Kategóriák
Egyéb kategória

CHALLAH vagyis barhesz

Hatos fonás videó:

 

Szombatra (vagyis péntek estére) négy kalácsot szoktam sütni. Nem nagy kalácsok, négy őzgerinc nagyságú. Azért ez az adag, mert így egyszerre elférnek a sütőben, nem kell két részletben vacakolni vele. Sima háromfonatú kis kalácsok. Tudom, a hatfonatú sokkal szebb, de abból legfeljebb kettőt tudok sütni egyszerre, az pedig csak vasárnap estig tart ki. Ha ebből a kicsiből valamilyen oknál fogva kevés fogyna szombaton, akkor jól fagyasztható. Ez ritkán fordul elő, mert hétközben a fiam szereti bundáskenyérnek, a férjem pedig szendvicsnek.
Mitől kóser a szombati kalács, lánykori nevén a Challah? A lisztet minden esetben át kell szitálni, nehogy valamilyen bogár kerüljön a tésztába. Amikor először csináltam kóser kalácsot, meglepve tapasztaltam, hogy szinte minden harmadik zacskó lisztben van egy pici bogár, vagy valami gyanús dolog, ami ottmarad a szitában. A tojásokat külön pohárba kell ütni, és nagyon alaposan megnézni, hogy nincs-e benne egy csepp vér sem. Ha van, akkor másik tojás! Állítólag a fehér héjú tojásban sokkal kevesebbszer van vércsepp. Egy időben vettem olyat, de mivel mi el tudjuk tenni a nem kóser tojást vasárnapra reggelire, ezért maradt az általában kapható barna héjú. Magyarországon a sima, nem szárított élesztő kóser, ezért ilyenkor ezt használom. Sütés előtt a sütőt, miután kitakarítottam tisztítóprogrammal jól kiégetem, mondhatnám kikóserolom. A kelesztőtál, és a többi konyhai eszköz csak kóser főzéshez van használva. Ezért sajnos utána nem is tudom a mosogatógépbe tenni a többi edénnyel. Persze külön mosogatószivacs is szükségeltetik : ) A tésztából le kell venni egy darabot, amire áldást szokás mondani, és eltenni. Ezt aztán az ember lánya egy éven keresztül gyűjtögeti, és Pészáh előtt elégeti.
Hozzávalók négy darab kalácshoz:
7 pohár liszt (egy pohár 2,5 dl)
0,4 pohár cukor
2 kk só
3 tojás felverve
0,5 pohár olaj
2 dkg élesztő
2 pohár meleg víz
A tésztát nagyon alaposan ki kell dolgozni. Ezen áll vagy bukik a dolog. Szerintem ez olyan húsz perc. Rendesen lefáradok tőle : ) Konyharuhával letakart tálban negyven percig kelesztem hatvan fokon. (Akinek nincs a sütőjén kelesztő program: 30-60 C, az mindenképp legalább a kétszeresére kelessze) Négy részre osztom, aztán részenként még háromra. Hosszú hurkákat sodrok belőle, majd befonom. Sütőpapírral bélelt őzgerincformába rakom, majd fél órát még kelesztem melegben. 180 C fokos sütőben fél óra alatt megsül, de ez nagyon méretfüggő. Az utolsó öt percen bekenem a tetejét tojássárgájával.

 

23 hozzászólás a(z) “CHALLAH vagyis barhesz” című bejegyzéshez

Kedves Eszter! 57 eves koromig Budapesten a VII. keruletben, 3 hazzal a Kazinczy utcai zsinagogatol.Jomagamnak is ez a vallasa.Bizony nem csak az az etelek hozzavaloi koserok, hanem a zart uvegu fuszerek, szemes termenyek, olajak, es minden mas amit kapni lehet.Ez a husokra es a tejere.stb.-re is vonatkozik.Minden koser termeket a Rochild nevu uzletben meg lehet kapni, vagy vannak ott a kornyeken hentesek, akik maceszt, darat es olajat is arulnak.2006-ban Australiaba , Melbournebe jottem ferjhez.Itt ugyanugy minden koser termeket meg lehet kapni mint otthon.Sot mondhatnam hogy talan sokkal nagyobb valasztekban.Mi itt mellozzuk a cukrot, inkabb mezet hasznalunk, abbol is a hanuka mezet.A kalacsra visszaterve mi inkabb a sos challat reszesitjuk elonybe mert ezt szeretjuk, ilyenkor kevesebb benne az edesitoszer, viszont szombatra en a barheszt keszitem, a challa nalunk unnepekkor van.Valojaban minden unnepnek megvan a maga sutemenye.Gratulalok a jo receptjeidhez, es a hozzavalo kommentekhez.Udvozlettel: Marta

Kedves Eszter!

