Kategóriák
Egyéb kategória

Ti csomagoltok uzsonnát?

Segítségeteket kérem!
Barátnőimtől tudom, hogy nem csak én vagyok hatalmas bajban az uzsonnacsomagolással.
Tavaly évvégén nagyon megijedtünk, amikor a férjem egyik délután rosszul lett. Kiderült, hogy túlhajtotta magát, és akkor nagyon megrémültünk, hiszen még csak harmincasok vagyunk, és már ilyen dolgok történhetnek velünk, akkor mi lesz hatvan évesen?
Azóta hétvégenként többet mozgunk, és minden hónapban megpróbálunk kettesben tölteni egy hétvégét, amikor nem vesszük fel a telefont 48 óráig, csak az éppen ügyeletes nagymamának, aki a gyerekre vigyáz. Úszunk, túrázunk, és hatalmasakat alszunk. Sőt, bár egyáltalán nem vagyunk vegetáriánusok, ilyenkor igyekszünk csak növényi eredetű dolgokat magunkhoz venni. Még szerencse, hogy a bor szőlőből készül! 🙂
Az odáig rendben van, hogy az ember otthon megpróbál a lehető legegészségesebben enni, igyekszik meggyőzni a középső csoportos fiát, hogy ne csokoládén akarjon felnőni, komolyan elbeszélget a nagyszülőkkel arról, hogy miért is nem vásárolunk chipset az unokának, még akkor sem, ha azt ő kéri… (Édesanyám ilyen válaszokkal próbál kitérni a haragom elől :-), édesapám pedig egyszerűen kinevet, és mind a ketten úgy viselkednek, mintha harminc éve én mindent megehettem volna, amihez csak kedvem lett volna!)
Na de a nap jelentős részét nem itthon tölti a család!
Ti mit csomagoltok nekik?
Az én helyzetemet külön nehezíti, hogy a férjem naponta legalább négyszer “változtatja a helyét”, tehát a mikróban melegíthető rendes ebédek kiesnek.
Útközben nem tud villával, vagy kanállal enni semmit, maradnak a kenyerek, tortillák, ilyesmik, ráadásul nem is túl édesszájú, úgyhogy hetente egyszer “szúrhatom csak ki a szemét” valami buktával, csigával, ilyesmivel.
Tehát örök a probléma, mit mivel töltsek meg?
Milyen kenyeret, bucit, kiflit süssek?
Mivel kenjem meg?
Mit halmozzak bele, mit tekerjek bele?
Legyen benne vitamin, legyenek benne rostok, ha lehet csak egy héten egyszer, vagy kétszer domináljon benne a hús, de azt se tartom szerencsésnek, ha hetente 30 deka sajtot tüntetek el csak a szendvicsekbe.
Nyáron könnyebb dolgom van a sok friss zöldféle miatt, de ilyenkor télen gyakran csemege uborkával, esetleg egy kis házilag csíráztatott maggal próbálom pótolni az ilyesmit.
Persze arról a praktikus dologról nem is tettem említést, hogy még a legextrább szendvics is mennyivel olcsóbb, mint valami útközben vásárolt pizza szelet!
Ötleteket várok! Köszönöm!
Aki pedig profi uzsonnacsomagoló irodalomra vágyik, annak ajánlom Biggie blogját a Lunch in a Boxot, egyenesen San Francisco-ból. A nő szerintem őrült 🙂 Viszont fantasztikus dobozkái, formái, főző, sütő izé-bizéi vannak, imádom!
Fótó innen.

39 hozzászólás a(z) “Ti csomagoltok uzsonnát?” című bejegyzéshez

Kedves Eszter! Már nagyon régóta olvaslak, de eddig nem mertem megszólalni, mert messze elmaradok a tudoményban mint te vagy a többi olvasód. Most azonban eszembe jutott, hogy a hideg tásztasaláták is működhetnek csirkemellel vagy akár anélkül, és ezekbe aztán mehet egy csomó zöldség ,eg öntet tetszés szerint…most visszaolvasva a postot látom,hogy az evőeszköz hiánya nehezíti a dolgodat, de talán ezzel is lehet valamilyen kenyérfélét megtölteni??? vagy ez már vadötlet?

