Kategóriák
Egyéb kategória

Segítség! Finom zöldborsófőzelék?

Mióta Dávid nagycsoportos, és már egyre határozottabb ízlése van előkerülnek olyan ételek, amiket én soha nem szoktam főzni, de az oviban van, és neki ízlik.
Ilyen a finomfőzelék, és most a zöldborsófőzelék.
Nem szoktam főzni, mert nem vagyok érte oda. Imádom a tökfőzeléket, a tejfölös krumplifőzeléket, a spenótot, sóskát, sárgaborsót, de a zöldborsófőzeléket valahogy nem. Pedig magát a zöldborsót nagyon szeretem, különösen a levest, amikor még zsenge a borsó.
Persze simán lehet, hogy egyszerűen nem tudom elkészíteni. De az az igazság, hogy mások zöldborsófőzeléke se győzött még meg.
Tehát a kérdésem a következő:
Létezik tökéletes zöldborsófőzelék recept?
Vagy a zöldborsófőzelék egyszerűen csak egy lapos étel?

63 hozzászólás a(z) “Segítség! Finom zöldborsófőzelék?” című bejegyzéshez

Én kétféleképpen csinálom. A gyerekeim az elsőt imádják, amit rántással készítek. 1 üveg borsóhoz (kb 350-450 gr nettó) mindig 1 igen púpos kanál lisztet számítok. Tehát olívaoolajban elkeverem a kellő lisztet, világos rántás, pirospaprika (3 üveg borsóhoz 1 mokkáskanál) és csomómentesre keverem a borsó levével, majd beleöntöm a borsót és 3 üvegnyi adaghoz még fél üveg vizet. Forralom ás utána fedő alatt kis lángon 5-8 perc…ha túl híg, akkor fedő nélkül. Néha megbolondítom egy pici rozmaringgal, vagy babérlevéllel, esetleg fokhagymás olívaolajat használok. Petrezselyemmel nem igazán jön be nekünk. Csak egy csipet só kell bele, tényleg pici.
Cukrot el kell felejteni, az üvegben úgyis van. A mirelit soha nem jó hozzá, ez csak a zsenge üveges borsóval jó.

A másiknál el lehet kerülni a lisztet, akkor ugyanis az olajon pici parpika, megpárolni a levével, majd átpasszírozni vagy az egészet, vagy a 2/3-át. Az fogja sűríteni. Ha csak elpépesítjük, az sem rossz, de a passzírozásnál hátramarad a héja és így kevésbé okoz gondot az érzékeny hasúaknak.

Na, míg írtam, az enyémet sikerült most kicsit odakapatni, mert túl sokat vacakoltam az írással 😀

A jóság titka a frissen fejtett zöldborsó. Fagyasztott sörétből, szétfőtt üveges konzervborsóból nem lehet megcsinálni. Tej, kevés cukor és só kell hozzá még, és persze finomra vágott friss petrezselyem. A többi néma csönd.

Kedves Eszter:z.borsófőzelék,kis tasak fagyasztott cca 40 dkg kevés olajon (v.vaj,margarin)mokkás kanálka cukor,csipet só,késhegynyi szodabikarbóna,nagyon kis lángon a felengedés nélküli borsót fedő alatt megpárolni,amikor a szemek puhák,megszórni egy csapott teáskanál
liszttel, (picit nagyobbra venni a hőt)megkeverve,hozzáadni a vágott z.
petrezselymet,"megmutatni"neki édes
nemes pirospaprikát,kevés tejjel v.
vizzel felengedve egy két percig kevergetve felforralni,kész is.

