Kategóriák
Egyéb kategória

Kacsacombbal főtt lencseleves ötven perc alatt

 

Az angoloknak olyan jó nevük van ezekre az ételekre: komfort food. Magyarul pedig lélekmelegítő őszi leves, de legalábbis valami hasonló. Sűrű, forró, laktató, olyan, amit egy erdő közepén is szívesen főznék a kandallóba akasztott bográcsban, miközben kint süvít a szél. De nincs ilyen szerencsém, ez itt a hatodik kerület.

Füstölt kacsacombot venni nem mindig egyszerű, mert néha hetekig nem találok a piacon, néha pedig annyira ki van száradva, mintha beduinok szárították volna tartósítás céljából. Aztán az se mindig javít az állapotán, hogy melegben felakasztják a pult fölé, és a maradék zsír szépen lassan lecsepeg belőle, így a comb egyre szárazabb lesz. Persze értem én, ha nem lóg a feje fölött a vásárlónak, akkor nem tudja, hogy kapható. Nehéz ügy.

Most sikerült minden szempontból jóféle kacsacombot vennem a Hunyadi téri piacon, és bár sóletbe szántam, mégis lencseleves lett belőle. Mert sóletet nem lehet ötven perc alatt összedobni, annak kell az idő, minél több, annál jobb, sőt, ha egész éjjel bent van a sütőben, az a legjobb. De lencselevest puhára főtt füstölt kacsacombbal bármikor meg lehet főzni mindössze ötven perc alatt, ha az ember lány nem fél a kuktától. (Én alig egy éve kezdtem kuktát használni, előtte élénken élt bennem a felrobbant kukták víziója, amit aztán a barátnőm élőben is bemutatott, hatalmas lyukat ütve a magasról visszarepülő kuktával a gáztűzhelybe.)

Szóval a lényeg:

A kacsacombokat felteszem főni a felkockázott hagymával, a babérlevéllel, pár egész borssal és ha szükséges sóval, majd harminc percig főzöm. Utána elzárom a lángot, és szép lassan hagyom, hogy a gőz távozzon a kuktából és ki lehessen nyitni. Közben megpucolom a sárga és fehérrépát és kiválogatom a lencsét. Mindent a fazékba teszek,egy kis majorannával együtt, és gyorsan belereszelem a fokhagymát is. Lezárom, újabb tíz percig főzőm, majd kiszedem a leves felét, és leturmixolom, visszaöntöm. Ezzel meg is adtam neki a sűrűséget, kész is.

Ecetes vízbe áztatott hagymakarikákkal esszük.

Hozzávalók 6 nőnek vagy 3 férfinek, esetleg 3 nagyétkűnek vagy hat kisétkűnek:

3 füstölt kacsacomb

3 babérlevél

10 szem feketebors

3 fej hagyma felkockázva

50 dkg lencse kiválogatva, megmosva

3 szál sárgarépa megpucolva, felkarikázva

1 szál fehérrépa megpucolva, felkarikázva

4 gerezd fokhagyma lereszelve vagy összezúzva

1 kk majoránna

 

Az ecetes hagymához:

1 fej hagyma felkarikázva

2 ek fehérbor ecet

1,5 dl víz

Recept fent.

29 hozzászólás a(z) “Kacsacombbal főtt lencseleves ötven perc alatt” című bejegyzéshez

@frankodanko: biztos, hogy elég, hacsak nem valami sörétes puskába való többéves valamit teszel bele. 🙂
Lencsefőzés idő témához: imádom például a vörös lencsét, ami egyszerűen nyitott serpenyőben készíthető tökéletes állagúra pár perc alatt, annyira könnyen puhul.
Okoskodás jön, előre is bocsi: a kuktában főzés lényege, hogy zárt térben gőznyomás alatt a víz nem 100 celsius fokon forr, hanem akár 110-120 fokon és az étel nem attól puhul meg, hogy gyöngyözik a víz, hanem attól, hogy milyen meleg. A kukta ezért gyorsfőző, de hasonló hatást fejt ki egy jól záródó fedő is az ételen, csak kisebb mértékben képes erre.

