Kategóriák
Egyéb kategória

Ropogós héjú házikenyér

Mostanában ezt a kenyeret sütöm a leggyakrabban, ha fehérkenyeret kell készítenem. Decemberben sokszor sült ki, mert valahogy mindig készült egy kis kacsazsír, és azt ugye nem lehet holmi bolti kenyerekkel megenni 🙂
A fiam hősszerelmes udvarlógépnek készül, olyanokat mondd, hogy beájulunk tőle (tudom, tudom, minden édesanya kisfia/kislánya hasonló…) Legutóbb ez hagyta el a száját: nagyon szerencsés vagyok, mert az én otthonomban friss kenyér illata lengedez.
Lengedez!
Soha nem használom ezt a szót, legalábbis kimondani nem szoktam, az persze lehet, hogy már leírtam. Jobban oda kell figyelni a mesékre, amiket néz, talán ott hangzanak el ilyen gyönyörűségek. Épp a Brumi mint detektív című könyvet olvassuk, amin mindketten nagyon jókat szórakozunk, de abban sem lengedezik kenyérillat.

Hozzávalók:
25 dkg rétesliszt
25 dkg simaliszt
35 dkg langyos víz (igen, dekában adtam meg a víz mennyiségét!)
2-3 kk tengeri só
1,5 kk szárított élesztő

1 kk cukor

A só kivételével mindent a karos dagasztógépbe öntök, és alacsony fokozaton 10 percig dagasztom. Maximum fokozatra kapcsolom a gépet, és így is dagasztom tíz percig. Csak az utolsó percben teszem hozzá a sót, majd fóliával letakarva duplájára kelesztem.
Kiveszem a tésztát a tálból, kettéosztom, és lisztezett deszkán hosszúkásra formázom. Megszórok liszttel egy konyharuhát, és erre teszem a kenyereket úgy, hogy a két kenyér ne érjen össze. (Így kell valahogy elképzelni.) Itt a konyharuhát felhúzom, majd a kenyereket közel tolom egymáshoz, hogy ne széltében, hanem magasságában növekedjenek. Így is kelesztem 30-35 percig, mikor megkelt bevágom a tetejét. Közben előmelegítem a sütőt 250 fokra a sütőlappal együtt.
Mikor felmelegedett a sütő, óvatosan kihúzom a lapot, megszórom liszttel, és ráteszem a kenyereket. A sütő aljába öntök egy kevés vizet, és 30-40 perc alatt szép pirosra sütöm.

55 hozzászólás a(z) “Ropogós héjú házikenyér” című bejegyzéshez

kis/kávés/teás kanál témához:
a kicsi a mokkás kanál, a nagyobb pedig a kávés kanál(azaz: tejes kávés) – én így tanultam anyukámtól. Hozzá teszem, egész gyerek korom azzal telt, hogy ez ellen tiltakoztam.

Aggódva, de megsütöttem. :o) Közben pedig halálra izgultam magam, mert 1. nincs dagasztóm, 2. a hozzávalók recept szerinti mennyisége egy ragacsos folyékony masszát eredményezett (óvatos liszt-pótolgatással végül csak formázható lett), 3. nem volt itthon porított csak friss élesztő, 4. ezer éves gáz sütőnk van, és satöbbi … De eszméletlenül ropogós lett és isteni! :o) Úgyhogy köszönöm!

Kedves Eszter!

Az a kérdésem, hogy ezt a kenyeret kenyérsütő gépben is meg lehet sütni?
Olvastam, hogy a dagasztásik volt aki eljutott a gépben, de senki nem ott sütötte. Ha gépben dagasztom, és kelesztem,melyik programon? A gyors 7 majd 25 percig keleszt, a normál 45 +18+45 perc, tehát háromszor. Nemrég kaptam a gépe,még nem sütöttem csak egy kenyeret, de olvastam, ha túl kel a tészta, az nem jó.
Köszönöm, és várom a választ.
Ja, és meglepődtem, hogy nem kell bele olaj.
Vika

Megsutottem a kenyeret, nagyon finom lett! Pont amilyennek elképzeltem! :))
Nekem kicsit hosszabb ideig kellett hagynom kelni,mint ahogyan írtad. Legkozelebb kipróbálom rendes élesztovel,kiváncsi vagyok,azzal nem lesz-e gyorsabb a folyamat.

Eszter, nagyon guszta ez a kenyér, ki fogom próbálni ezt a receptet is!