Szia Eszter!
Nálunk is nagyon szeretik a gyerekek a borsófőzeléket. Az elkészítése a következő: vajon(olajon) megpárolom a borsót egy csipet sóval és kevés cukorral (az sem baj ha a cukor a végén egy kicsit "odakap")Közben rántást készítek, ami szerintem fontos,hogy elég sötét színű legyen(nem égett!!), amikor kész leveszem a tűzről, jó adag vágott petrezselymet szórok bele és egy késhegynyi fűszerpaprikát, majd felengedem tejjel. Összefőzöm a borsót a tejes keverékkel, szükség esetén sózom esetleg cukrozom, tükörtojással nagyon finom 🙂
Szilvi

Nálunk kedvenc a borsófőzelék, ha minden héten főzném, se unnának rá a gyerekek. Sőr a férjem se. 🙂

Pici olajon vagy vajon, megsózva fedő alatt puhára párolom a borsót, utána kevés liszttel megstaubolom, de nem pirítom. Aztán felöntöm tejjel és állandó kavargatás mellett felforralom. Forrás után egy kanál cukorral, ízlés szerint még sóval ízesítem. Mehet bele petrezselyem, anyukám mindig úgy készítette, de ha nincs itthon friss, mi anélkül is szeretjük. A főzeléket kicsit hígra főzöm egyébként, nem szeretjük, ha megáll benne a kanál. 😉
Bundáskenyérrel fogyasztva különösen finom.

Kedves Eszter! Úgy látom Téged is utólért a szívvel-lélekkel főző anyák egyik igen kínos élménye : Anya!olyan akármit főzz mint amilyet az oviban-iskolában ettem, nálunk a rizses hús nem volt soha olyan finom, mert nem volt elég "nyammos".
A konzervborsóból főzve elég óvodás lett, rántás (mindegy olaj v zsír) a borsó levével felengedbe,forralni 2-3 percig, borsó belekeverve és nem már csak összemelegíteni.
Semmi tej, semmi tejszín, semmi fűszer csak az anyai lélek, hogy a kedvéért, még ezt is megfőzzük finomabb étel helyett

Hűha, nem is tudtam, hogy fokhagymás változat is van!

Én vajon párolom, kevés liszttel sűrítem, rengeteg petrezselyemmel szórom és tejjel engedem fel. Selymesebb, ha kicsi tejszínt is öntök bele és szigorúan édeskésnek kell lennie, így jöhet bele cukor is. Na ezt így falják az ovisaim…..és apa is.

Nálunk van még egy fontos része a z.borsó főzeléknek. A kockáshusi, vagyis a jó sűrűre főzött sertéspörkölt úgy, hogy a szaft szépen beszínezze a főzeléket amikor ráteszem. Mert azt ugye az ovis szépen, gondosan bele tudja keverni a főzelékbe. 🙂

Végigolvastam, de az enyémet nem láttam sehol. :o)

A közétkeztetésben rántással készítik, de én jobban szeretem hintéssel.

Szóval a zöldborsót kevés olajon átfuttatom, ha elég édes, akkor csak egy löttyintés vízzel és sóval fedő alatt megpárolom. Ha nem elég édes, akkor előtte rászórok egy kis cukrot.
Amikor a borsó már puha, de még nem megy szét, akkor leveszem a fedőt és "zsírjára pirítom", hogy a víz eltűnjön róla. Majd liszttel meghintem és elkeverem és még egyszer meghintem a felületét. Egy 450 g-os zöldborsóhoz Kb. 15-20 g lisztet szórok rá. A lényeg, hogy a borsószemeket kissé lepje be.
Ezután megpirítom a liszttel, hogy ne maradjon nyers liszt íze (1-2 perc csak), majd simán felöntöm tejjel és rottyanásig (az első hólyagokig) melegítem. Kevergetve, mert hajlamos lekapni.

A répafőzeléket ugyanígy készítem, csak azt mindenképpen megcukrozom, még mielőtt megpárolnám. Szeretem rögtön rárakni a cukrot, mert egy kicsit karamellíze lesz.

Ennyi variáció után én is leírom, hogyan készítem, csakhogy több legyen. Kevés forrásban levő vízbe teszem a mirelit borsót egy darab hagymával / végén kidobom /, sózom, cukrozom és megfőzöm. Világos rántást készítek és tejjel öntöm fel. Sose hallottam, hogy tejfölt tesznek bele, hiszen a tejföl savanykás, a főzelék pedig édeskés. Sok petr.zöld viszont jó bele. A kukorica főzeléket is ugyan így készítem.