Karácsony előtt megvettem a könyvedet, és ma megsütöttem a kalácsot… kicsit bajban voltam a fonási ábrákkal, mert a sorrendet nem értettem igazán, azt hiszem összekeveredtek kicsit, legalábbis nem hiszem, h szándékos lenne, hogy az első két oszlopot lefelé kell nézni, a következő 2-t meg vízszintesen…(???) de nagyon finom lett. A következő problémám azzal volt, hogy nem lett olyan szép fényes az utasításokat követve. Aztán rájöttem, miután megnéztem a videódat, hogy nem tojássárgájával kellett volna megkenni a vége előtt 5 perccel, hanem egy egész felvert tojással az elején.
Milyen olajat használsz hozzá? Mert én nem mertem olívaolajat tenni bele, ezért floriol napraforgóolajat tettem hozzá, de lehet hogy az olíva is használható lenne?
Előre is köszi
gy

Egy barátnőm a helyi zsinagógának szokott sütni challah-t, és ő cukor helyett mézet tesz bele. Most kel az Ő receptje szerint készített tészta, de a sütési hőfokért hozzád kukkantottam be… 🙂

Épp nincs itthon öregkenyerem, ezért tegnap keresnem kellett valami más receptet. Így találtam ki, hogy életemben először kalácsot fogok sütni… Google a barátom volt,de vhogy mégse tetszettek a receptek amiket kidobott. Így kezdtem el kutakodni nálad és készítettem el eme recept alapján a kalácsaimat. Igazáb finomak lettek.
Hozzá tartozik az igazsághoz, hogy megpróbálkoztam a hatosfonattal is, de egyenlőre még bonyolult nekem.
Íme az én 3 fonatos kalácsaim: http://kepfeltoltes.hu/090327/kalacs_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Isteni a tésztája,ilyen könnyű kalácsot még soha nem sütöttem,biztos ez lesz a húsvéti kalács is ! Na igen,a só nálam is kimaradt,és tényleg hiányzik belőle. Kár,hogy nem sütés előtt olvastam a kommenteket:)

Kedves Eszter,
Elöször is gratulálok a szép bloghoz, és természetesen a receptekhez. A szombati kalácsot megcsináltam egész jó lett elsőre. Én azt hallottam hogy Izrelben különféle magokat is tesznek bele, az ugyanez a recept? És milyen magokat? Szívesen kipróbálnám úgyis. Előre is köszönöm. Rita

helo,
egy kis troubleshooting kene.

egy ideje (semmit nem valtoztattam az osszetevokon vagy a keszites mondjan) az egesz kalacs szetterul es nem is latszik, hogy fonva van, hanem egy sima teglalap lesz belole.
ha nagyobb tepsibe rakom, akkor meg szetterul, mint a palacsinta.
tapasztalt mar ilyet valaki?
kerem vissza a kidudorodo fonatcsikokat!

(tok ciki)

Eszter,
jól látom, hogy ebben a kalácsban arányaihoz képest nagyon kevés az élesztő?
(mert ált. 500 gr liszthez megy a 20 gr/ 1cs. szárított, itt meg lényegesen többhöz).
vagy én számoltam el valamit?

(viccesen átforgattam 1 tojásra a receptet, majd posztolok róla sütés után… a 34 ml cukorból 2 púpos EK lett : )

Megcsináltam a kalácsot és a fűszeres kenyeret is, hát gyönyörű lett, tökéletesek voltak a kelesztési és sütési instrukciók is, egy gondom volt,a só, a kalácsba nem tettem, de szerintem kellene, vagy direkt nem? illetve a kenyérbe egy helyett két kávéskanál, bár az olajbogyó sósságától is függ. A héten újra sütök, tuti a sikerélmény, köszi!

Az első tíz perc mindenképp kézzel! Bár ha te egy büszke Kitchen Aid gép tulajdonosa vagy, (mint ami én szeretnék lenni egyszer)akkor szerintem mehet végig géppel, alacsony fokozaton.

Aha! :o))
Biztos nem pusztán attól jó, hogy kóser, különben is mostra akkor már összezavarodtam, hogy mi az és mi nem. De az a sólet nagyon jó volt és néni kóserül (jó így mondva?) főzött.

Attól, hogy egy rabbi azt mondja : ) Mielőtt valami kóser minősítést kap, elmennek és ellenőrzik a gyártási folyamatot. Egy olajnál fontos lehet, hogy azon a gépen mást ne gyártsanak, nehogy véletlen keveredjen állati zsiradékkal stb. Aztán ha valami megkapta a kóser pecsétet, utána rendszeresen ellenörzik, hogy a feltételek adottak-e? A legszigorúbb feltételei a bornak és a húsnak vannak.
Egy sólet nem attól finom, hogy kóser vagy sem, én már ettem rossz kóser sóletet is!

Ezek mitől kóserek? Én azért vettem, mert nem finomított, hanem hidegen sajtolt volt, ami sokkal egészségesebb. Köszi, ha megkérded.
Egyik munkahelyemen volt egy idős néni, aki kóser sóletet főzött, az isteni volt, de a receptet nem árulta el.Várom a Tiédet :o)

Magyarországon biztosan kóser a Vénusz és a Floriol. Olivában a Bertolli. Majd megkérdezem a rabbit a hidegen sajtolt olajokról, és megírom. Jövő héten főzők egy sóletet, majd leírom. Bár, hogy kinek mi az igaz??? Ez is csak egy változat lesz.

Az olaj is kóser? Tavaly valamikor vettem a Tescoban olyat, azóta is keresem, mert hidegen sajtolt volt.
Ha már ilyen ételekről írsz, elékpzelhető hogy egyszer megosztod az igazi sólet receptjét? Imádom, elég jót is csinálok, de nem az igazi…

Vélemény, hozzászólás?