Kategóriák
Egyéb kategória

A fehér tea

Péntek délután elmentünk a piacra Meir barátommal, aki meglepett egy zacskó rózsaillatú fehér teával. Aki szereti a valódi (nem filteres) zöld teát, annak érdemes ezt a fajtát is kipróbálni, nem fog csalódni benne!
A fehér tea nagyon ritka, kizárólag Kína egy tartományában, Fujianban terem meg. Csak a tavasz néhány napján szüretelhető, maximum 48 órával nyílása után. Az értékes levelek megóvása érdekében a betakarítás gépesítés nélkül, teljes mértékben kézi erővel történik. A fehértea nagyon ritka és drága, ára háromszorosa a zöld teáénak. A hagyomány szerint a fehér tea halhatatlansággal ajándékozta meg fogyasztóját, ezért több mint ezer évig ez is, mint oly sok minden, csak a császárok kiváltsága volt. A virágzó teacserjéhez csak szűzleányok érhettek, akik egy aranyolló segítségével gyűjtötték be a tearügyeket. 🙂
Magyarországon csak pár éve kapható. A fehér tea kivonata az egyik legkiválóbb öregedést gátló, antioxidáns anyag. A fehér tea a zöld és fekete teához hasonlóan a “Camellia Sinensis” növénycsaládhoz tartozik. A tearügyeket szedés után óvatosan bambuszszitákra terítik, majd mintegy 48 óra alatt nem túl erős napsugárázás mellett fonnyasztják, az így létrejövő oxidáció hatására a tealevelek karakteresen zöld színe jellegzetes, zöldes-fehér színűvé válik. A fonnyasztás akkor ér véget, amikor a bimbó elveszti nedvességtartalmának harmadát, ezután mintegy 90-100°C hőmérsékleten serpenyőkben szárítják tovább a rügyeket, amelyeket az egyenletes száradás érdekében többször is kézzel forgatnak át. A gondos és kímélő eljárásnak köszönhetően nem csupán a fehér bolyhok, hanem a levelek cellafalai is épségben maradnak. Hatóanyagát csakis a még ki nem nyílt levélrügyekből tudják kivonni, a rügyet ilyenkor még fehér színű, selyemszerű burok védi, nevét is ennek a fehér színnek köszönheti. A fehér tea forrázata enyhén sárga, majdnem színtelen. Finoman édeskés, lágy tea, azonban hosszan tartó utóízt hagy maga után a szájban, ezért általában csak „edzett” teázók kedvelik igazán. A hagyományos kínai gyakorlat szerint a tealeveleket forró, de nem lobogó 70º-os vízzel kell leönteni, majd 5-7 percig állni hagyni.

16 hozzászólás a(z) “A fehér tea” című bejegyzéshez

t3v, nem vagy hipochonder valszeg, nekem mas problemaim lettek a feherteaval, de valszeg van benne olyan anyag, ami a zold teaban nincs (csak kar, h nekem nem igazan jon be a zold tea:)
bar az is igaz, mikor rakattantam a feherteara, akkor napi 1-2-3 nagy bogrenyit ittam belole nap mint nap, es par het utan ra kellett jojjek, h a gyomorbelpanaszaim hattereben a feher tea all:( es azota ritkan sincs kedvem inni, pedig lehet, h az menne
es amugy az izesitetlen hibatlan belole

Ööö, szerény megjegyzésem, miszerint a teában bizony van koffein az ezt bizonyító linkekkel egyetemben ki lett moderálva, vagy csak rossz napja van a blogspot spamszűrőjének? Szívesen meghajlok a felsőbb akarat előtt, de ez a bizonytalanság szörnyű érzés 🙂

Szakirodalom szerint nincs:) Egy jó tanács a szóban forgó teához. Pasi szerint (aki nem nő) többet kell leforrázni, mint a hagyományos zöld teából. Szerintem nem igaz, mert többet forráztam és elég durva lett. Bár tovább is áztattam. Tapasztalat?

Hát én ezt a posztot most van szerencsém úgy olvasni, hogy pont ezt a teát kortyolgatom.
Finom, sőt nagyon jó. A posztban szereplőnél nekem kicsit durva a jázmin és a rózsa egyben, de nem rossz. Túl csajos:)
A fejfájáshoz, max az aroma okozhat a fehér tea nem hiszem, mert nem tartalmaz koffeint igy nincs hatással az érrendszerre.
A filteres dolgokat pedig ne említsük a teák között, mert az isten tudja mi lehet bennük.

Én szeretem a teát, amit többnyire üresen iszok, és nem vagyok hipochonder, de a fehér az egyetlen, amitől következetesen megfájdul a fejem. Ahogy annak idején a teázó blogon olvasgattam, amatőrként úgy gondolom, ez az erjesztéssel lehet összefüggésben: a rövid idő alatt mondjuk nem alakulnak át olyan anyagok, amiket az én szervezetem megérez, másoké meg nem. Ez csak azért rossz, mert embertelenül ízlik a nyavalyás, bármelyik fehérfélét kóstoltam.

Vélemény, hozzászólás?