A leg-főzelékem borsó! Simán, egyszerűen. Bárhogy. Nem voltam elég türelmes, hogy végigolvassam, milyen variációk szerepeltek eddig, de Vikié pont olyan, mint a mienk. Vajon(vagy vegyesen pici olajjal is)párolás, zsenge borsóból, liszttel átpirítani, tejjel felengedni, só és kész. Ez a "fehérszószos" a kedvencem, az ovis tán simán rántásos vízzel, és egész más színű…
Nagymamám receptje lenne az igazi,vaj-liszt besamel, karamellizált cukor tejjel felengedve, a besamelhez ezt adta hozzá, majd a frissen párolt valódi cukorborsót az egésszel rottyantotta össze. Vagyis: 3 láboska, na ezt én már nem csinálom:) De ha jó édes önmagában is a borsó, akkor az ízhatás szinte ugyanaz az egyszerű, Viki-féle változattal.

Sziasztok! Gondaanyuhoz csatlakozom. Lehetőleg friss vagy jó minőségű mirelit zöldborsóból készítem, zsiradékon (olaj vagy vaj) megpárolom, sózom, liszttel megszórom (staubolom), majd tejjel felöntöm. Ha igazán jó a borsó, nem kell cukrozni. Petrezselyemzöldet mindenképpen teszek hozzá. Mostanában előfordul, hogy tej helyett főzőtejszínnel öntöm fel.
Nekem nagy kedvencem, édesanyám is így készítette, bár volt idő amikor vízzel öntötte fel (vagy fele víz, fele tej). Egyik kedvenc főzelékem.

Nos be kell vallanom, nekem a legnagyobb kedvencem volt világ életemben a zöldborsó főzelék! készíteni úgy szoktam, mint a legelső hsz-ben írta a kollegina, lényeg a zsenge borsó és a friss petrezselyem. én szeretem, hogy picit édes, ezért teszek bele pici cukrot. a nagymamám mindig rántott csirkecombbal tálalta, manapság nem eszem hozzá semmiféle feltétet, csak legyen egy egész lábasnyi főzelék, és én már boldog vagyok 🙂

Én csak a friss, fejtett borsóból tudok jó zöldborsó főzeléket készíteni. A zöldborsót fűszerekkel kevés vízben felfőzöm. Paprikás, petrezselymes rántást teszek a tetejére. Majd tejfölt keverek bele, azzal forralom fel. Mirelit változata csak a nemszeretem kaják közé tartozik.

Van olyan étel amit én sem szeretek, de amikor látom hogy szereti a család, akkor elkészítem nekik…, de persze ez szubjektív!

Az én verzióm: a zöldborsót megfuttatjuk egy kis vajon, petrezselymet szórunk rá, pár percig pároljuk és felöntjük egy kis vízzel. Majd jöhet a tejszín (krémesítésnek), és a kukoricaliszt (sűrítésnek). A végén teszem bele a sót és a minimál cukrot, ha a borsó úgy kívánja.
…ha nem érzem elég pikánsnak, akkor a végén hozzáadok egy kis tejfölt!
Természetesen csak akkor kapunk kellemesen lágy zöldborsófőzeléket, ha finom tavaszi-zsenge borsóból készítjük, és nem azzal aminek kemény a héja, mert az íztelen, és ráadásul nehezen emészthető.
Én nagyon nem szeressem a konzerves változatokat, annak ellenére hogy itt legtöbben azt favorizálják. Télen is inkább zsenge fagyasztottból készítek.

Jó étvágyat!

ez fájt. mármint, hogy a borsófőzelék lapos… én nagyon-nagyon szeretem, de még sosem csináltam. 🙂 Anya viszont egészen kiválót tud. ja, és ne felejtsem el, hogy a sárgarépa -és kukoricafőzelék fantasztikus jó kaják!!! 🙂
jó próbálkozást!

