Kategóriák
Egyéb kategória

Elronthatatlan szendvicskenyér

A legjobb stresszlevezető tevékenység a taposógép után a kenyérsütés. Itt most nem a kenyérsütőgép által dagasztott, majd sütött veknire, hanem az igazi kenyérre gondolok. Kezdő konyhatündérek állatában félnek a feladattól, pedig rossz, éppen a sütőből kikerült kenyér nincs. Ha gyanús lenne a végeredmény, mert jobban hasonlatos egy lepényhez, mint egy cipóhoz, akkor gyorsan meg kell enni, amíg ropogós a héja, és fantasztikus az illata.
Azért van két olyan recept, ami elronthatatlan. Az egyik a dagasztás nélküli kenyér, ami szerintem a 2007-es év abszolút favoritja, ugyanis csak laza mozdulatokkal kell összekeverni egy híg tésztát, majd 10-12 órát keleszteni, és megsütni. Hibája, hogy hirtelen felindulásból nem lehet kenyeret varázsolni az asztalra, ki kell várni a hosszú kelesztési időt.
A másik pedig a vajas szendvicskenyér, ami 10 perc munka, 60 perc kelesztés után 30 perc alatt megsül, és mindig tökéletes.
Hozzávalók:
20 dkg simaliszt
6 g tejpor, vagy tejsavópor
1 kk sikér (más néven szentján, bioboltban kapható, liszt minőségét javító, a búzamag belső részéből előállított búzafehérje)
½ ek só
1 ek cukor
1 kicsi tojás
1,2 dl meleg víz
1+2 dkg vaj
1/3 kocka friss élesztő
Az élesztőt megfuttatom a cukorral a melegvízben, majd a többi hozzávalóval, és az 1 dkg vajjal alaposan összekeverem. Egy elasztikus, nyúlós, híg tésztát kapok, amit letakarva 45 percig langyos helyen kelesztek. 5 egyenlő részre osztom, gombócokat formázok belőle, és egy hosszú sütőformába teszem. Ollóval bevágom a közepét, majd a vágásba teszem a maradék vajat. Még 15 percig pihentetem, amíg felmelegedik a sütő. 180C-on pirosra sütöm.
Eredetileg a Velvet Tejben-Vajban blogján.

14 hozzászólás a(z) “Elronthatatlan szendvicskenyér” című bejegyzéshez

Valóban hígabb mint egy rendes kenyér, de hogy nokedlitészta? Nem tudom…Kelesztés után is ennyire híg? Már többen megsütötték, és mindenki nek sikerült, remélem neked is jó lesz! 🙂

Ma kelttésztás napom van, így a kalács és a 12ó dnk mellett ezt is megsütöttem.
Normális, hogy ennek nagyon-nagyon lágy a tésztája? mint kb. egy nokedlitészta?
először azt hittem, elnéztem valamit a hozzávalókban, de nem 🙂

Ez igaz 🙂 Köszi a gyors választ 🙂

Már állok is neki, csak a válaszodra vártam, tényleg, kb mekkora forma kell hozzá? /bocsi hogy ennyit kérdezek :-)/ Tűzállóból van többféle méretűm, de látom te szilikonba tetted, abból nekem csak egy téglaformám van, ami talán most nem nyerő, mert nem férnek el benne a gonbóckák 🙂

Kedves Eszter!

Imádom a blogod, rendszeres olvasója vagyok, sok mindent meg is csináltam már az úzmutatásaid szerint, például a bagellel hatalmas sikert arattam 🙂 Örök hálám érte, de sok minden másért is.

Gondoltam most tennék egy próbát ezzel a szendókenyérrel is, mert dagasztani nem szeretek kicsit sem, tizenkét órát várakozni aztán végképp nem. Mondjuk a dagnélküli kenyér amúgy közkedvelt mifelénk, csakhát az idő, annak mindig híján vagyok 🙁

Viszont nekem vajam nincs itthon momentán, a margarin is jó helyette, nem ront nagyon az élvezeti értékén?

Ja és szejtánnak is híján vagyok, de van kenyérlisztem, így ezúton csatlakoznék az előttem szólóhoz: használhatom azt a szejtános simalisztet helyettesítendő?

Köszi, puszi, szép hétvégét neked! 🙂

Szia Eszterke,

olyan guszta ez a kenyér, hogy egyből rákattantam (a Velveten láttam meg a recit:) szal nemrég jöttem haza a bevásárlásból, de itt a környékünkön nem kaptam szejtánt, a tejporomnak meg – most látom – lejárt a szavatossági ideje, ezért a kérdésem az lenne, h. szted jó lehet-e, ha tejpor helyett tejet használok (arányosan csökkentve a vizet persze), a símaliszt-szejtán kombó helyett pedig BL80-as kenyérlisztet, avagy inkább ne is próbálkozzam így..?

A kedvenc pizzatésztámnál olyannyira bejött a tejpor fenti módon történő helyettesítése, hogy tejport már sosem használok, (valszeg emiatt járt le szép csendben a szavatossága is:) hát ezért gondoltam, hogy – logikusan – talán ennél a kenyérnél is beválhat…

Köszike szépen előre is,
üdvice,

Wanna

Vélemény, hozzászólás?