Kategóriák
Egyéb kategória

Hamburger (buci és hús)

Magam sem értem miért nem került fel eddig hamburger recept a blogra, pedig kéthavonta biztosan elhangzik a sóhaj, hogy együnk egy jó kis “paraszt hamburgert” Vagyis legyen benne annyi hús és hagyma, hogy két napig ne tudjunk emberek közé menni 🙂
Én szeretem benne a csalamádét és legjobban a puffancsban tálalt húst díjazom, de a férjem egyikre se vevő, ő bacon-nel és “hagyományos amerikai zsömlével” szereti.
Mindig úgy készítjük, hogy amikor megsült egy húspogácsa, akkor mindenki félbevágja a saját zsömléjét, és azt tesz bele, amit csak szeretne, mindezt olyan sorrendben, ahogy neki tetszik.
Barátnőm férje szerint ugyanis nem mindegy, hogy a hagyma a hús alatt vagy felett van, de az sem mindegy, hogy hová kerül bele a mustár és a ketchup.
Nekem nincsenek ilyen megkövesedett rigolyáim (egyenlőre), de 20 éve vágyok egy nagyon finom szósz ízére, amit Göteborgban nyomattam mindig a hamburger mellé. Ez a valami tubusban volt kapható, rózsaszínes árnyalatú volt, és kicsit emlékeztetett a Big Mac szósz ízére. Bevallom, egészen addig amíg nem olvastam a sugárzó hamburgerről, és saját kísérlettel nem igazoltam be magamnak az ott hallottakat, addig szerettem a Big Mac-et. Azóta is szeretném, de nem merem megenni 🙂
Hamburger buci hozzávalók:
1,5 csésze simaliszt (1 csésze 2,25 dl)
1/4 csésze tejföl
1 tojás
4-5 ek tej
1 kk só
1kk cukor
1 kk szárított élesztő
A lisztet meglangyosítottam a mikróban. Hozzákevertem a szintén langyos tejet, a tojást, tejfölt, sót, cukrot, és élesztőt. Magas fokozaton dagasztottam a tésztát, így a gép egy idő után teljesen feltekerte a dagasztórúdra, és folyamatosan, erősen nekicsapkodta a tál oldalának. Szerintem ettől lett finom! Duplájára kelesztettem, majd kinyomkodtam belőle a levegőt, 8 golyóvá formáztam, és hagytam újra duplájára kelni. Megkentem tojással, megszórtam szezámmaggal, és 180 fokra előmelegített sütőben 35 perc alatt szép pirosra sütöttem.
A húspogácsa hozzávalói:
50 dkg darált marhahús
1 nagy fej hagyma lereszelve
3 gerezd fokhagyma összetörve
só, bors
ketchup
mustár
kakukkfű
1 kk szódabikarbóna
Olajban sütöttem ki a húspogácsákat.
És végre elkészítettem a szószt is, szerintem nagyon jó lett, nem is értem eddig miért nem álltam neki. Azt, hogy hasonlít-e az eredetire, már nem tudom megmondani sajnos, de ezentúl mindig csinálok majd a hamburgerhez, az biztos!
Hamburgerszósz:
1 rész majonéz
1/3 rész ketchup
1/3 rész nagyon apróra vágott csemegeuborka
1/3 rész nagyon apróra vágott hagyma
só, bors
kevés méz és ecet

41 hozzászólás a(z) “Hamburger (buci és hús)” című bejegyzéshez

Kedves Eszter, én arra használom a mekdöncit (meg a Burger Kinget – inkább ez utóbbit, mert ott van hagymakarika), amire való: ha olykor egész nap a városban rohangálok, akkor nem túl drágán nem túl sokat bekapok ott, hogy ne dögöljek éhen.

Egy dolgot azért felhozhatok mellette: amíg mentőztem, elég gyakran kellett az utcán ennem, mert nem lehetsz sose biztos abban (még ha netán vinnél is be ennivalót), hogy bejutsz az állomásra és megeheted. Amíg a Nyugatinál létezett a Westend Udvar (sok kis büféféle), a mentősök szerettek oda járni, de gyakran megszívtuk: háromból egyszer kiadós hasmenés lett a vége. Mekiben ilyen velem sose fordult elő.

