mint a joghurt). remélem, nem romlott meg készítés közben. kenyérkenőcsnek elmegy. vagy dobjam ki? … mit szúrtam el?

Rapsonné, minden 2.alkalommal friss Bakonyi joghurtot keverek bele. Régebb megprobáltam a saját joghurtót felhasználni,de jobb a friss adag. Télen nem jó a tejforralós módszer mert a konyhánk hideg,akkor veszem elő a joghurt készítő gépemet.
Nem is mesélném el mit szólt a férjem mikor megvettem…még a nagymamáját is megemlítette,aki a langyos sűtőbe készítette a joghurtót hagyományos módon …
De megjegyzem,ez a legjobban kihasznált elektrómos készűlékem…

Eszter! Megcsináltam és pazar lett!Nagyon köszönöm! Igaz, hogy nem bírtam kivárni a hat napot, és már a negyedik végén a keményebb részekből megcsináltam a golyókat, de legközelebb, igérem, kivárom! Tökéletes recept! Köszönöm szépen! 🙂

Én is próbálkoztam már joghurt csöpögtetéssel, de a sajt készítés eddig nem sikerült. Most megpróbálom a házi joghurt elkészítését, utána jöhet a sajt. Tejforrás nálunk is van, de csak én szeretem a házi tejet, magamért pedig nem megyek el érte. Eddig!
Csöpögtetésre én a patikában beszerezhető ún, méteres gézt használom. Egy csomag, egy db. 1m X 80 cm-es gézlap.Összehajtogatva használom, negyon bevált és nem kell kimosni, mert eldobom.Persze, ha sokat csinál valaki, akkor nem biztos, hogy megéri.

Én duplafalu tejforralóban készitem a joghurtot: Kb 1,5 l. friss tej(lehet dobozos is de nem tartos tej!)felmelegitem kb 40 C fokra( ujj próba ) és egy Bakonyi joghurtot keverek bele,lefedem és néhány óra alatt kész van. Nagyon finom, a családom is kedveli. Pl. friss eperrel turmixolva isteni, bármivel lehet ízesiteni, és tudom mi van benne… Gyümölcsjoghurtót nem veszek soha…
Sziasztok, Mónika

Na megint elkapkodtam…
nem, nem ugyanaz a többi, mert bebugyolálom, hogy minél később hűljön ki, este megcsinálom, reggelre kész.
CSak még azt nem tudom, hogy savójával is be lehetne-e oltani a tejet, vagy csak a joghurttal, mert a joghurtot inkább megennénk 🙂

Sziasztok!

Nem tudom, felmerült-e a felfőzés.
Mert nekünk is nyers tej jön házhoz, és mindig csinálok joghurtot (görög joghurt a trendi neve :-)), de ahhoz fel kell főzni a tejet, a többi eljárás ugyanaz, és hamarabb kész is van, csak nem langyos tejbe kell tenni, hanem olyanba, amit épphogy elbír a kéz (mondjuk nekem azbeszt kezem van a család szerint, szóval jó meleg legyen).
Na ezt csak azért írom, hátha jó valamire.
De sajtosítani még nem próbáltam, mert az áfonyalekvárral összekeverve (vagy szeder vagy eper,vagy citrom-méz, mikor mi van) nagyon szeretjük.

Jaj de jó! Mondjuk tehéntejből tudok frisset “szerezni”, mert az egyik barátnőmék tartanak teheneket (friss sajtot is árulnak, hát jesszusom, az milyen finom!), de akkor ráindulok a zacskóstejre, azt hamarabb megszerzem, mint a bio kecske, vagy tehéntejet. Nagyon köszönöm!!! szia! szepy

Szia Szepy,
sima bolti tejből is működik, és a bolti joghurtból is.
Dobozos tejből nem, mert nem tudom azt mivel pasztörizállhatják, de nem savanyodik meg, csak megrohad 🙁
Természetesen ha hozzájutsz valódi kecsketejhez, akkor még ízletesebb lesz az eredmény, de a sima zacskóstejből is meglepően finom joghurt ill. friss sajt készül.

