Kategóriák
Egyéb kategória

Kínzó kérdés és kacsacomb tortilla

Elérkezett az utolsó forduló a tokaji bor-étel párosító receptversenyben, ezen a héten már egy aszúhoz kell ételt kitalálni. Mai napig emlékszem egy könyvére édesanyámnak, amiben ünnepi desszertként somlói galuskát ajánlottak tokaji aszúval. Soha nem próbáltam, de mindig eszembe jut, amikor aszú mellé próbálok kitalálni valamit. Nem próbáltam, mert míg jó tokaji aszúkat már könnyű szerrel vásárolhatok szinte bárhol, jó somlói galuskát gyerekkoromban ettem utoljára, és otthon még soha nem szántam rá magam. Különben is béna párosítás szerintem, de mindegy 🙂

Kicsit off, de szerintem mindenkit érdekel: készítenek ebben az országban valódi somlói galuskát? Ha igen, akkor hol?

1740055_d8fa3878b1f885e4bac55b624ae3da72_wm.jpg
Mielőtt saját receptemmel előrukkolnék, jöjjön a múlt heti lezárása, az eredmény hírdetés:

Ezen a héten séfGábor holtversenyben két borfalatnak is megítélte az első díjat: az  Égigérő Paszuly blogról Erika a Mézes, sajtos, virágos financier-val nyert, Zsuzsa pedig a Praliné Paradicsomból  a citrusos, karamellás-mandulás bonbonnal.
 
Erika a francia konyha remekét zempléniesítette a felhasznált alapanyagokkal: a mádi  Bodnár Sándor rouge-zsal érő sajtja bátor választás süteményhez, a Bodrog-folyó partján termett mézért is jár a pont. A kukoricadara helyi ételekben való alkalmazásáról múlt héten már ejtettünk szót, az ehető virágok izgalmasan teszik szezonálissá a süteményt.
 
Zsuzsa az összetevők alapos elemzése után a bonbonban újra felhasználta annak jellegzetes jegyeit.  A mandula, a méz és a citrom kiváló kompozíció a borhoz és nem lehetett figyelmen kívül hagyni a bor csomagolásához és a témához tökéletesen illő design-t sem.
 
Mindkettőjüket hat-hat palack Katinka illeti nyereményként, gratulálunk!
 
A többi versenyző is nemkevésbé nagyszerű munkát végzett,  itt megnézhetitek:
De jó főzni: tócsnin tálalt kecskesajtos nyúltrüffel
Chilii: Epres rebarbarás tartlette mandulakrémmel és Gorogonzolás tartlette medvehagymával
Ági aki főz: hússaláta kéksajtos kosárkában
Dorka konyha: Piskótakarika Tokajis eperzselével
Krisztina konyha: Virágzó eperkert- avagy virággal és sajttal duplán töltött eper

Gratulálunk Nektek az eredeti és merész ötletekért és a gondos megvalósításért! Chiliinek azért, mert két csodás borfalatot is készített,  a rebarbara fanyarsága a citrusos jegyek miatt valóban nagyszerűen illik a borhoz,a gorgonzolás tartlette is hibátlan. Ami nyúltrüffel-e roppant eredeti tócsnistól, mindenestől.  Áginak köszönet azért, mert sárgabarackkal tette hozzáillővé a húsragut, Dorka epres piskótatallérja igazi tavaszi ledér darab és köszönjük Krisztinának, hogy megmutatta, hogyan varázsolhatunk igazi ínyencséget sok fantáziával, ámde sütés nélkül Katinkához.

E heti feladványunk:
Patricius Tokaji  4 puttonyos Aszú 2003
 
A szemenként szüretelt, nemesen töppedt szőlőszemek aszalt gyümölcsös és citrusos ízei mellett megjelenik a Botrytis aromája.
A szép savak egyensúlyban tartják bort, a mély,  telt aromák szerkezetet adnak neki. Ízében megjelenik: aszalt kajszibarack, kandírozott narancshéj, dió,  zöldtea. Cukortartalma  a Katinkához hasonló, ízérzetre fanyar és komplex, hosszú lecsengéssel. A bor három évig tölgyfahordóban érlelődött.
 
Jól társítható: kéksajt , libamáj, szélben szárított sonka, krémes desszertek fehérhúsú aszalt gyümölcsökkel, enyhén csípős, távolkeleti ételek
 
Fogyasztás előtt szellőztessük!

patricius aszú.jpg

Bár sehol nem olvasom, hogy a mexikói ihletésű ételek is jól passzolnának a borhoz, azt kell hogy mondjam, mégis van létjogosultsága egy aszú mellé. Vigyázni kell, hogy ne legyen annyira csípős, hogy leégesse az összes ízlelőbimbónkat, hiszen fontos, hogy érezzük a bort is mellé. Ezért én egy “lájtos” kacsacomb tortillát készítettem, talán segítség lesz azoknak is, akiknek hirtelen nincs ötletük ehhez a borhoz.

