Kategóriák
Egyéb kategória

Majoránnás tészta

Csodálkozom, hogy a majoránna mennyire jól bírja a fagyot! Talán szebb, mint nyáron! Tárkony mellé ültettük felváltva, és most, hogy a tárkonybokrok kifagytak, a majoránna kezd mindent befutni, mintha a tönkrement tárkony doppingszerként hatna rá. Annak aki gyerekkorában a szárított, morzsolt majoránnához szokott, egészen biztosan meglepetés a friss, zöldfűszer íze. Nem arról van szó, hogy enyhébb lenne a szárított, vagy koncentráltabb, esetleg keserűbb, egyszerűen teljesen más! Úgyhogy januárban is lehet tíz perc alatt gyors tésztát főzni vele az éhes gyereknek!
Hozzávalók 2 személyre:
2 ek vaj
10 dkg krémes kecskesajt
1 dl tejszín
10 dkg füstölt hús vagy szalonna (mi füstölt pulykamellel ettük, de baconnel is finom lehet)
2 ek friss majoránna levél
1 csipet frissen reszelt szerecsendió
frissen őrölt bors
1 gerezd fokhagyma
1 ek száraz Martini (elillan az alkoholtartalma)
parmezán forgácsok a tetejére
olívaolaj a tésztára
száraztészta (mi bavette-vel ettük, ez a kedvencem, minden jobban esik vele, kár hogy ritkán lehet kapni!)

A tésztát sós vízben kifőztem, majd leszűrtem és meglocsoltam kevés olívaolajjal. Amíg a tészta főtt, elkészítettem a szószt.
Megolvasztottam a vajat, beledobtam az apróra vágott fokhagymát és a füstölt húst. Pár perc után rámorzsoltam a sajtot, felöntöttem a tejszínnel és a Martinivel. Fűszereztem, és egy percig főztem. Túlfőzni nem szabad egyik tejszínes ételt se, mert a tejszínből kiválik a zsír és nagyon zsíros hatása lesz.
A majoránnát közvetlenül a láng elzárása előtt kevertem bele. Csak a tésztán borsoztuk, és szórtuk meg parmezánnal.
Az alsó kép természetesen még nyáron készült, amikor virágzott a majoránna, jó lenne megint ezt látni, de arra még pár hónapot várnunk kell!

14 hozzászólás a(z) “Majoránnás tészta” című bejegyzéshez

Húha, egészen megnyugodtam, az én évelő majorannám egyáltalán nem ilyen, és ezek szerint nem is majoranna:)Viszont ével, és finom.
A tárkony nemhogy kifagyna, ha nem irtod, úgy elterjed, hogy őserdő lesz belőle:D Hosszú évek szívós munkájával szabadultam meg egy hatalmagos bokortól, mostanság csak egy kis bokrocskát engedélyezek a komposz tövében. Állandóan fékezni kell:) Viszont öröm nézni, ahogy tavasszal erőteljesen dugja kifele a hajtásait a földből. Nála már csak a borsikafű a szívósabb, ha hagyod beérni a magjait, soha többé nem kell vetned, tömegével nő, és jó a világon mindenbe, még a csemege uborkába is rakunk a kapor mellé bőséggel, valami felséges ízt bír produkálni.

Kedves Zöldmandula!

Amit akkor az erkélyen termelgetek,az a görög szurokfű lesz? Ez egy teljesen oregáno ízű kis levelű lillás virágú növény erős oregáno ízzel. Nem tudom . hogy évelő -e mert télire megszüntetem az erkélyen a (fűszer)növénytermesztést. Nagymamám volt nagy Szabó család fan, de a dramaturgját nem tudta volna az biztos.
Üdv:
medvedr

Szia, egy blog olvasómtól kreatív blogger díjat kaptam, olyan embereknek szeretném továbbküldeni akik szebbé teszik a hétköznapjaimat. Mivel Te ilyen ember vagy, így megtisztelnél, ha elfogadnád.

Eszter!A kérdés jó!!!A Soó-Kárpáti-féle növényhatározó szerint a majorAnna a szurokFűvel 🙂 tud keverékfajt "alkotni".(Írtam, hogy közeli rokonok) Neked már biztos van! Gyors kutakodásom alatt találtam még görög szurokfüvet, markánsabb illatú, mint a nálunk honos; más alfaj él a Dunántulon és a Nyírségben, van köztük némi morfológiai különbség is; és a nemesítőknek hála van sárgás levelű,zöld-fehér tarka levelű, nagyon aromás csüngő növekedésű és még ki tudja milyen…. 😛 Hajrá botanikusok!
Medvedr! Szerintem á-val vidámabb,amolyan vidéki menyecskés a hangzása, a-val pedig városias.
De a tésztához jó étvágyat és kóstolgasd szorgalmasan a kecskesajtokat,meg fogod szeretni. Emlékszik még valaki, hogy a Szabó-család dramaturgját hogy hívják? Major Anna :))

Kedves Zöldmandula!
Akkor most friss oreganoval is kipróbálhatom ezt a klassz tésztát -egy életem egy halálom- és természetesen kecskesajttal. Oreganot szoktam termelni az erkélyen. Na akkor a majoránnát majd -á-val írom. Mondani- biztos, hogy marad a tanárnénis kiejtésem
Üdv:
medvedr

Zöldmandula, köszönöm az infót. Van fehér virágú is, sőt van olyanunk is, amit oregánónak, vagyis szurokfűnek tudunk mi is. Az is majdnem ilyen, de kicsit sötétebb színű a levele, és még erősebb az íze, illata. A képen látható és a fehér virágú az teljesen egyforma, de a harmadik az különböző, ezért gondoljuk h ez is majorAnna 🙂
Lehet, hogy a majoranna és az oreganó kereszteződtek?

Bocsánat, hogy a kertész közbeszól!
(Nagyon tetszik a blog, szeretem olvasgatni,nekem való a hangulata is.)Nagyon szépek és jó minőségűek a képek! :)))
És ezért tudok most "közbeszólni".
Ezen a képen szurokfű vagy ismertebb nevén oregano van, nem majoránna (a mi tankönyvünkben á-val van). Közeli rokonok, de a majoránna kerek levelű és inkább fehéres virágú.A szurokfű nálunk is évelő, a majoránna csak egynyáriként nevelhető, mert fagyérzékeny. Az illóolaj összetevőik sem azonosak, ezért érezted az ízét teljesen másnak!
(egyébként gyakran nagy a kavarodás a növények magyar elnevezései körül és időnként kertész legyen a talpán, aki kibogozza miről is van szó! Kaptam már szurokfüvet évelő majoránna néven.)
De az a lényeg hogy finom lett a tészta!!!!!!!!

Én is a-val mondom, de a helyesírás ellenörző mindig kijavít. Ezért gondolom á-val kell írni, de nyugodtan lehet a-val mondani 🙂
A kecskesajt szeretete egy folyamat. 10 éve én se szerettem, most pedig minnél kecskeistálló szagubb, annál jobban imádom! Kezd nagyon enyhe, frissebb sajttal, talán úgy megkedveled. Én pl. soha nem tudnám megenni a pontyot, még a gondolatától is megborzongok!

Sajnos friss majorannát nem ettem még soha, csak szárítottat.Majd nekiállok a friss megkóstolásának is. Kipróbálom ezt a tésztát , bár a kecskesajtot annyira nem szeretem, de majd kiötlök valamit. A nevét hogy ejtik? Nekem majoranna, így mintegy tanárnénisen ejtve, de hallottam már ezt az á-s változatot is : majorán(n)a. Melyik a helyes?
Üdv:
medvedr

Vélemény, hozzászólás?