Kategóriák
Egyéb kategória

Bortúra az óvodában

Ezt a levelet kaptam egy perccel ezelőtt az óvodából, ahová a fiam jár:

Mondja valaki, hogy létezik ettől jobb ovi a világon!

“Kedves Szülők!
2009. január 21-én, szerdán az óvoda bortúrára megy a ….. borászatba a Budapest….

A kirándulás költsége 1.000,-Ft.
Kérjük a lenti részen, aláírásukkal engedélyezzék a kirándulást, amit visszaküldeni szíveskedjenek.
Előre is köszönjük,
Titkárság
Beleegyezem, hogy gyermekem _______________________ részt vegyen 2009. január 21-én a kiránduláson.
Mellékelem az 1.000,-Ft-ot.
Aláírás ______________________________

_____________________________________________________________

Dear Parents;
On Wednesday, January 21st the kindergarten groups will be going to a wine cellar tour to the …..The cost of the trip will be 1.000,-Ft.
Please sign and send back the permission slip below
Thank you
Administration
I allow my son/daughter _______________________ to participate in the trip on January 21st .
I enclosed 1000 Ft.

Signature ______________________________ “

24 hozzászólás a(z) “Bortúra az óvodában” című bejegyzéshez

Mint minden más kultúrának, így a borkultúra alapjainak lerakását is ebben a korban kell elkezdeni.

Messze túl van már az ovis koron, de talán az egyik legveszélyesebb korban lévő 15 éves elsős gimis keresztlányomat tavaly egy sommelier buliba vittem. Eleinte meglepődött, hogy lányok/nők is kóstoltak a társaságban, de két nap múlva úgy ment haza, hogy tudta, hogy kell kiönteni illedelmesen bort és azt is, bátran mondhatja egy borra, hogy nem ízlik neki (vagányságból és másoknak való tetszés végett nem fog sem bort, sem mást inni). Azóta figyeli a termelőket és fajtákat, a családban ő lett a “borszakértő”. 🙂

Én ovis koromban apukám szőlőkapálását figyeltem. Érzésem szerint ez is hozzájárult, hogy soha életemben nem tudtam berúgni.
Még akkor sem, ha a mai napig zavar, ha nincs otthon 20-25 féle bor.

Eszter, lássa és érezze a gyermeked a bort és annak illatát, szívjon minél több friss zempléni levegőt, egyen minél több finomságot az édesanyjától és hidd el, később maga fogja tudja megválogatni barátait, munkatársait, szerelmét… 🙂

üdv,zp

jó ötlet, bár szerintem egy csokigyári látogatást jobban élveznének! én legalábbis így voltam vele! 🙂
jut eszembe egyszer a sörgyárban is voltunk, és kóstoltunk is, persze csak a szintén ott gyártott kólát 🙂

Hi-hi!
Szinte látom,ahogy megy libasorban a dűlöngélő oviscsoport a körúton és teli torokból üvöltik hogy :….akááácos úúúúúúúút,ha véééééééégig megyeeeeeeeeek raaaaaaaaaajtad ééééééééééén hukkk!
A viccet félretéve,oviskoromban-mivel kisvárosi gyerek vagyok-,elvittek a helyi vágóhídra(megsúgom,ott kóser vágás is volt a 80-as évek elejéig),kórházba,papírfeldolgozóba,szeszfőzdébe,ruhagyárba,nehézkonfekcióba,
alumíniumfeldolgozóba,kábelgyárba stb.,nagyon jól éreztük magunkat ott.Volt beszédtéma vagy három-négy hétig!
Olvastam egy régi főzős újságban,hogy Olaszországban pici borral elkevert szódát adnak a kicsiknek az ebéd mellé.

Nagyon jó ötlet! Errefelé is működik, igaz, elsősorban szüret környékén, akkor azért a porontyok számára több a “kézzelfogható” élmény. (Igaz, nem óvodás/iskolás szervezésben történt, de ez pl. nekem nagyon tetszett: http://piazza-piazza.blogspot.com/2008/11/nyron-trtnt.html)
Középiskolában azonban errefelé sem igazán dívik, bármennyire boros nép az olasz… Egyetlen középiskolával találkoztam a környéken, akik Hegyaljára vitték a tanulókat, de ez egyébként mezőgazdasági iskola, szőlőt is az iskolaudvaron termelnek, tehát ők már gyakorlottak. :-))
Egy ismerősöm nemrég megkért, hogy szervezzek az osztályának kirándulást Magyarországra. Az előbbi tapasztalaton felbuzdulva nagy örömmel javasoltam neki a pincelátogatást, mint lehetséges programot, de azt mondta, hogy szó sem lehet róla!
Talán épp ezért jó időben elkezdeni a borászat-látogatásokat, mert így a gyerekek eleve egészen másként fognak majd viszonyulni az alkoholhoz; megismerik, megtanulják, hogy mennyit szabad, meg azt, hogy árthat is, nem beszélve a bor iránti tiszteletről, és főleg arról, hogy talán egyet-kettőt elbűvöl a téma, és később is szeretne majd vele foglalkozni.
Tehát, hajrá ovisok, hajrá Dávid! 🙂

Nem lehet elég korán elkezdeni, szerintem fantasztikus ötlet! Az én kislányommár óvodás korában sok mindent tudott a borkészítésről, mert meséltem és mutattam is neki, hogy mit hogyan kell.

