Kategóriák
Egyéb kategória

A bébi étel nem csak almapüré!

babakaja5.jpgKedvenc időtöltésem, amikor babáknak főzök. Aztán persze van, hogy nem eszik meg, de van ilyen…
Ha lenne egy harmadik gyerekem, akkor talán bébiétel gyárat is nyitnék, és valami menő hétvégi piacon árulnám a Fűszeres féle bio-extra-finom-különleges bébiételeket. Ez most egy 18-24 hónapos gyereknek készült, és amolyan szponzorposzt féle a Baba-Mama expora, amit november 14-14-16-án rendeznek Budapesten. Itt is lesz mindenféle babával kapcsolatos dolog, a pelenkától kezdve a ruháig és a bébiételig, játék és más babafelszerelés. (A belépőjegy ára levásárolható, bővebb infó pedig itt.)
Mit eszik meg egy 1,5 éves baba? Tulajdonképpen mindent, ha kedve tartja, illetve semmit, ha olyanja van.
Az, amikor éppen a “semmit se eszik a gyerek” periódus van, az nagyon frusztrálja az egész családot, főleg, ha első gyerekről van szó, vagy ha a nagyobb jó evő volt. Ilyenkor csak olaj a tűzre, ha a nagyik emlékeznek arra, hogy “bezzeg te milyen jó evő voltál, és már egy évesen szobatiszta, sőt, majdnem kiolvastad a Háború és békét is”. Ilyenkor jól tud jönni a doktornéni megjegyzése, hogy a XXI. században Magyarországon, ha a hűtőben van étel, akkor kizárt, hogy éhen haljon a gyerek. Nekem is két gyerekem van, Dávid 1,5 évesen kezdett elképesztő válogatásba, de olyanba, hogy azóta is emlegetjük. Záli inkább csak szelektál: kizárt, hogy megegye a sütőtököt például. Annyira utálja, hogy egyévesen még a lába is rángatózott tőle, és olyan arcokat vágott, hogy komolyan megsajnáltam. Nem erőltetem a sűtököt, sőt, kétgyerekes anyaként elég laza lettem. Az ajánlásokat, hogy mit mikortól ehet, azt kb. betartottam, mert úgy látom, hogy valóban van abban valami, hogy mikorra tud megbirkózni a gyomruk különböző ételekkel. Így sajnos a gomba még egy évig kimarad, pedig közösen járunk gombázni, és Záli már most nagyon szeretne gombát enni, főleg amit mi gyűjtöttünk, de a gombában valóban sok a kitin, és azt valóban nehéz megemészteni.
Amikor terhes lettem Zálival, még jobban eluralkodott rajtam a curry őrület. Legszívesebben reggelire, ebédre és vacsorára is curryt ettem volna, kb. olyan illat volt a lakásban folyamatosan, mint egy indiai étteremben, a függönyök teljesen átvették a kardamom szagát. Úgyhogy nem lepődtem, amikor Zálit elkezdtük hozzátáplálni, és a reszelt almát kiköpte, viszont erősen kapaszkodott a marha vindaloo után. Akkoriban mesélte valaki, hogy Ausztráliában bizony vannak baba curryk, sőt, minden náció ételét árulják bébiételként, persze enyhített változatban.
Zálinak most épp ezek a kedvencei 24 hónaposan. Na és persze mi is imádjuk mindegyiket, egy kis chilivel felturbózva pedig pláne.

Currys édesburgonya krémleves és bazsalikomos csicsókapüré aprópecsenyével

Hozzávalók 4 felnőtt adaghoz:
1 salotta hagyma
2 ek olívaolaj
2 nagy szem édesburgonya (kb 70 deka)
1/2 kk őrölt koriander mag
1/4 kk őrölt róma kömény
1/4 kk őrölt kardamom
1/4 kk őrölt szegfűszeg

1 dl kókusztej
A hagymát apróra vágom, megfonnyasztom az olajon. Közben felkockázom az édesburgonyát. Rádobom a hagymára, felöntöm 1 liter forró vízzel, és kevés sóval puhára főzöm. Botmixerrel pépesítem, majd fűszerezem, végül felöntöm a kókusztejjel.

50 dkg felkockázott csirke felső-combfilé
2 ek libazsír
1 gerezd fokhagyma
1 kk szárított majoránna
1 kk mustár

70 dkg csicsóka
1 ek vaj

1 kk frissen reszelt szerecsendió
1 ek ketchup
2 ek friss, apróra vágott bazsalikom
1 ek frissen reszelt parmezán

A húst felteszem párolódni a zsíron a fokhagymával, majoránnával, mustárral, sóval. Kicsit lepirítom, majd felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, és takarék lángon lefedve puhára párolom, végül zsírjára sütöm.
A csicsókát megpucolom, és puhára párolom. Vajjal leturmixolom, Fűszerezem ketchuppal, szerecsendióval, majd belekeverem a bazsalikomot. Ezzel is picit átturmixolom, mert a gyerekek kiszedegetnék a nagyobb levéldarabokat. Végül belekeverem a parmezánt is. 
Felnőttek is elkezdhetik 😉

babakaja1.jpg

Egy hozzászólás a(z) “A bébi étel nem csak almapüré!” című bejegyzéshez

Én répával kezdtem, de mert bébirépa nem volt kapható, a “rendes” répa meg nem volt elég ízletes, ezért egy átmeneti bioüveg időszak után rászoktam arra, hogy jóval visszafogottabb ízesítéssel elkészítve, de ugyanazt adjam a 6+ hónapos gyerekemnek, mint amit én is eszek.

Így lett az első sikeres főtt étel próbánk (amit én főztem neki, és nem csak egyféle zöldségből állt) egy pürésített gulyásleves… 🙂

Vélemény, hozzászólás?