Kedves Eszter!
Szeretem olvasgatni a blogodat és több receptedet meg is főztem már. A birsalmás csirke pl. előlépett a családi szuperkedvencek közé:)) A vitaminkrémedet is rendszeresen csinálom, mert az én uram is viszi az uzsit magával, télen könyebb, de nyáron limitált, hogy mit lehet csomagolni, mert megromlik. Semmi, ami csöpögős nem jó, azt nem lehet kocsiban, menet közben vagy a számítógép előtt ülve, telefonálva, stb. elfogyasztani. Maradnak a szendvicsek, pogácsák.Azoknak viszont szaftosaknak kell lenniük, mert a drága ember nem szereti ha az étel száraz és nyögvenyelős.
Kedvencek: a kettévágott zsemle egyik oldalát mustárral, a másikat tormával vagy majonézzel kenem meg vaj helyett (ízlés szerint, én jó bőven szoktam bánni vele), közé pedig sült bacon szeletek kerülnek sajttal, zöldpaprikával. Egy tojást felverek pici sóval és tojáspalacsintát sütök, megszórom reszelt sajttal, feltekerem és ez megy a kiflibe, amit ketchuppal és mustárral kenek meg.
Pulykaszárnyból levest főzök, a pulykahúst robotgépben sült baconnel és annak a zsírjával összedolgozom és innentől a fantáziára van bízva. Egyik verzió, hogy a baconos pulykahúshoz mustárt, sajtot, tejfölt, petrezselyemzöldet keverek, a másik pedig amikor majonézt, apróra vágott csemege uborkát, kaprot, pici hagymát, így szendvicskrémet kapok, ami szintén nem túl romlékony, hajszálvékonyra szelt retekkel vagy kígyóuborkával kenyérszeletek közé símítva nagyon finom.
A párom egyik kedvence a coleslawval készített szendvics – ilyenkor a hozzávalókat apróra reszelem és csak káposzta, sárgarépa és kevés hagyma kerül bele, ezzel megkenem a kenyeret és vékonyra szelt sült hús szeleteket halmozok rá. A maradék összetört franciasaláta is jó erre a célra. Vagy a 3-sajtos szendvics is finom és jól bírja a melegebb napokat is, a kiflit krémsajttal kenem meg, Emmentáli szeleteket rakok rá és végül Camembert.
Az én kedvencem a grillezett, sóval, pici borssal ízesített cukkiniszeletek és sajt kombó ciabattában, jó sok szaftos, fokhagymás olivaolajban pácolt és sülés közben azzal kenegetett cukkini szelet és krumplihámozóval szeletelt parmezán forgácsok, a ciabattát meg se kell kenni semmivel, hiszen a cukkiniből az olivaolaj és a saját leve elegendő.
Raggi

Eszter, nagyon elevenemre tapintott ez a post.
Aggódom,mert gyanúm szerint Cs. egyáltalán nem eszik késő délutánig semmit, amióta fent van… Jó, ez túlzás, kollégájával el-elmennek ebédelni, (nem mindig)
Este bevacsorázik,de délelőtt is kéne valamit. Azt mondja, ha reggel eszik,elálmosodik, és akkor nem olyan hatékony..(!) Na erre varrjak gombot..
Mikor itthon volt, akkor is háromból kétszer vagy megrohadt a fiókjában a pakolt uzsi, vagy hazahozta,vagy el is felejtette..
Node akkor sem volt ilyen sovány:-(
No csak legyek végre ott, majd adok én neki nemreggelizést..

Nekem van ételtermoszom. Formatervezett, kis helyen is elfér. Általában leves, vagy főzelék szállítására is alkalmas. Közvetlen főzés után kell belemerni a forró ételt, így melegen tartja. Nekem is volt olyan munkahelyem, hogy vinni kellett magammal meleg ebédet. Utazás során is fel tudtam használni. Nem ért baj, nem ömlött ki az étel. Fagylaltot is lehet benne haza vinni.

Nálunk egész addig ment a csomagolás,míg a Zuram kezde visszahozni a kaját,vagy én találtam meg a csomagtartóban a felismerhetetlenségig megromlott szendvicseket.Kiderűlt,amerre dolgozik mindenhol van olcsó menzaebéd,reggelire bőségesen evett,vacsorára meg marad a gyümölcs,vagy a könnyű étel.Most,hogy ezt olvasom,a munkám amúgy is itthonra köt,visszavezetem ezt a jó szokásomat!
Köszi Eszter!

