Kategóriák
Egyéb kategória

Rolling Stones jégbor

Akik ismernek, tudják, hogy van egy gyengém, a Rolling Stones. És most az egyik kedvenc Stones számom címe lett egy jégbor neve. Sympathy for the devil 🙂 A Stones-nak eddig is volt borklubja, de ez az üveg most annyira gyönyörűre sikeredett, hogyha szeretném a jégbort, akkor nem sajnálnám érte a 125 dollárt.
Erről jut eszembe, hogy Tokajban talán nem kéne erőltetni ezt a jégbor témát… Akinek nem inge, ne vegye magára 🙂

5 hozzászólás a(z) “Rolling Stones jégbor” című bejegyzéshez

A jégbor a csemegeborok egy fajtája, amely nevét arról kapta, hogy olyan szőlőszemekből készül, amelyek előzőleg megfagytak. A szőlőben a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok nem fagynak meg, csak a benne lévő víz és emiatt a fagyott szőlőből nyert bor koncentrált szárazanyag-tartalmú, gyakran nagyon édes, ugyanakkor magas savtartalmú lesz.

A jégbor készítési elve hasonló a fagydesztillálás eljárásához, amelyet egyéb italok előállításában is felhasználnak. A különbség az, hogy a jégborok esetében a fagyás az erjesztést megelőzően és nem utána történik. Más csemegeboroktól eltérően a jégborok alapjául szolgáló szőlőfajták nem fogékonyak a nemespenészre (Botrytis cinerea) és ez is befolyásolja a bor karakterét.

A leghíresebb jégborokat Németországban és Ausztriában állítják elő, de jégbor sok országban készül, minden bortermelő kontinensen, beleértve Magyarországot is. A világ legnagyobb jégbortermelője Kanada, ahol a fagyos időjárás éves érkezése sokkal biztosabban kiszámítható, mint más jégbortermelő országokban.

Wikipédia

Vélemény, hozzászólás?