Kategóriák
Egyéb kategória

Trombitagombás nudli


Hogy miket ettünk, kedveském? Hát, akkoriban még nem voltak ekkora boltok, mint mostanság, ahol minden kapható télen-nyáron. Ha édesapám télen több halat fogott, akkor hó közibe rakta a padláson, és az elállott akár tavaszig is, ha hideg volt. Hús ritkán volt, csak ünnepeken került az asztalunkra. Jaj, de szerettük a vadkacsalevest!
A férfiak csónakkal mentek a Bodrogba, összeszedegették a madarak tojásait, a nők meg tésztát gyúrtak belőle. Vadkacsa, fogoly, és szárcsa tojásából is csinálták a tésztát. ‘Oszt ha húslevest főztek a vadkacsából, megfőzték hozzá a tésztát is. Volt sáfrány a kertünkben, tettük bele a levesbe, attól lett nagyon szép sárga.
Egyszer édesapám elment napszámba dolgozni fel a hegyekbe. Ott mást ettek a népek, mint mifelénk. Ott hozta az egyik munkásnak a felesége a trombitagombás nudlit. Nudli meg gombóc sokat volt mindenhol, de nem ám porcukorral, meg mindenhogy, csak szilvalekvárral, meg zsírral. Mi csak pár gombát szedtünk akkoriban, a trombitagombát nem is ismertük, aztán később láttam, hogy milyen fekete, milyen csúnya, de hát édesapám addigra már szerette.
Na, hogy szavamat ne feledjem, az az asszonyka ott a hegyen olyan nudlit vitt a férjének, hogy kifőzte, zsírba szedte, megszórta a nyáron kiszárított, aszt összetörögetett gombácskával, oszt szedett rá aludttejet.
A trombitagombának frissen alig van illata, de ha megszárítom, olyan erős szaga lesz, hogy fűszerként is használhatjók.
Akkoriban mi is aludttejjel ettük, de ma már ezek a tejek meg sem alszanak, én nem tudom miket adnak nekünk abban a dobozban! Egy ideig még zacskóban adták, azt még meg lehetett altatni, de ez már csak megbüdösödik. Nincs már senkinek tehénkéje itt a faluban, pedig lyány koromban hatalmas gulyákban legeltették. Nem tudom miért nem kell a jó tejecske már senkinek, pedig a hideg aludttejnél semmi sem jobb a melegben. Nem kéne annyi fagylaltot enni.
Szóval mi is elkezdtük csinálni a nudlit, zsírral meg gombával. Még most is szeretem, de én már nem tudom összeszedni a gombát. Ha megcsinálja, csinálja tejföllel, jó gazdagon!
Tegyen bele petrezselymet is, finom az, majd meglátja!
Fotó innen

Hozzávalók a nudlihoz:
50 dkg héjában főtt, öreg krumpli
20 dkg liszt
2 ek búzadara
1 tojás
1 kk só

A krumplit még forrón áttörjük, kiterítjük, és hagyjuk kihűlni. Utána összekeverjük a többi hozzávalóval. Lehet, hogy egy-két kanálnyi liszt még kell majd hozzá. A gríztől keményebb lesz a tészta, de lehet liszttel is pótolni. Kinyújtjuk, hosszú csíkokra vágjuk, megsodorjuk. Közben feltesszük a sós vizet főni. Ha a nudli feljön a víz tetejére, akkor kész.

Hozzávalók a mártáshoz:
3 ek zsír
3 marék trombitagomba (szárított, összetört)
3 dl tejföl
1 csokor petrezselyem
só, bors

A kifőtt nudlit forró zsírra, vagy szalonnából frissen kisütött zsiradékra szedjük. Megszórjuk az összetört, megszárított trombitagombával, sózzuk, borsozzuk, majd ráöntünk egy doboz tejfölt. Megszórjuk a petrezselyemmel is, egy percig rotyogtatjuk, hogy a gomba kicsit megszívja magát.

11 hozzászólás a(z) “Trombitagombás nudli” című bejegyzéshez

Ahh!!!

Rókagombák minden fajtája, nemzetsége, formája jöhet 🙂 Színtől függetlenül a rajongásom tárgya mindegyik.

A fekete trombitagomba az egyik legfrankóbb.

Két nagyon jó tulajdonsága van. Az egyik az, hogy büntetően finom. Egyszerűen fűszerezni sem kell, mert annyira erős és egyedi az aromája.
A másik jó tulajdonsága az az amivel a sárga rókagomba (sajnos) nem rendelkezik. Nevezetesen az, hogy ahol van ott sok van.

Vagyis ha gombaszedés közben meglátunk egy fekete trombitát akkor egy lépést sem szabad tenni, meg sem szabad mozdulni 🙂 mert több mint valószínű, hogy a körülöttünk levő tíz négyzetméteren egy vödörnyi trombita bujkál a fűben. Ez komoly 🙂 ha lelkesen odatrappolunk ahhoz az egyhez amit megláttunk akkor jó eséllyel taposunk át egy fél vödörnyi sorstársán.

Nekem két kedvenc receptem van a fekete trombitára.

Az egyik leves. Pofon egyszerű. A gombát megtisztítom és elpárolom a levét. Ez után vajon apróra vágott hagymával összedinsztelem majd felöntöm csirkehúslével és tejszínnel.

A másik az ugyanez csak leves és lé nélkül petrezselyemmel tejszínnel, liszttel besűrítve. Köretnek diónyi újkrumpli.

A lényeg, ahogy Esztert is írja, hogy nem szabad fűszerezni 🙂 Felesleges.

Vélemény, hozzászólás?