Kategóriák
Egyéb kategória

FLÓDNI

2008-as flódni, egy kicsit változtattam rajta 🙂
Ennyi duma után jöjjön a Flódni!
Gondolom mindenkinek meg van a saját „legjobbflódni” receptje, ez az én változatom. Ritkán sütöm, ugyanis brutálisan tömény, évente egyszer elég is. Igaz vannak, akik szerint flódniból soha nem elég, és köszönés helyett azzel rontanak be a konyhámba, hogy flódni van? És flódni van!
Én úgy szeretem, ha nagyon sok a töltelék, viszont nagyon kevés a tészta. Ez azt eredményezi, hogy egy kis kocka sütemény is legalább tíz deka, és több száz kalória. (Persze nem mintha a tészta diétás lenne, de itt még az a leglájtosabb)
Ahhoz, hogy a mi flódnink se legyen tréflibb Köves Slómóénál, használjunk vajat, azt ugyanis egyes ortodoxok elismerik kósernak, ugyanis vajat állítólag csak tehéntejből lehet köpülni, a margarin kósersága viszont erősen kétséges. Különben is tele van hidrogénezett növényi zsírral, és akkor már fulladjuk bele inkább a koleszterinbe 🙂
Hozzávalók a flódni tésztához:
50 dkg liszt
25 dkg vaj
3 tojás sárgája
10 dkg cukor
Annyi kóser fehérbor, hogy nyújtható tésztát kapjunk
A tésztának jót tesz, ha egy órát a hűtőben pihentetjük. Ezután öt részre osztjuk, és egyenként tepsi méretűre nyújtjuk.
1. töltelék: mák
A darált mákot borral felfőztem, reszelt narancshéjjal, szegfűszeggel, cukorral fűszereztem. Beletettem 3 ek. mazsolát (figyelni kell a kóserságra!), és baracklekvárt. (30 dkg mák, 20 dkg sűrű baracklekvár az arány)
2. töltelék: alma
Az almát megpucoltam, kivágtam a magházát, nyolcadoltam, majd kevés cukorral, fahéjjal, és szegfűszeggel borban megpároltam. Ezután egy szűrőben teljesen lecsöpögtettem, hogy ne áztassa el a tésztát. A kifolyt lé a dióhoz keverhető. (6 nagy alma)
3. töltelék: dió
Darált diót cukorral, citromhéjjal, mazsolával borban felfőztem, mézzel és cukorral édesítettem. (35 dkg dió)
4. töltelék: szilvalekvár. Ha valaki hozzájut valódi, sűrű (esetleg több éves) szilvalekvárhoz, akkor abból lehet jó sokat rakni a sütibe, az ugyanis nem folyik szét hő hatására.
Fontos, hogy a töltelékeket teljesen kihűtve tegyük a tésztába. Az utolsó tészta tetejét megkentem tojássárgájával. 150 fokos előmelegített sütőben sütöttem készre. Kb. 1,5 óra alatt.
Egy kis kósersági továbbképző itt, és itt olvasható.

40 hozzászólás a(z) “FLÓDNI” című bejegyzéshez

Kedves Eszter, életem első flódnijára készülök 🙂 Egy kérdésem lenne, vajon meddig áll el? Szeretnék vinni belőle szülőknek, anyóséknak, de egy hét is el fog telni a sütéstől, mire mindenhova odaérek vele. Kibírja addig? Vagy inkább együk meg otthon az egészet? 😀 Köszi, Zsu

Nahat! Csak most figyeltem fel arra, hogy en nem ebben a sorrendben allitom ossze a flodnimat. A Regi zsido receptek konyveben nem ez all, hanem: szilvalekvar, dio, mak, alma. Tudod mit, Eszter? Iden kiprobalom a te verziodat!

Kedves Eszter!
Megsütöttem a barátnőm szülinapjára. Régen vágyott rá. Igazi meglepetés lett. Az íze is. Egyszerűen mennyei.Tényleg kicsit időigényes, de az íze mindenért kárpótol. Köszönöm, Enikő

Most kezdem életem első, de remélem nem utolsó flódniját sütni.Kérdezem, hogy nagy baj-e, ha mákosba aszalt megget, a diósba aszalt sárgabarackot teszek, mert a gyerekeim nem nagyon szeretik a mazsolát.? Olvastam a tejszínhab -problémát.Ha kis fokozaton kezded el, és lassan emeled a fordulatszámot, akkor nem lesz vaj belőle!Gyönyörű Ünnepeket: Lugomam

Szia!