Én Angliában élek, és itteni alapanyagokból dolgozom. Otthon persze a fagyasztóban mindig volt saját borsónk…
Törekszem az egyszerűségre és sokszor "szemre dolgozom" így nem leszek nagy segítőtárs, de megpróbálom. A kiválsztott edény aljára kb 5 g ghee-t ( vajat ) teszek, majd kb 1/4 kg fagyasztott borsót ( birds eye, a párom szerint otthon iglo ), 1 húsleves kockát de ha van saját eltevésű vegeta abból 1 kávéskanálnyi a legtökéletesebb, és annyi vizet, hogy éppen ellepje, rá a fedő, egy jó forrás és mikor a borsó még szép zöld és még nem ráncos de már majdnem jó akkor jöhet kb 2 teáskanál nádcukor, 1 csipetnyi só. Míg a borsó főtt, addig kb negyed csokor petrezselymet aprítottam. Én itt single cream-et használok, ami tulajdonképpen híg tejszín ( mert ettől kicsit krémesebb, jobban kiemeli az édeskés ízt ), otthon azt hiszem főzőtejszín néven lehet elérni hasonlót. Illetve souce lisztet, ami kifejezetten sűrítésekhez van, hogy otthon mi, vagy van e megfelelője? Szóval kb 50g lisztet elkeverek szép lassan úgy 100-150 ml tejszínnel, hozzáöntöm a borsóhoz, ráhintem a petrezselymet, megforralom és már kész is. Mert mi nem szeretjük túl masszív "szósszal", minden esetre jó szerencsét hozzá!

Nálunk ez a favoritok közt van. Én úgy szeretem, ha a zöldborsó zsenge, nem túl sok a liszt és vízzel készítem nem tejjel! Petrezselyem mindig van benne.
Az ovis titkát elárulom: van benne cukor és ott az édessége miatt szeretik a gyerekek.

Borsófőzeléket nem szeretm valami nagyon se menzásat, sem a házit.
A finomfőzeléket, csak menzán ettem, az borzasztó élmény volt. Nem értem hogy adhatnak ilyesmit egy oviban. A finomfőzelék egy olyan étel, aminek lehet tagadni a nevét. Finomfőzelék. Nem.

medvedr

A klasszik menzás zöldborsófőzelék a világ legegyszerűbb receptje, pont az benne a turpiság, hogy semmi cicó, és szigorúan csakis konzervből:

Vékony rántás (1 ek liszt, annyi olajjal, hogy pirításkor habozzék)halvány zsemleszínig pirítva, zutty rá egy üveg zöldborsókonzerv levestül, cukor, só hozzá, pár perc alatt felfőzni.

Ennyi, a többi úri huncutság.

Én is Marjann receptje alapján készítem, de nem vízzel, hanem tejjel. Szerintem a liszt mennyiségén tud megbukni a mutatvány, az sem jó, ha sok, az sem, ha kevés. És sok friss petrezselyem, az nagyon kell bele.
Nekem az egyik kedvencem.

Ez egy igazán elgondolkodtató poszt. Én 17 éves vagyok és még élénken él bennem a menzás borsófőzelék íze. Igazság szerint azóta nem ehettem ahhoz foghatót. 🙂 szegény anyukám hiába próbálta otthon elkészíteni nekem, az övé (és senkié a családban) meg se közelítette azt. Nem tudom az ovódában milyen főzeléket eszik a fiad, de ha olyan "menzásat", az utánozhatatlan. 😀 Na jó nem elkedvetleníteni akartalak, csak viccnek szántam, de igaz, hogy az mennyei! Sok sikert a kísérletezgetéshez!:)

Mi felénk úgy csináljuk, hogy a zöldborsót pici cukorral megpároljuk és felengedjük vizzel,főzzük és közben elkészitjük a rántást: olaj,lisz,csipet pirospaprika, végül petrezselyem, ezzel besüritjük,természetesen sózzuk. Kicsit édes inkább, mint sós. A konzervből úgy készitem, hogy előbb megcsinálom a fent leirt rántást, a borsólével és vizzel, jól kiforralom, majd csak akkor teszem bele a konzervborsót, amikor már tálalom, mert különben a főzéstől megkeményedik a borsó

Helló!