Medvedr: bizony, a bébiételeket gammasterilizálták, mert az egyik legbiztosabb sterilizáló módszer, de ellentétben a melegítéses pasztőrözéssel, baciölő hatékonysága ellenére az értékes tápanyagokat gyakorlatilag nem roncsolja. A probléma ott volt, hogy néhány fizikához nem túl sokat értő, de kellően agresszív anyuka észrevette a “gamma sterilized” jelzést, és a hasonlóan nagytudású újságírókkal karöltve botrányt csináltak. Hiába mondta el néhány fizikus, hogy semmiféle veszély meg károsítás nincs, a félműveltek “sugár, sugár” ordítozása miatt a bébiételgyárak inkább feladták, hiszen hiába az objektív biztonság, ha azt nem hiszik el.

Hülye egy világ ez, ha belegondoltok: sugár így, sugár úgy, ordítják a vadzöldek – de azért nem tiltakoznak, amikor megüti őket a guta, hogy csináltassunk CT-t a fejükről… Az atombomba rettenetes, viszont Paks adja a villanyunk 40 százalékát. Rádiummal ölni lehet – technéciummal meg szívet izotópvizsgálni. A technikai fejlődés mindig hoz új veszélyeket, de azokat meg kell tanulni ismerni és kezelni, nem pedig kelteni a fejetlen pánikot.

Eszter!
Görénynek igaza van a sugársterillel kapdsolatban. Persze a sugárzás mennyisége és erőssége limitált. Élelmiszereket ma mát nem nagyon szoktak így kezelni, de előfordulhat. Régen úgy tudom a bébiételeknél volt szokás, ma már nem.
Szerintem a húst ringa késsel is könnyen lehet apróra vágni. A húspogácsa zsír nélküli sütéséhez nekem nagyon bevált a goffrisütő. A mienkhez van egy sima betét, erre használjuk, de a toast betéten is meg lehet sütögetni.
medvedr

Kedves Eszter, megtudtam a neved (mert annyi eszem nem volt, hogy a könyvedben megnézzem, amikor Shadai megmutatta és végiglapozgattam, de most a Pilpulon ott van:-)

Érdekes, nekem a kisebbik kölykömet most kezdte a fene enni a hamburgerért, de mi csak mirelit húspogácsát meg szezámmagos zsemlét veszünk, aztán abból kapja. Kinek van ideje ennyit sütögetni, ha mindketten dolgozunk (én meg nem is értek hozzá)… Savanyúkáposztát meg hagymát mindig teszünk bele, a többi fakultatív.

Ami azonban a besugárzott hamburgert illeti: abban nincs igazad, és a “kísérlet” sem bizonyít semmit sem (csak azt, hogy a bacik elég jól elpusztultak a marhahúsban). A besugárzást általában kemény röntgen- avagy még inkább gammasugarakkal végzik (más a hullámhossza), de az csak roncsolja a besugárzott biológiai anyagot, viszont nem teszi sugárzóvá. Elpusztítja a baktériumokat, de nem hoz létre a besugárzott anyagban önállóan sugárzó izotópokat, ahhoz vagy még sokkal nagyobb energia, vagy alfa-sugárzás (ami részecskesugárzás, nem pedig elektromágneses hullám) szükséges. Biztosan nem tudod, de az egészségügyben ma már a nehézkes és bizonyos csomagolásoknál mérgező maradékot tartalmazható etilénoxidos (vagy autoklávos, még nehézkesebb) sterilizálás helyett rengeteg holmit gammasugarakkal sterilizálnak, rajtuk is van a “gamma sterilized” jelölés. Namármost ezek az eszközök éppúgy nem sugároznak maguk semmit se, mint amit autoklávban gőzölgettek sterilre. Még a beültetett pacemakereket, csontba való fémeket is így sterilizálják, aztán berakják az emberbe évekre, és be is lehet, nem okoz rákot.