Szia Eszter! Valami nekem nem világos, ezért kérdeznék, ha szabad. A tej lehet sima zacskóstej, tehát tehéntej, amit a normál közértekben kapni és sima joghurt, ami szintén bolti, vagy van valami spéci hely, ahol a kecsketejet zacskóban árulják? Lehet, hogy hülyén hangzik, de eddig azt gondoltam, hogy csak sima, pasztörizálatlan tejből lehet sajtot készíteni. Vagy a joghurt a megoldás, mert az indítja be a folyamatot? Válaszodat előre is köszönöm! szepy

Nagyon jók ezek a receptek. Már régóta “gyártunk” itthon kefirt,joghurtot, kultúrát, stb.
Csak akkor lehet 100%os erdményt elérni, ha a tejet, közvetlen a beoltás előtt, hőkezeljük, ugyanis a tejcukorból a mikroorganizmusok hatására tejsav keletkezik, és megindul a kicsapódás, vagyis az aludttej, s akkor nem igazán lesz kefir, vagy joghurt. Tehát ezt elkerülendő, a tejet 75-80 fokra felhevitjük, és amikor visszahült 35 fokra, akkor keverjuk bele a kefirt joghurtot, vagy a kultúrát. Így 100%, hogy az lesz belőle, amit szeretnénk!
A gyógyszertárakban kapni kefirfermentet (tejoltó gomba)Ha bolti dolgot használunk, akkor nagyon fontos, hogy tartósítószer menteset használjunk!

Kedves Eszter!

Kecsketej-forrásnak ajánlnám a Népszigeten a kecskefarmot én 200Ft-ért vettem novemberben még literjét, ha egyszer kedvet kapnál rá 😉
Édes hely, beszélő papagájtól a hófehér díszkakaskáig, a teknőstől a a mindentölő, ám bociszerűenjámbor házörzőig mindenféle állat van a “farmon”.
És nem utolsó sorban tavaszi sétának sem utolsó.

Kedves Eszter!
Megcsináltam, és még többször is fogom!!!
Textilpelusban, a készletben találtam ritkább szövésűt. Nekem az elején egyedül az volt nehéz, hogy milyen nagy edényben csöpögtessem le, hogy ne érjen le az aljára. Aztán a kukta bevált célra.
Ja, és mifelénk is leértékelik az aznap lejáró tejeket, abból lett.
Köszi a receptet!

Bocsánat, ha én nem szeretem az olivaolajat, akkor mivel ízesíthetem? Már régóta gondolkodom, hogy a piacon vásárolok igazi tehéntejet, nem boltit, mert az bio és egyáltalán…

A sajtgyártáson is régóta gondolkodom, de az olivaolajos rész nem hat meg, sima sós lében meg olyan snassz.

Nekem éppen ma ugrott össze egy nagy adag kefirem, mit gondoltok abból csöpögtessen sajttá a már kendőben figyelő anyagot, vagy keverjem ki kőrözöttnek egyszerűen? Egyszerűen vajon lesz sajt a kefirgombából is?
Macaroon

egyszer, azt hiszem egy JP-s bejegyzésre írtam (persze némi iróniával fűszerezve), hogy szeretem a szép/finom drága dolgokat 🙂 ezt továbbra is fenntartom, csak kiegészítem azzal, hogy: pláne, ha olcsó!

az időtakarékoskodás az egyetlen, ami nem válik előnyére, még akkor is, ha tk. egyedül dolgozik napokon át. nálam ezen a fronton van esélye elcsúszni: tudok-e rá ilyen sokáig ügyelni? de lehet, hogy csak egyszer kellene kipróbálnom, és nem férne hozzá kétség!
🙂

A muszlin az egy textiltípus neve.
Van aki textilpelenkában csepegteti le a sajtpt, de az enyémek annyira sűrű szövésüek, hogy abban két hét alatt se csepeg le.
Egyszer kaptam azt a tippet, hogy használjak harisnyát, de abból meg egy pillanat alatt kifolyt az egész.
Szóval a megfelelő anyagot megtalálni nem olyan egyszerű. 🙂

REgyszer mi kiszámoltuk a kenyérre is..sajnos a pontos számítás már nincs meg, de ha nem fehérlisztből csinálod, akkor tuti megéri (és nem dobod ki a kiló kenyér felét)..Szóval szerintem az említett férjnek sok esetben nincs igaza…

Leborulok a tudásod előtt ,ó Eszter!!!!
Képes vagyok felzabálni irdatlan mennyiségű sajtot,ráadásúl felénk házhoz jön a friss bocitej és a joghurt,belecsapok a lecsó helyett a sajtba!!!!!

Kedves Eszter!

Nekiálltam. Garabonciás házi tejet vettem és hozzá a joghurtot. Először felmelegítettem kb 80 fokra, aztán vissza 35re, bele a joghurt. A konyhában a pulton hagytam. A 2 nap letelt, de ez bizony nem vágható, hanem olyan truttyos – folyós. Valamit elrontottam, vagy még megmenthető a dolog? Mit tegyek?

Előre is köszi:
Viki

Vélemény, hozzászólás?