Kategóriák
Egyéb kategória

Szegfűgombaleves


A Sárga Borházban ettem egyszer egy nagyon finom, füstölt galambmellel tálalt szegfűgomba levest. Nemrég ettünk galamb mellett, és akkor beugrott a leves, de akkor még nem volt szegfűgomba. Most lehet szedni a szegfűgombát, de nincs galambmellem 🙂
Mindegy, szereztem jóféle füstölt sonkát hajszál vékonyra szeletelve, ezzel is elértem a kívánt füstös ízt, igaz a galamb közelébe se ért, de füstölőm amúgy sincs itthon, két pici galambmelle pedig nem szaladok ki anyuékhoz beüzemelni a füstölőt.
Apropó: tudja valaki, hol lehet Budapesten galambmellet, esetleg egész, de megtisztított galambot vásárolni? Szeretitek? Isteni levese van! Persze túl kell tennie magát az embernek a budapesti galambok gondolatán…
A szegfűgomba nem az a gomba, amiből húsz főre főznék levest. Akkora csak mint egy egyforintos, ha nagyon nagyra nő, akkor se lesz nagyobb egy ötforintosnál. Úgy számolom, hogy 7-8 deka szükséges egy főre belőle. Nem kis munka annyit megszedni! 🙂
Fontos lépcsőhöz érkezett Dávid fiunk fejlődése, megtanult fűszállal dudálni. Pont arról beszélgettünk édesapámmal, hogy ezek azok a dolgok, amelyekre az ember egész életében emlékszik. A fűben kúszás, a fáramászás, a csúzli és íjkészítés. Jók az ilyen családi programok!

Hozzávalók hat tányér leveshez:
40 dkg szegfűgomba
2 csomó újhagyma
10 dkg vaj
1 púpos evőkanálnyi keményítő
30 dkg vékonyan szeletelt füstölt húsféle
3 dl tejszín
2 ág friss tárkony
1 citrom leve
só, bors

Az újhagymát a zöldjével együtt felkarikázom, és a vajon kicsit megdinsztelem. Meghintem a keményítővel, rászórom a felcsíkozott sonkát, majd rádobom a gombát. Felöntöm 2-2,5 liternyi forrásban lévő vízzel, majd beleteszem a tárkonyt. Sózom, borsozom, és öt percig alacsony lángon főzöm. Beleöntöm a tejszínt, és el is zárom a lángot. A citromot csak közvetlenül tálalás előtt teszem hozzá, hogy a leve savanykásabb legyen, de a hús és a gomba ne szívja magába.

8 hozzászólás a(z) “Szegfűgombaleves” című bejegyzéshez

Eszter!

Ha még nincs túl a gyermeked a töklevélszár duda felfedezésén, akkor ki ne hagyjátok! Annak idején, mikor kiscsipasz koromban édesapám megtanított a készítésére és a használatára fújtuk a testvéreimmel rendületlenül. Később, kiskamasz koromban az osztálykiránduláson lehetett villogni a csajok előtt,hogy én ilyet is tudok. 🙂
(pesti gyerek vagyok, de a nyaraim vidéken teltek a nagyszülőknél)

És a leveske? Nem érte meg a fotózást? 🙂
Nagyon szeretem én is, kitűnő ízű gombafajta.
A héten nálunk is árultak a csarnokban, de kb. 15 darabot akartak 400 Ft-ért adni. Fájó szívvel lemondtam róla. Majd a ha lesz még eső, inkább elmegyünk gombászni…

Jaj, imádom. Tegnap hosszan szemeztem egy kosár szegfűgombával az Auchanban, aztán győzött a józan eszem, és otthagytam, mert tuti legjobb esetben is csütörtöki szedés volt, ami péntek óta kellette magát a pultban.
Régen persze az árokparton vagy a réten szedtem, nagybátyám átnézte, nagynéném már főzte is…Persze, hagyományos pirospaprikás gombalevesnek, de úgy is finom az.
Vagy rántottába ment a másik nagynénémnél…

Igaz, a galambleves első osztályú ebéd:) majdnem minden vasárnap azt ettem kiskoromban. Ebből kifolyólag vannak ám jó kapcsolataim házi galamb ellátó hellyel, ha érdekel… 🙂 keress meg!
Barbara

Vélemény, hozzászólás?