Más: van vagy 30 éve, hogy Debrecenben isteni füstölt liba és kacsa alkatrészeket lehetett kapni, szinte minden abc-ben, azóta sem 🙁 bár most nem ott élek, ritkábban járok arra, nem pontos az infó.

“Hozzávalók 6 nőnek vagy 3 férfinek”

Úristenbasszuskulcs! Mekkorák felétek a férfiak?
3 kacsacomb legfeljebb 2 férfinek elég. De már abból is verekedés lesz.
Az 5 és fél éves lányom -pedig girhes- egyedül benyom egy kacsacombot.

Ínycsiklandozó recept. A kácsacomb viszont tényleg csak három nagyobb falatka. Amúgy, ha a kuktára a főzési idő letelte után vizet folyatsz, pillanatok alatt megszűnik benne a gőznyomás, a gőz vízcseppekké alakul és azonnal nyitható.

@Tonyk: az én adagom 2 kacsacomb egyszerre. Ha van mellé egy kis kacsamell, az a desszert. A csontosabb részeket pár óra múlva szopogatom el. Köretnek persze nem valami nyögvenyelős krumpli, hanem brokkoli és jó sok párolt vörös káposzta. 🙂 De ne vigyem el a témát, a fenti recept kitűnő, ahogy füstölt kacsához jutok, megcsinálom.

Kuktában készült sertéspörkölt esetén tapasztaltam, hogy ugyan kész, meg puha is, de mégsem annyira, hogy omlik, szinte magától esik szét. Anyámat hiába nyaggattam, hogy a családban máshol mindig olyan finomat főznek, az övé meg nem olyan. Aztán a kukta leírásában olvastam (kis megsárgult lapú füzetecske, kíváncsiságból olvastam bele, amikor a kezembe került) a nem ő a hibás, illetve csak annyiban, hogy kuktát használt, merthogy ez a kukta használatával jár együtt. Szóval milyen a kacsacomb, ha nem kuktában fő, szemben a kuktás változattal? A nagyobb időért cserébe finomabb is lesz, vagy ezt nem szabad csak kuktában készíteni?

@tattila: finomabb nem lesz. A pörköltnél én is tapasztaltam ezt, ezért csak marhapörköltet teszek kuktába, azt is csak akkor, ha még egy óra után is betonkemény a hús. Mivel a füstölt kacsacombot nem kell előtte lepirítani, nem úgy, mint a pörköltnél a húst, ezért nem számít szerintem, vagyis se jobb, se rosszabb nem lesz tőle.

@tattila: Szóval az a helyzet, hogy nem minden étel jó kuktában készítve. Pontosan, amit az előbb írtam, a magas főzési hőmérséklet miatt, időt spórol ezzel a szakács, de nem lesz se jobb se rosszabb az étel, viszont el lehet rontani pl. pörköltöt sok lével főzni benne. Amihez eleve sok idő kell és sok víz: füstöltek, kemény bőrös dolgok, mint disznóláb, pacal. Ez mehet kuktába. Pörköltöt viszont csak elvetemült kuktafüggők főznek benne.
Én pl. soha nem használok kuktát, és nem azért mert felrobbanhat.
A pörkölt minősége, hús omlóssága elsősorban az alapanyagtól függ. A titok: kezdőknek gyakori kóstolás, ugyanis a pörkölthús akkor is kemény ha nyers, akkor is rágós, ha túlfő, és van egy rövid időintervallum, mikor jó és omlós, amiről beszélsz, hát éppen kuktában ez nem igazán megvalósítható.
Van még néhány “pörköltszabály” ha már szóba került, de hosszú lenne.

Vélemény, hozzászólás?