Nagyon köszönöm a válaszaitokat, fantasztikus tippet adtatok! 🙂
El is kezdem majd posztolni amiket írtatok.
Főleg annak örülök, hogy egy csomó mindent említetettetek, így valóban lehet egy két hetes forgót csinálni, és akkor semmit nem tud megunni a férjem, még engem sem 🙂
Köszönöm!!!

Szia,
esetleg vmi sushi-féleséget?
Nekünk van egy “lebutított”, de mindannyiunk által kedvelt változatunk:
hideg főtt rizst, aprított tonhalkonzervet,főtt kukoricát, szójaszószt és majonézt összekeverünk és mehet is bele az algalapocskába. Ha nagyobb lapba töltöd, akkor a két végét be lehet “tűrni” és nem hullik ki belőle a cucc.(És ez még ráadásul talán kóser is, nem?:))
Ja, és hogy ez még senkinek nem jutott eddig eszébe…hát PALACSINTA (akár sósan is)
üdv
barbara

Szia!
Pár ötlet: camember sajtos szendvics, pici mézzel, salátalevéllel, dióval. Meg kenceficék, pl. vöröslencse-pástétom, currys lencsepástétom (kész currypor bele, vagy a szokásos kurkuma-koriander-római kömény-őrölt gyömbér-chili), hummusz pitában, zöldségekkel; tonhalkrém, sajtkrém+vékony szelet füstölt lazac, gombakrém, sárgarépakrém (fűszerezni kell, az a titka), padlizsánkrém fetasajttal(bár ezzel az a baj, hogy lilahagymával finom, úgyhogy mivel emberek között dolgozunk általában, ez ebédre nem jó:-(. Most hirtelen ennyi jutott eszembe.
K.

Eszter! (bár gondolom magadtól is eszedbe jutott) érdemes beszerezni olyan “jégakkut”, amit melegíteni is lehet, így alkalmanként meleg ételt is tudsz csomagolni egy kis méretű (nem merev műanyag, hanem “textil”) hűtőtáskába. Évekig hordtam magammal a szinte teljes napi ennivalómat. Több méretű hűtőtáska, rengeteg dobozka, pár akku – és egy jó lista a szállítható eledelekről, mert sok jó ötlet elfelejtődik a rohanásban.

az aktuális kedvenc: kenyérféle, penészes sajt kis mézes dióval.

uzsonnacsomagolás – ebben olyan sok szeretet van 🙂

Helga

Szerintem pl. a muffinok is nagyon jók ilyen helyzetekre. Mert ugye nem csak édesen lehet azokat elkészíteni, hanem sósan is. Lehet bele tenni zöldségeket, húsokat, mindenféle jót, amitől egészségesebb lehet. Ezerféle változatban készíthetőek. És persze jól csomagolhatóak és ehetőek akár fél kézzel is. Mellé még egy alma + min. 1,5 l szénsavmentes víz. Most hirtelen ez jutott eszembe.
Üdv