Olyasmi ez, mint a sörétes puska. Ha belelősz valakibe, hát jól szétroncsolódik – de nem keletkezik benne ettől kilövésre alkalmas sörétes töltény, ami aztán sutty, elsül benne később. A gamma-sugárzást nevezik ionizáló sugárzásnak is, mert az anyagot képes ionizálni, szerkezetét roncsolni, ezzel élő szervezeteket elölni – de a sugárzóvá tételhez az kéne, hogy elég energiája legyen az atommagokat sugárzó izotóppá átalakítani, amire viszont a gammasugárzás energiája nagyon elégtelen, és nincs is benne proton vagy neutron, amit “belőhetne” egy stabil atommagba, amitől az instabil izotóppá válhatna.

Kedves Eszter!
Lenne egy kérdésem:Németországban élek,és nem tudom mikor jutok haza,de ha anyósomat elküldöm othol egy könyves boltba (libri vagy Alexandra)van esélye,hogy megtudja venni ott (Egerben) a könyvedet?
Bea

horasz, eszter, lorien
szerintem, nem nagy macera apróra vágni a húst.
a szakácskés nem igazán alkalmas ehhez, mert megtapad a széles pengén a húsbarab. én is a leghosszabb, de viszonylag keskeny pengéjű késemet használom ehhez, ami átmenet a szakácskés, és a szeletelőkés között (itt írtam róla: http://tomakonyha.blogspot.com/2008/03/konyhai-beruhzs-ksek.html). a húst felszeletelem, felcsíkozom, majd apró kockákra vágom. ezután még párszor átfuttatom rajta a kést.
teljesen más lesz az eredmény mint a darálásnál. ízben és állagban egyaránt.

gyönyörű..

Ha már szakácskönyv, gerslileves harmadszor játszik, sütőtökszuflé másodszor, szombaton meg csicseriborsós sólet lesz.. (dafina) ha jól emlékszem hirtelen:)
Barátném, le akarta nyúlni a könyvet, de nem adtam, viszont véletlenül anno kettőre regeltem, és egyet hozott Csabi.. Ha még van egy, akkor költözködéskor megvenném.. Remélem még van.

Jahhhaaaj…
Ma annyira de annyira vágytam egy paraszthambira.. Ígen, csalamádéval, nagy hússal, sok hagymával.. Ónos esőben, intercityről átszállóban Szerencsen.. Sorba is álltunk érte Simonnal, de bepánikoltam, hogy lekéssük a vonatot, és egy csomó alkesz állt előttünk, akik kannásbort kértek..
Otthagytuk a hambinkat, hulla éhesen. Majdnem bőgtünk..
Mindjárt visszapattanok a vonatra, és hipp hopp, megyek hozzátok, és jól elveszem a hambitokat!

Tegnap hosszú várakozás után végre kézbe vehettem a könyvedet (hányadik vagyok vajon, aki ezt írja?). Nagyon szép! Lapozgattam lázasan, azok a fotók – elismerésem! Légy büszke magadra, igazán nívós kiadvány, köszönöm!

A hamburgerhez a legjobb olyan marhahúst vennünk amiben van egy kis zsírosabb rész is. Ez ugyan kisül belőle, de ez tartja össze a húst sütés előtt/közben.

Én són és vegyes borson kívül nem rakok bele mást.

Két trükk:
Ha a húst lefagyasztjuk, majd kiolvasztjuk azzal roncsoljuk kissé a szerkezetét. Ez marhánál azt jelenti, hogy porhanyósabb lesz a hús.

Hamburgert roston vagy vaslapon kell sütni magas hőmérsékleten. Akkor nem szárad ki.
Ha a húspogácsa közepét kicsit vékonyabbra nyomkodjuk mint a szélét, akkor egyenletesebben sül át.

Üdv!

Eszter!
Ez közönséges izgatás, hetek óta hamburgert akarok készíteni, csak nem úgy alakulnak a dolgaim, pedig már nagyon vágyom rá 🙂

Szerintem az szódabikarbóna nem kell az egyben tartáshoz, viszont egy kicsit lazítja. Csak vigyázni kell az adagolással:) Én ezt a szerbektől tanultam el, a csevapba mindig raknak.