Jehudit,már egy jó ideje én is itthon sutom a kenyereket. A dagasztássra tokéletesen bevált nekem is a kenyérsutogépem.Ha bedagasztotta,kiveszem,és átrakom egy kelesztotálba,otthagyom,kb. 20 percig, kicsit átforgatom, és hagyom a duplájára kelni.
Ekkor megformázom,és rogton abba az edénybe teszem,amiben sulni fog, és hagyom,hogy itt újra megkeljen.
Ezzel elkerulheto az,hogy a már megkelt kenyeret kelljen mozgatni.
A sutoedény aljába -tepsi,jénai,stb. sutopapírt teszek. Ha azt akarod,hogy ilyen keskenyek legyenek, a sutopapírt is ugyanúgy felhúzhatod a két cipo kozt,mint a konyharuhát, és a két oldaláról pedig ki lehet támasztani pld. liszteszacsival,vagy 1-2 kg sóval, az nem engedi oldalra kelni,csak felfelé. Mielott berakod a sutobe,csak elveszed a támasztékot, óvatosan széthúzod a sutopapírt, és már mehet is a sutobe!

15 perce szedtem ki életem első sütőben sült kenyerét 🙂
Kenyérsütővel dagasztottam és kelesztettem. Nekem tök kényelmes volt, hogy a folyadék is grammban volt megadva, mert amúgy is a mérlegen volt a dagasztóüst és így nem kellett pohárral méricskélni.
A tészta lágy lett és így folyamatosan adagoltam még hozzá lisztet. De ez így is van jól, mert télleg minden liszt más. Végül teljesen tuti állagú tésztám lett.
Na a második kelesztés után a tepsibe ügyeskedni a kenyeret úgy, hogy ne essen össze…na az művészet volt.
Sajna inkább laposabb, mint henger formájú lett a kenyérke. Hogyan lehetne hengeresebb formát elérni?
A 250 fok nekem sok lett, de a sütők is különböznek egymástól.
És a lényeg! Nagyon paráztam a villanysütőbe vizet löttyinteni akciótól. Jelentem! Túléltem!!! 🙂
A kenyér tehát kész és este lemeozzuk!

Akkor hát a kenyérről:
Valahogy azt kellene elérni, hogy ne kelljen még inkább hajnalban felkelni, hogy reggel (is) ropogós kenyeret lehessen enni. (Különös tekintettel az esti kenyértilalomra – fogyókúra …)
Finom volt persze, szép nagy lyukak a belében, összenyomás után kirúgja magát, csak pont a ropogós héj puhult meg annyira, hogy már nem ropogott.

A lisztek egyébként annyira nem egyformák, hogy szinte nem is hasonlítanak egymásra. És ez sajnos nem vicc…
Ez egyébként egy valóban lágy tészta, ami ragacsos is, de a kelesztés után azért már nem szabad ragadnia, és formáját meg kell tartani.
Jó liszt a Vitamil összes lisztje szerintem, és a Lidl simalisztje se rossz érdekes módon.
A kenyér végül milyen lett?

Szia, Eszter!

akkor folytatom itt… 🙂
Tészta tehát megdagasztva, megkelesztve. Hanem amikor próbáltam két hengert formázni, kiderült, hogy egy teljesen lágy, ragacsos massza van a kezeimre rácuppanva. De annyira, hogy szinte szét sem tudtam szedni őket hogy bármi levakaró szerszám után nézzek…
Minthogy grammra pontosan tettem bele a hozzávalókat, nem öntöttem bele még lisztet és gyúrtam keményebbre, hanem valahogy belegyurmáztam egy sütőformába és úgy került bele a sütőbe.
Ez miért lehet? Nem egyformák a lisztek?
A jó hír, hogy a sütő túlélte a vízbeöntést 🙂

Kedves Eszter!

Életem első kenyere volt, amit kisütöttem, és ez tőlem nagy szó. Egyszerűen fantasztikus lett, nagyon ropogós és finom! Tegnap vacsorára készítettem el, a blogomba tettem is fel pár képet róla, ha gondolod nézd meg 🙂 Nekem kissé laposabb lett, sütés közben szétterült, de így is nagyon jó lett! Nagy nagy köszönet a receptért 🙂 kezdőknek is bátran ajánlom (mint amilyen én is vagyok 🙂 )

Szia, szerintem kenyérliszttel is működnie kell a dolognak.
A mazsolaélesztőről mintha már egyszer olvastam volna, hogy kezeletlen mazsolát áztattak vízbe, aztán valahogy azt használták kovásznak, de annyira nem emlékszem,és lehet, hogy keverem is a must élesztővel, amivel kenyeret sütnek.
Viszont a levain ismerős, mert azt a francia élesztőt, amivel igazi baguettet tudok sütni, azt levain naturel-nek hívják. Zseniális élesztő, sajnos itthon nem kapható.