Kedves Eszter!
Magam is vezetős ember voltam sokáig, 8 évig nyomtam a havi 6-8000 km-t. Mai munkám már csak évi 40 ezer körül van. Nekem az jött be, hogy kerülöm a vörösárut és a szendvicseket. Virsli, párizsi stb. Vittem kanalat és dobozból nyomtam a különféle csirke, pulyka mellfiléből készített apróhúsokat, zöldségkörettel + rizs. Nem mártásos dolgokat mert csöpög, illetve romlik.Inkább fűszerezést variálni meg a zöldséget. Én a rohangászós korszakomból tudom, hogy nem hülyeség, nem keverni a húsosat és a tejeset. Házi túrókrémek + fekete olajbogyó ilyesmi, télen koratavasszal mehet. Nyáron a túró gyorsan romlik -mondjuk. Próbáltam hengerfejen alufóliában grillezett húst nekem nem jött össze biztos nem jó helyre raktam, vagy nem voklt elég meleg a motortér (Astra 1,4i). Jók az általunk törögetősnek nevezett Házi sütésű focacciák, lepények stb. le lehet törni vezetés közben. Néha viszont meg kell állni meleget kajálni egy jó vendéglőben, mert minden házi dobozost megunsz. Házi szörp meg lefőzött teácska marhára hizlal számold ki a kalóriát. Javaslom az ásványvizet. (Legolcsóbb gagyi vizet vettem mindig, lehetőleg alacsony Na tartalmút). Olyan méretű palackot kell venni, hogy kesztyűtartóba beférjen. Hűti a légkondi. Ha nincsen a kocsiba ilyesmi (én kispolszkival kezdtem a rohangászást) akkor se marad az utastérben megmelegedni fórróságig, bár nyáron (a légkondi nélküli) kesztyűtartóban is meleg lóhúgy hőmérsékletű lesz a víz. A benzinkutaknál és az egyéb megállós helyeken az ivás a legnagyobb lehúzás. Csokit rakni uzsonnára nagy marhaság, ha már mindenképpen akkor műzliszelet. Gyümölcs, alma bármikor mehet, kivéve piros bogyósok. Dobozkára sokat nem érdemes költeni, úgy is belerohasztod időnként a kaját. Meg aztán az elhagyás is esete is bejöhet
Ezek a tapasztalataim. Üdv
medvedr

nem csak amerikában vannak bento-rajongók: http://bento.freeblog.hu/
sajnos a bento dobozokhoz viszont evőeszköz kell…
amit tudok ajánlani: csíkos szendvics! Úgy készül hogy egy téglány veknit vízszintesen szeletelsz fel, megkened kőrözöttel, egy szelet sajtot raksz, majd rokfortos krémmel (margarinnal kikeverve) és ezt addig ismételed, ahány szeleted van! Hűtöd pár órát, utána úgy szeleteled mint egy normális kenyeret! Csodásan festenek majd a csíkok!

Még nekem sem aktuális az uzsicsomagolás – azaz apánknak lehetne, de nehéz eset- viszont a tanítványaim (kínai gyerekek) általában gőzgombócokat hoztak mindig nap közben nassolásra, vagy kirándulásra ( persze mérete attól is függött, hogy mennyi időre kell az étel). ezeket klasszul mindenfélével lehet tölteni. Tudom, nem épp magyar kaja, de hátha ez is egy ötlet.

Szia Eszter!
A páromnak készítek mindig csomagot, nálunk az uzsicsomag tartalma:
egy literes üvegben gyümölcstea vagy bodzaszörp vagy igény és idény szerint paradicsomlé
valamilyen gyümölcs: alma, banán, feketeszeder, de a dobozba aprított ananász se érkezett még sose haza 😉
nasi/rágcsa/rágó
joghurt vagy actimel
egy szendvics (padlizsánkrém; zakuszka+paprika; salátalevél+sonka+paradicsom+sajt; tojáskrém; tonhalkrém; vaj+sajt) -ez persze mindig attól függ, mit kíván emberem 🙂 meg mi van otthon 🙂
Ez a csomag elég reggelire, tízóraira és uzsonna gyanánt, ebédre ha tud, hazajön. 🙂
Remélem segítettem egy kicsit!
Szép napot,
Bori

Szia Eszter!
Én szoktam olyat is csinálni, ha éppen pörkölt volt otthon akkor ledarálni tojással vajjal fincsi a zsemlébe, szoktam rá reszelni, srépát, céklát, salátát, párom szerint isteni . De szoktam perecet is sütni és a kocsiba elmajszolja ,mert nálunk is az a probléma , hogy mindig megy valahova és persze öltönybe, tehát még erre is vigyáznia kell. Termoszban lehet krém leveseket is adni.
Üdv Tinka

Nálam a péksütemények mennek ilyen célra, legtöbbször a tésztába kevert ízesítéssel vagy belesütött töltelékkel. A tésztát mindig teljes kiőrlésű lisztből csinálom, és a töltelék is gyakrabban sós, mint édes jellegű. Például: grillezett zöldséges vagy sajtos csiga, sajtos stangli, müzlis zsemle, stb. De muffinokból is vannak tartalmas, sós ízvilágú fajták, ami szintén jó ilyen célra. Végszükség esetére meg mindig van a táskazsebben valamilyen házi keksz (az is tk. lisztből, keksznyomós vagy zabpelyhes). Meg persze egy kis üveg víz, és valami egyszerűen fogyasztható és szállítást bíró friss gyümölcs: legtöbbször alma, de néha banán, esetleg narancs.