Mi úgy szoktuk készíteni( anyukámtól tanultam), hogy:
Egy kis fej hagymát, felaprítunk üvegesre pároljuk kevés paprikát teszünk bele, aztán rá öntjük a zöldborsót( mi konzervet használunk vagy üvegeset a B betüs márkát többit nem szeretem, a mirelitet sem főzeléknek) só. bors, kevés vízet adunk hozzá, pár percig pároljuk, lisztel megszórjuk (1 evőkanálnyi) összekavarjuk, tejjel v tejszínnel sűrítjük,a végén apóra vágott petrezselyemzöldet adunk hozzá.

Én nagyon szeretem ezt a változatot volt idő (10 éves körömban)amikor mindennap csak ezt voltam hajlandó enni tükörtojással.

Rengeteg jó ötletet olvastam, de anyu féle szuper főzelék receptet még nem. Szóval a mi verziónk: vajon megpárolni 1-2 fej hagymát, majd rá a zsenge zöldborsó,só, borsó, petrezselyem, illetve néhány gerezd fokhagyma megy még bele. Pici vízzel megpárolom, majd mikor a borsó puha egy kiskanál pirospaprikával meghintem és egy kanál liszttel, majd tejjel felöntöm. Az ovis főzelékhez nincs köze, de mi így szeretjük, és nagyon finom! 🙂

A zoldborsogfozelek egy nagy kanal erospityuval (csak hogy ne legyen "lapos")a legjobb fozelek!

megj. a tokfozelek is nagyon jellegtelen, de a kapor mindent megment. Szoval szeirntem csak talald meg a zoldborso 'kaprat', es orok baratok lesztek. 🙂

Sziasztok!

Szerintem lehet ezt bonyolítani, de kár lenne a borsó finom ízét elnyomni mással. Tény és való, hogy a kertből frissen szedett, kifejtett borsó édesebb, de a kis szemű fagyasztott is tökéletes a célra.
Kicsi vajon megfuttatni, liszttel meghinteni, lepirítani, tejjel felönteni. Só, ha kell cukor és finomra vágott petrezselyem. Én levesesebben szeretem, a "megáll benne a kanál" nem az én műfajom. 🙂
Mehet bele tej mellé tejföl, helyettük tejszín. Az egész 5 percnél nem tarthat tovább.
Remélem Eszter megtalálod a fiadnak is ízlő receptet!

Üdv, Viki

Kedves Eszter, ha a gyereknek az ovis verzió kell, akkor bizony lehet, hogy bármi áron is, de ki kell deríteni, mi lehet az :))
Nálunk amúgy a zöldborsófőzelék szigorúan csak átpasszírozott zöldborsóból készül, a spenóthoz hasonlóan, tejszínnel, fokhagymával, néha szerecsendióval is. Sűríteni, mivel lisztérzékeny is van a családban, kevés húslevesben főtt krumplival szoktuk. Szerintem ez például finom. Lehet, hogy azért gondolom így, mert a hagyományos változatok, egész zöldborsószemekkel valami pépben, nekem sem ízlettek még… (És nálunk az sem utolsó szempont, hogy azt, ami zöld és pépes, a Gyerek is garantáltan eszi.)

Szia Eszter!