Toma!
Ez a komoly elhivatottság, csak a legelszántabbak vagdalnak! 🙂

Horasz!
A vagdalás eleinte macerás. Szakácskés nem is biztos, hogy a legjobb hozzá, én jobban preferálom a kicsit kevésbe magas pengéjú, nagyon éles “húskésem”.
De nem is kell túl apróra vagdalni, vagdalni, a 3-5 mm-es kockák tökéletesek. Most hogy már van benne gyakorlatom, másfél kiló tarjával 50 perc alatt végeztem 🙂
De addig is, nem árt, ha van a közelben sebtapasz és folyékony fájdalomcsillapító 🙂

ez a szódabikarbona dolog érdekes, de én nem szoktam tenni a húsba semmit, csak fűszereket. általában szép márványos rostélyost szoktam venni, és nem darálom, hanem késsel vágom nagyon apróra, aztán a húspogácsát fél órára a hűtőbe teszem, így nem esik szét…

erdekes, en son, borson kivul nem nagyon raktam bele mast, megis egyben maradt. Igaz en tobb mint ket orat pihentettem jo hideg hutoben a hust. Ahany haz, annyi szokas:)

En spec. a hus natur izet szeretem a hamburgeben, igy ugye hagymat sem raktam a husba.

Guszta a burger nagyon! Én is ki fogom próbálni!

Akartam már kérdezni, írni, h esetleg nincs-e kedved a “kóser bébiétel” témában írni kicsit. Pl, h ha vki kóserül étkezik és születik gyeremek, akkor csak saját főzött ételt adhat neki, vagy esetleg kapható itthon olyan kész kaja amit kaphat a gyerkőc. receptek is jöhetnek, bár abból azt mondhatjuk, h minden kóser, ha az alapanyagokat és az elkészítési módot betartják. De szívesen olvasnák világ különböző részein készített ilyesfajta étkekről. De ha butaság,akkor nem is szóltam. 🙂
Ennn

Köszönöm, Eszter! Legközelebb kipróbálom! Nekem eddig még mindig egyben maradt a hús, bár én hagymát nem szoktam bele tenni… meg csak simán esszük, általában salátával, nem kenyérrel/zsömlével.
No, majd beszámlálok! 🙂

Eszter, ha már off, akkor a Magyar Narancsos interjúban olvastam rólad egyszer, azt, hogy “Na de mit szól ehhez a hitközség?”
Akkor is visítottam a nevetéstől, és most is! annyira jó arc vagy, remélem egyszer személyesen is megismerlek!

Mi csak szombaton eszünk kósert, akkor is csak húsosat, mert tejes kóser edényeim nincsenek. csütörtökön kóserolom ki a konyhám (itthon dolgozom), pénteken már kósert főzök. Szombat este mindent összeszedek, és elzárok. Valóban nem olcsó, sőt mondhatni nagyon drága!
Az én konyhámról bővebben itt:

http://fuszereslelek.blogspot.com/2007/06/kssersgrl-rviden-i.html

és itt:

http://fuszereslelek.blogspot.com/2007/06/kssersgrl-rviden-ii.html

De ha érdekel a téma, ne engem tekints példának, keress fel egy rabbit, aki eligazít!
A mi szombati kóserségünk inkább tisztelet a szombatnak. Ha nem lenne rengetek külföldön élő barátunk, aki szinte hetente egy kosárnyi kóser hússal látogat meg minket, a szombatot is csak hármasban tudnánk fogadni, annyira drága.

Ne haragudj a tájékozatlanságomért,
de azt szeretném megkérdezni, hogy mit jelent “..hétköznap sietős, szombaton kóser”. Az, hogy valaki kóser konyhát visz nem komoly kötöttségekkel jár együtt, amit nem lehet csak szombatra redukálni?
Lehet a kóser és nem vagy nem teljesen kóser konyhát váltogatni?

Vélemény, hozzászólás?