Nagyon jól néz ki ez a kenyér, szerinted tisztán kenyérliszttel, vagy jóféle magas gluténtartalmú liszttel meg lehet csinálni? (Nem Magyarországon élek, itt nincs rétesliszt.)
(A másik kérdésem csak zárójelben, mert nem annyira tartozik ide: hallottál-e ilyenről, hogy mazsolaélesztő vagy levain?)

Ha már elhangzott a mokkáskanalas kérdés, itt egy újabb, kínos, amit sosem mertem feltenni 🙂
Izé. Régebbi kenwoodrobotgépem van, három keverőfejjel. És nem tudom, melyik a dagasztókar! a habverőst még felismerem, de a K betűt formázó, háromszög szerű, és a hajlított, egykarú keverőfej közül, nem tudom, melyik a dagasztó. Help!
Kati

Szia, Eszter,

Neked milyen géped van, ami így bírja a dagasztást? Én már a negyediket nyűvöm, elvileg mindegyik normális, márkás gép volt – a mostani egy elég stramm Bosch multifunkci robotgép, a leírás szerint használható dagasztásra is. De amint kicsit keményebb lesz a tészta (mondjuk kevert tésztánál keményebb), elkezd égett szag lengedezni:) körülötte, lelassul, alig bírja. És így volt az összes eddigivel… 🙁 Mit bénázok el???

Isteni jól néz ki!!!! Nem nagyon mertem még kenyeret sütni… a géppel néha rosszul sikerül. Pedig meg kellene tanulnom…. érzem az illatát az orromban. Gratulálok, a fotó is csodás lett. Most ebédeltem, de hirtelen nagyon éhes lettem.

Hű, remekül hangzik!
Lehet, buta kérdés, de mennyire lesz sikeres az akció, ha kelesztőgép helyett a saját két kezemre hagyatkozom?
Mert annyira belelkesedtem, hogy minél előbb ki akarom próbálni, de a masinéria hiányzik hozzá.

Most lehet, hogy vadat kérdezek, de egyszer már túl kell esnem azon, hogy ezt is megtudjam. És lécci ne röhögjetek ki….
A mokkáskanál az ua., mint a kávéskanál? Vagyis ez a kisméretű kiskanál. A teáskanál meg a nagyobb fajta kiskanál?
Vagy hogy van ez? Pedig esküszöm nem ma kezdtem a főzést, de valahogy……izé…..

Na ezt feltétlenül megsütöm. De hogy is csinálod azt, hogy a sütő aljába öntöd a vizet? Úgy frankón belelöttyinted és zsupsz becsuk a sütő ajtaja? Az elektromos sütő mit szól hozzá. Én ezt nem merem megcsinálni.
De látom lúdanyónak lett egy jó ötlete.

Kedves Eszter!

Köszönjük ezt a gyönyörűséget.
Mostanában annyi rossz kenyeret sikerült vennem- nem tudom mi történt a pékekkel?- hogy itt az ideje, hogy ezt kipróbáljam.
Ja és BÚÉK Neked és minden szerettednek! Zs.

hosszába fekteted a konyharuhát, és a két kenyér között hagysz mondjuk 15 centit. Ennek a 15 centinek a felénél, vagyis a konyharuha középvonalában alul és felül is megemled a konyharuhát, vagyis úgy húzod egymás mellé a két kenyeret, hogy a konyharuha választja el őket egymásként, tkp. egy nagy ráncként.
A két szélét a konyharuhának, vagyis a kenyerek szabad oldalánál pedig ráhajtod a kenyerekre.
Ez lehet h így leírva nagyon bonyolult :-), elismerem!

naggyon megkívántam. Végigolvastam, hogy bele merjek-e vágni, illetev mennyire bonyolult.
Sajnos vizualizálásban nem vagyok elég jó, ezt nem bírom magam elé képzelni: "a konyharuhát felhúzom, majd a kenyereket közel tolom egymáshoz, hogy ne széltében, hanem magasságában növekedjenek".
konyharuhát felhúzom??? – itt elakadtam HELP!

Vélemény, hozzászólás?