Kacsacomb tortilla

Hozzávalók:
2 kacsacomb
1 narancs leve
4 szem szegfűszeg
1 késhegynyi őrölt koriander mag
1 késhegynyi őrölt római kömény
1 késhegynyi őrölt fahéj
1/4 lime héja
1 ek méz
só, bors
chili szósz (annyi, amennyitől enyhén csípős lesz az étel)

1 szál újhagyma
1 ek koriander zöld
2 ek tejföl
4 ek reszelt cheddar sajt
4 marék madársaláta
4 tortilla lap

A kacsacombot sózom, borsozom, majd egy akkora serpenyőben, amekkorába elfér, meglocsolom a narancs levével, megszórom a fűszerekkel, ráreszelem a lime héját, adok hozzá mézet, chiliszószt, pár szem aszalt sárgabarckot és felöntöm egy kevés vízzel lefedve kis lángon párolni kezdem. Húsz percenként fordítok rajta egyet és pótlom a vizet.
Akkor jó, ha annyira puha, hogy a hús szó szerint leesik a csontról. Ekkor leszedem a húst, visszateszem a serpenyőbe, és zsírjára sütöm.
Ezt teszem a tortillába a tejföllel, sajttal, salátával és a többi hozzávalóval. Felcsavarom, és  cm vastag darabokra vágom, majd megtűzöm.

22 hozzászólás a(z) “Kínzó kérdés és kacsacomb tortilla” című bejegyzéshez

Hú, az a nyertes bonbon valóban megérdemli az első díjat, elképesztően szép!
Sajnos a jó somlói hiányát én is tapasztaltam, szerintem 20 éve ettem utoljára valamelyik nagy szállodában, de már régen nem is találkoztam vele. Ez a sok mai műtejszínhab, műrumaroma és sima vizes piskóta csak egy vicc.

Hogy milyen az _igazi_ somlói azt nem tudom (mint ahogy azt sem, hogy milyen az _igazi_ hamburger). Meg ugyebar a mazsola, nem mazsola kérdés…. Mindegy is.
Én a a legfinomabb somlói galuskát a veszprémi Koko cukrászdában ettem. Mindenkinek csak javasolni tudom, hogy próbálja ki ha arra jár. 🙂

Gyakorlott szemnek/szájnak is nehéz kitalálni, egy-egy somlóiban megvan-e az eredeti recept szerinti minden alkatrész… többnyire a viszonylag elfogadhatókban (valódi tejszín, házi csokiöntet, nem porból készült krém(ek), stb.) sincs meg.
Leginkább illúziót keltő hagyományos/megfizethető somlóit a dunafüredi halászcsárdában ettem mostanában, a legjobb “átgondolt” high-tech kivitel meg az Onyxban van.

nemtom hogy igazi-e, de különleges a somlói a veszprém historia kert nevü helyén, régi nevén püspöki pihenő. balatonalmádiból hozzák, házi a somlói és végre olyan hogy látszik a sütemény is. magas, több rétegü vastagon krémes piskóta öntettel, nagyon szépen szervirozva.
a makóit gyarmatinál már ettem, de nem jó sztem.

Én eddig a legfinomabb somlóit a pécsi Nádorban ettem 1974-ben. Ja, én már akkor is éltem, 9 éves voltam. És akkor szerettem meg az ABBA együttest,mert fent a tévétoronyban sütiztünk, és ment a Tánczenei koktél a rádióban -akkor még csak a három közszolgálati volt, a Bartók akkor még 3. műsor néven ment azt hiszem.

Mindezt csak azért írom le, mert ma is a legjobb somlóit Pécsen találom, igaz, a Nádor most csak szép de azt hiszem,zárva, viszont a TV toronyban nagyon finom somlói kapható, kb 900 Ft volt a nyáron és isteni. A nagyon kedves pincér fiú elmondta, hogy Pécs Kertváros nevű részén van egy cukrászat, onnan hozatják.
Tényleg nagyon fincsi, jól is néz ki és minden benne van ami kell, nincsenek benne túlzások, a csokiöntet nem tenger hanem szépen díszítő de azért kellő mennyiségben ott lévő finomság.Ha tud valaki jobbat, írja meg.

Persze a legjobb, ha otthon készíted, 3 féle tésztából, főzött krém, csokiöntet, igazi tehéntejszínből, Leiter cukor szirup, pörkölt dió -mogyoró…
Hajót akarsz, ezt mind meg kell csinálni, megéri.

A legjobb a házi, nem olyan bonyolult. Én először egy Túrós Elek féle szakácskönyvből sütöttem a nagynénémmel együtt,vagy 40 éve. Azóta ehhez a recepthez ragaszkodom, igaz évente csak egyszer szánom rá magam, nagy létszámú családi esemény díszeként, sok munka, de megéri:))

Vélemény, hozzászólás?