Kategóriák
Egyéb kategória

Borjúszűz fűszerkéregben


Kevés férfi szeret hipermarketekbe mászkálni vasárnap délben, de vannak esetek amikor egyenesen ők találják ki ezt a “programot”.
Pénteken vettem egy darab borjúszűzet, ki is találtam, hogy fűszerkéregben készítem majd el, csak arra kértem a férjem, hogy gondolja ki a köretet. Vasárnap reggel az erdőben sétálva meg is született a döntés, a férfi kuszkuszt akar.
Remek, kuszkusz nincs otthon. Pedig ő már el is képzelte, sok zöldfűszerrel, olívaolajjal, citrommal. Bulgur nem lesz jó? Nem, mint kiderült, egy férfi nem eszik bulgurt, ha nem muszáj!
Így esett, hogy hazafelé bementünk az egyik hiperbe. Persze nem volt kuszkusz, de nem baj (!), elmentünk egy másik hiperbe, ahol az üzletsoron kaptunk.
Namost, nekem csak egy kérdésem van: ha történetesen nekem jut eszembe a kuszkusz ami nincs itthon, akkor vajon hány helyre megyünk el érte vasárnap ebédidőben? 🙂
A borjúszűzet kivettem a hűtőből, és két óra alatt hagytam, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen. Egy tálcára egyenletes vékony rétegben rászórtam a fűszerkeveréket:
-mák darálatlanul
-bors durvára őrölve
-kömény késsel apróra vágva
Fogtam a húst, és belehempergettem a fűszerkeverékbe. Jól rányomkodtam, hogy sütésnél se peregjen le. Közben előmelegítettem a sütőt 90 fokra.
Negyed órát még pihetettem a húst, majd felforrósítottam egy öntöttvas serpenyőt. Enyhén megsóztam a húst, végül egy kanálnyi kacsazsíron egy-egy percig sütöttem minden oldalát. (négy oldalát, nem csak kettőt). Tányérra raktam, és öt percre betoltam a sütőbe, majd onnan kivéve tíz percig pihentettem mielőtt felszeleteltem.
A kuszkuszhoz kakukkfüvet, rozmaringot, apróra vágott aszalt sárgabarackot és kevés mentát kevertem. Balzsamecetes paradicsomsalátát is ettünk mellé.

14 hozzászólás a(z) “Borjúszűz fűszerkéregben” című bejegyzéshez

Nagyon ínycsiklandó! És már kérdeznem se kell, mit tegyek,ha "röfi volt" a hús. Ki kellene próbálnom a maghőmérőt, mert lehet hogy gyakran tovább sütöm a húst, mint kellene (nálunk csak én szeretem az "angolost" és a "tatárt"). :))

Hát a karaj az egész más tészta! Azt sokkal jobban át kell sütni. Én a helyedben maghőmérőt használnék. Tepsiben körbepirítanám gázlángon, majd betolnám a sütőbe 200 fokra. Olyan fél óra múlva beleszúrnám a maghőmérőt. Ha 55 fok körül van, akkor elzárhatod a sütőt, de hagyd a húsban a hőmérőt. Akkor jó, ha 65-kismamánál inkább 70 fokos a hús közepe. Ne szeleteld rögtön, hanem 30-40 percig pihentesd!

Eszter, ha egy karajt szeretnék a fenti módon készíteni, de átsütve ( kismamák is vannak a vendégek között, nem szabad kockáztatni ) mennyi időre tegyem utána sütőbe, hogy ne legyen túl száraz se?
dóri

@Bangó, a férjem mindent megérdemel 🙂

@Virág, jól érzed, nem sül át, csak át forrósodik. Se a bélszín, se a kacsamell egyszerűen nem jó, ha át van sütve. Az étterembe is visszaküldeném, ha így hoznák ki, szerencsére nem tesznek ilyet.
Persze van veszélye a dolognak, de igyekszem megbízható hentestől vásárolni, és itthon is szakszerűen tálalni, majd elkészíteni az ételt.
Azt tanácsolom, hogy ha tartasz az ilyesmitől, akkor inkább menj el egyszer egy jobb étterembe, és kezd ott a barátkozást a nem teljesen átsütött húsokkal, akkor nem lesz olyan érzésed, hogy te elrontottad 🙂
Én a libamájjal voltam így 10 éve, hogy mi mindig egyben sütöttük, és tökéletesen átsütöttük. Igaz, a libamáj így is nagyon finom. Ennek ellenére a libamáj hirtelen sütve is nagyon finom, de akkor nem szabad teljesen átsütni. Hú de hosszú lettem.

na, ezt most már meg kell kérdeznem. szóval hogy van ez az 1-1 percig sütni minden oldalát aztán még 5 percig a sütőben, aztán meg MÁR enni?? még ha borjú is….. dehát hogy sült így át a hús? higiénikus ez? ugyanez a bajom a rozé kacsamellel, vagyis nem bajom, hanem nem fér a fejembe.

Vélemény, hozzászólás?