Szerintem vajon párold meg a zöldborsót nagyon apróra vágott petrezselyemmel együtt, majd öntsd fel annyi tejjel, hogy ellepje, picit sózd meg, tegyél bele egy leheletnyi cukrot, és készíts hozzá lisztből, tejfőlböl és 1 tojás sárgájából habarást, amit önts borsóhoz. Várd meg, a rottyan egyet, és vedd le a tűrzől, a legvégén pedig tegyél bele még egy csomó nagyon apróra vágott pertezselymet.
Szerintem így a legjobb! Remélem, nektek is ízleni fog.
Veres Nóri

Vajon párolni, tejjel felönteni, liszttel sűríteni és petrezselyem olyan apróra vágva hogy ne ismerje fel a gyerek. Egy kis cukor is mehet bele. Majd:
Macis tányérban tálalni, kis székecskén ülve helyes kislányok társaságában fogyasztani – lehet hogy hogy ennyi a titok.

Eszter, ha a gyerek az igazi "napajos" zöldborsófözelékre van ráállva, olyasmit lehet kapni mirelitben. Ez is a neve, hogy zöldborsófözelék, mert a borsó mellett benne van a habarás is, persze mélyhűtve. Ha azt megkóstolod, tudni fogok, hogy milyen a napközis változata a zöldborsófőzeléknek. Én a finomfőzelékkel voltam így, hogy senki nem csinált olyan finomat, mint a napközien. Se a nagymamám, se anyukám nem tudott olyan jót… Aztán rájöttem, hogy szinte tiszta rántás volt, és jó édes, ezért szerettem… Lehet,hogy ma már nem enném meg, de több dologgal is vagyok úgy, ami csak a napköziben ízlett, ma már rá nem vennének…

Igen, létezik. Besamel mártást készítek, majd felöntöm a mikróban megpárolt (esetleg egy jó minőségű konzerv) zöldborsóval, kicsit édesítem, összeforralom és kész is.Ha jó üveges vagy konzerv zöldborsót kapok, akkor a levét is beleöntöm. Ugyanígy készítem a spenótot is! 🙂

Én is tejjel öntöm fel. És mostanában olvastam, hogy van, aki nem liszttel sűrít, de nem is keményítővel, hanem a borsóval magával. Botmixerrel pürésít két pillanatig. Szimpatikus de még nem próbáltam.

Mert a borsófőzelék akkor jó, ha kimegyek akertbe, leszedem a borsót, kifejtem és megfőzöm. Úgy , ahogy az Marjann hozzászólásában van.

De ha a gyereknek ízlik az óvodai, főzzél neki konzervből. Ott is azt főznek.
Legfeljebb ne egyél belőle. 🙂

Hát a hagyományos az nem finom, csak a neve. Ötleteim azért vannak, hogyan lehetne feljavítani. Cukrot, lisztet semmiképp sem sem adnék hozzá, mert azért nem ízlik. Valahogy úgy kezdenék hozzá, hogy vajon kicsit megpirítanám, aztán egy pici csirke alaplében megpárolnám. Végül csak egy kevés tejfölt kevernék bele, vagy csak szimplán egy kis kakukkfüves vagy petrezselyemzöldes-joghurtos öntetet adnék hozzá. Hmm? (Mostanában erősen radikalizálódik a főzelékem:))

Nagyon nem mindegy, hogy mivel onti fel az ember. En vajon parolas utan, viz heleytt csirke alaplevet adnek hozza, csipet szerecsendioval (nem erzodik ki, de kiemeli a borso alap izet, tenyleg epphogy egy keveske kell), meg keves cukorral. Aztan nem rantanam, hanem tejszinnel kevert liszttel suritenem csak.

Én még soha nem ettem finom zöldborsófőzeléket, csak olyat ami elment, és olyat ami rossz (öreg borsó, túl sok liszt) Szerintem csodát nem érdemes várni a zöldborsó főzelékben való felhasználásától.

Kiskoromban anyu borsófőzeléke volt az egyik kedvenc ételem, szóval igen, lehet finom borsófőzeléket csinálni:)
Anya megpárolta a borsót egy kevés zsiradékon, sót, cukrot szórt rá, megstaubolta, aztán felöntötte vízzel. A végén ment bele egy nagy marék friss petrezselyem.

Vélemény, hozzászólás?