Sürgős kérdésem lenne: a hétvégén meg akarom csinálni életem első flódniját. Namost ez a recept mekkora tepsire való? Nekem 45 x 30-as tepsim van, a magassága 5-6 centi, az a klasszikus kék…abban meg tudom sütni? Még valami: a tepsit nem kell kilisztezni-vajazni, mielőtt belerakom az első tésztarészt?
Nagyon köszönöm a választ!!!

Kedves Eszter!

Nem éppen flódnikompatibilis, amit kérdezek, de ha valaki, akkor te biztos tudsz ötletet adni: hol lehet tenderlit venni? A páromnak szeretném karácsonyra, de nem tudom, hol keressem. Emellett még szeretnélek megkérni, hogy ha lesz annyi időd, írd le légyszíves hogy pontosan hogyan is kell ezt játszani. (márcsak a cukorkanyeremény elosztása végett…:)
Ha esetleg tudsz tippet adni olyan könyvre, ahol a zsidó ünnepek, hagyományok, szokások emészthető, emberközeli módon vannak leírva, azt is nagyon-nagyon megköszönöm!

Üdvözlettel és még 1000 nagyszerű bejegyzést kívánva:

Éva

Hát ez gyönyörű!! Főzni imádok és tudok is, de sütni még sosem merészkedtem…bátor dolog lesz elsőre flódnival próbálkozni, de muszáj lesz, mert az tuti, hogy készen sehol nem fogok annyira finomat készen kapni, mint ahogy ezt elképzelem!
Az alma és a mák közötti fehérség mitől van?

na, majd ha jön a karácsony és nekiállok – én kétszer szoktam egy évben flódnit csinálni, szülinapinak és karácsonyra – akkor majd lefotózom és leírom én is, hogy hogyan. de kísértetiesen hasonlít, csak lehet, a rétegrend nem ez, nekem mintha az alma fenn lenne, de mindig elfelejtem, és ezt a receptet mindig a kézi szakácskönyvemből csinálom.

egy biztos. be lehet csiccsenteni a kavargatásról is, elfogy vagy másfél üveg bor… 🙂 ja, és azt hittem, hogy én rontom el, hogy vékony a tésztám, de látom, a tiéd éppen olyan, mint az enyém, szóval megnyugodtam.

Már-már beleharapnék, olyan szép! Aztán belegondolok, hogy én ennek egyetlen falatjától napokig olyan beteg lennék, hogy csak na, már nem is kívánom annyira.
Hülye dióallergia 🙁
Az anyósom egyszer készített nekem flódnit dió helyett durvára tört mandulával, de az egész család egyetértett abban, hogy az egyáltalánnem ugyanolyan, úgyhogy én még soh nem ettem flódnit :-(((

megnyugodtan:) kicsit tér el a recipe:) viszont dögös:) hogyén ezt most reggeli felé de meg enném:) Várom szombatot.
A margarinnal meg egyet értek, de szerintem a lehelen a kimérős vaj alig drágább, mint a jó minőségű homogénezett szar.
Kérdés az, mennyire lehet hinni az őstermelőknek, mert ugye rafinált fajta és már ott is tudják a tutit:)
Én egyszer ott felejtettem a házi tejszint a habverő alatt és azóta tudom, hogy kell vajat készíteni:)

Hagyján, hogy rossz és büdös, de még drága is. A gépzsír sokkal olcsóbb 🙂 Különben tényleg, a minőségi (sic!) margarinok ára a vajéval vetexik. Monnyon le! A teszkó gazdaségos margarin az occsó, de ennyi erővel direkte mérget is lehetne fogyasztani, az legalább gyorsabban hat 🙂

Hát ha a zsidó konyha a flódnin kívül semmit sem adott volna a világnak, már akkor is aranykeretbe kéne foglalni a nevét 🙂
Top 3-as kedvencem, évente néhány négyzetmétert is simán képes vagyok eltüntetni belőle 🙂 Margarin helyett viszont tényleg inkább a vaj, én soha nem értettem, mit szeretnek benne egyesek. Szerecsére asszony pajtást is sikerült leszoktatnom róla, miután rávilágítottam a gyártási folyamatra, azóta vajat ken a kenyérre 🙂

Vélemény, hozzászólás?