Többek között azért is hasznos, hogy aztán tudja: nem a részegségért isszuk a bort. Továbbá a kulturált borozás a legjobb esélyű az összes szeszelés között. Töménytől hamar be lehet rúgni (nem lehet órákig komótosan eliszogatni), a sör meg azért nem az igazi, mert bár nem veszti eszét az ember, de az állandó vécébe futkosás demoralizáló. Vagyis jó, ha a bort ismeri meg a gyerek (persze nem kóstolva). Jó kis program, az enyémet nem vinnék el?:-)

Sziasztok! Nalunk szokas a gyerekeket borospincebe is viini. Kulturalt osztalykirandulas ez az ovodasoknak, mindig kapnak feliratos parafadugot, poharat ajandekba, es nagyon boldogok vele.
Arrol nem is szolva, hogy felnott korban ugy valik borfogyasztova, hogy mar kotodik egy boraszathoz.
Kituno uzleti lehetoseg, minden magyar boraszatnak masolni kene a peldat.
Bocsanat az ekezetekert.
Sarah

Én 39 éves vagyok, tehát 36 éve kijártam az óvodát, de gyerekként voltam az ovival üzemlátogatáson a Kőbányai sörgyárban.
Nem, nem söröztünk. De azóta is hatalmas élményként gondolok rá.
Iskolásként voltunk a Lenin kohászati művekben Miskolcon. Az is nagyon érdekes volt, pedig nem kellett acélt öntenünk.
Egy gyerek minnél többet lát, annál okosabb lesz felnőtt korában.
Különben is a zsidó-keresztény kulturkörben a bornak hatalmas szerepe van!

Szerintem ez zseniális! A mi ovinkban három év alatt egyedül az orvosi rendelőt, és a zöldségest mutatták be a gyerekeknek, mint szakmát.
Jellemző az országunkra, hogy egy bortúráról a részegség jut mindenki eszébe.
1, nem adhatnak bort a kicsiknek, de ez egy épelméjű embernek se jut eszébe.
2, felnötteknek sem kötelező lenyelni a bort.

Lorien, remélem nem gondolod, hogy alkohol isznak majd a középsősök?
🙂
Még mustot se fogank, abban is biztos vagyok. Pár hete a tűzoltóságon voltak, beültek az autóab, megnézetek egy próba riasztást, mégsem mentek tüzetoltani 🙂
Mi egyébként szoktuk magunkkal vinni a gyereket ilyen helyekre, nagyon érdekes, amikor a szőlőfajtákról, a hordókészítésről, vagy a palackozásról mesélnek. Ez is egy szakma, méghozzá nagyon érdekes.

Szerintem jó ötlet, pont a gimiseknél lehet rázós a pincelátogatás. Nagy szükség van ilyen látogatásokra. Remélhetőleg egy kis lefojtott, finom édes mustot tudnak kóstolni az ovisok!
medvedr

én elengedném a gyerekem, ha lenne. ez náluk nem az alkoholról szól, mint a gimiseknél, meg nem a nagy vihogásról, hogy de jól berúgok este majd anyu háta mögött, ha az osztályfőnök elaludt. nekik ez egy tök érdekes gyárlátogatás, csokigyár stb. szerintem egy csavargyárért is simán lelkesednének még. a sokmillió alkoholista országa vagyunk, és nem ettől, mert a legtöbb 5 éves nem jár borászatban….

Én is furcsállom az óvodások bortú-
ráját. Fiam gimnáziumában annak
idején egri kirándulást szerveztek
pince látogatással egybekötve.
A lányos szülők ellenezték, pedig
a fiatalok zöme rendszeres bulizó
volt és tömény italokat fogyasz-
tottak. Hallottam, hogy olaszoknál
és franciáknál gyerekek üdítőként
is isznak gyenge borokat, amik nem
ártalmasak. Sok bor kifejezetten
egészséges. Az egyetemen is van
olyan választható tantárgy, hogy,
borkultúra.

Kedves Eszter!
Hajni vagyok, és Győr-Moson-Sopron megyében vagyok óvónő. Egyszer nekünk is eszünkbe jutott ez az ötlet, és meg is üzentük a szülőknek. A legkorhelyebb apukák kezdtek hőzöngeni, úgyhogy nem is lett a dologból semmi. Olyanok, akik a 2,5 literes pillepalackból nyakalják a bort. Örülök, hogy ezek szerint az ötlet jó volt, csak a szülők nem voltak megérve a kirándulásra. Lehet, hogy előbb őket kellett volna elvinnünk.
Sok sikert kívánok a blogodhoz a továbbiakban is.

Vélemény, hozzászólás?