Nekem csak a férjemnek kell csomagolni, mert a gyerekek még ovisok. Én általában gyümölcsöt és meleg ételt adok neki, ha csak nem tudja előre, hogy úton lesz.
Egyébként szorgalmasan próbálgatom recepteidet (a könyvből is), és szeretném ha benéznél hozzám, mert vár ott valami.

Nem próbáltátok még a krémlevest? Bármilyen lehet, csak jól össze kell turmixolni és egy kis ásványvizes palackban magunkkal vinni. Vezetés közben az ember fia/lánya a lába közé szorítva melengeti.
És kb. 3 perc az elfogyasztása…

Talán a pirozski-félék különböző változatait javasolnám, a tésztáját lehet akár teljes őrlésű lisztből vagy magokkal dúsítani is, a töltelék pedig nagyon sokféle lehet; hús, bármilyen zöldség vagy vegyesen, és egyszerre meg lehet sütni a különféléket.

Én nagyon gyakran csomagolok a gyerekeknek túrókrémeket, de nem körözöttet.
Imádják a túró, olajbogyó, kevés majonéz kombót,
a túró, aszalt paradicsom, kevés margarin, és snidling kombót is.
Bea

Eszter, a legjobb, ha nem menet közben eszik, hanem kanállal-villával, ahogy azt kell! Persze nem tudom, mi a munkája, és hogy tényleg nincs-e ideje megállni enni, de az tény, hogy a nyugodt evés fontosabb még annál is, hogy mit csomagolsz be neki. Tegyél mellé mosoly-kártyát :), és azért néha jó megállni, megenni egy gyümölcslevest, egy hidegen is megehető rakott krumplit, stb., ne mindig szendvicset.
Az amcsi nő blogjában jó kis képek vannak, ötletnek is.
Az én fiaim suliba csak szendvicset, sima kiflit, vagy házi pástétommal kentet visznek, a férjem meg melegít ebédet délben, szóval túl kreatív nem vagyok ez ügyben, de a nyugodt evés szerintem a kulcs!
Puszi: Zsuzsi

juliska48
én már hála Istennek kinőttem ebből a korból, de azért itthon is gyakran készítek ilyesmit, mert reggelire, vacsorára mi mindíg hideget eszünk. Sőt a kirándulásokra is, (kb. 20-25 fő, és két és fél napos)amikor mindenki hoz valamit, és azután azt eszünk, ami a fogunkra valóSokszor csinálok valami kenyérre kenhető krémet. Pl májas krémet:méjkrém,margarin különböző ízesítők, kőrözött (ezt nem részleteze) sajtkrém:egy kinyomós sajt, ugyanannyi margarin fokhagyma, pirosarany, halaskérém:egy doboz valamilyen olajától lecsöpögetett szardella, margarin, mustár. És még egycsomó hasonló. Ja és húspástétom á lá beck bolog. Jó étvágyat mindenkinek.

Egy kósza ötlet:
Múlt héten sütöttem török lepény kenyeret. Kicsit másabb mint a zsemlék, baguettek. Klasszul tölhetö bármivel és egyszerü harapni is. Tonhallal, majonézzel, salátával isteni finom! 🙂

Télen kelkáposzta saláta.
Asszem Stahl recept.

fél kelkáposzta vékonyan felcsíkozva
ecet
só, bors, kömény
majonéz
magos mustár
reszelt sárgarépa

NAGYON FINOM!!!
Egy baj van vele, hogy elázik tőle a zsömle, ezért én külön csomagolom, és csak az evés pillanatában öntjük össze.

Moncsi

Na, ez engem is nagyon érdekel!
A párizsis kenyér hamar unalmassá válik, ez való igaz.
Néha csomagolok rántottás zsömlét a gyerekeknek, havonta főtt tojást egyszer, és egyszer van zsidó tojás is kevéska hagymával 🙂
Úgyhogy én is várom az ötleteket nagyon!

Vélemény, hozzászólás?