Kategóriák
Egyéb kategória

Olcsó vacsora 150 forintból fejenként

h-gombocleves.jpgA kolbászos gombócleves hallatán nem az olcsóság szokott az embereknek eszébe jutni először, inkább az, hogy mennyire laktató, meg hogy jaj istenem, nagymamámnál ettem utoljára, mennyire finom volt! Pedig tényleg nem drága, valóban laktató és nem csak a nagymama nosztalgia miatt finom, olyannyira nem, hogy az utóbbi pár évben gyakran látni mindenféle változatát éttermek étlapjain is.
Eredetileg persze nem nagyon került bele kolbász, és gombóc is csak pár darab volt benne, igazi maradék felhasználó, takarékos leves volt. Két okból készülhetett őszi, vagy téli napokon: a krumplifőző lét kiönteni nagy trehányság lett volna egy magára valamit is adó háziasszony konyhájában, és csak pár szem krumplit kellett krumpli.jpgfélretenni, hogy abból gombóc készüljön, de gyakoribb volt az, hogy valóban gombóc volt ebédre és egy darabkát eltéve a tésztából, meg is volt a másnapi vacsora alapja.
Nálunk a hétvégi grillezésből maradt négy szem krumpli, azt törtem össze gombóctésztának. A leveshez tulajdonképpen a kolbászt kellett csak megvenni, de kiszámoltam mindennek az árát.

Gombócleves 

Hozzávalók:
4 szem közepes főtt krumpli 20 Ft
1/2 tojás 20 Ft
6 ek sima liszt 5 Ft

1 kis fej hagyma 10 Ft
2 ek libazsír 30 Ft
2 kk piros paprika 10 Ft
2 gerezd fokhagyma 20 Ft
1/2 kk köménymag 5 Ft
só, bors 5 Ft
2 szál sárgarépa 100 Ft
15 dkg mirelit zöldbab 50 Ft
1 csokor petrezselyem 50 Ft
1 kk szárított tárkony 5 Ft
1/2 citrom leve 30 Ft
2 dl tejföl 120 Ft
1/2 szál füstölt kolbász 400 Ft
5235479571_7fa6908ed0_b.jpg
Az zsíron megdinszteltem a hagymát, rászórtam a paprikát, köményt, és az összezúzott fokhagymát.  Megdinszteltem a karikákra vágott sárgarépát és a zöldbabot is. (Én nem rántottam a levest, de aki sűrűn szereti, nyugodtan meghintheti egy kanálnyi liszttel a zöldségeket, vagy a tejfölbe keverve be is habarhatja.) Felöntöttem kb 2,5 liter vízzel, sóztam borsoztam. Mikor felforrt, beletettem a gombócokat.
A gombóchoz megpucoltam a héjában főtt krumplit (persze lehet frissen főtt krumplit is használni, akkor mindenképp a krumplifőzőlével dolgozzunk tovább!), majd krumplinyomóval áttörtem, elkevertem a liszttel, és a tojással. Kicsit utána sóztam. Ez most nyári krumpliból készült, ezért a liszt mennyisége változhat, a téli krumplihoz kevesebb liszt kell.
Miután minden gombóc feljött a leves tetejére, beletettem a karikákra vágott kolbászt, és a felaprított petrezselyemzöldet. Belekevertem a tejfölt, citromlével és tárkonnyal ízesítettem. Öt percig alacsony lángon főztem, majd elzártam a lángot.
Hat normál adag, vagy négy hatalmas egytálételes tányérnyi lesz belőle.
Összesen 880 forintot kötöttem, így egy tányér leves kb. 150 forintba került.

29 hozzászólás a(z) “Olcsó vacsora 150 forintból fejenként” című bejegyzéshez

Nagypapám szokta csinálni, akkor soha nem ettem belőle, nemrég nosztalgiából kipróbáltam, és bánom a sok elszalasztott levest; azt meg még jobban, hogy az övéből már soha nem ehetek..

Annyi még, hogy az ilyen étel x Ft-ból-os írásokkal nekem mindig az a bajom, hogy azért számos hozzávaló nincs állandóan minden konyhában, és ha valaki a nulláról akarja megfőzni, akkor hol kap fél tojást, 2 evőkanál libazsírt vagy 1 kávéskanál tárkonyt?

@A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél: @mamasita: @Mrs.Columbo: Ok, a fél tojás jogos, de nem írhattam egy egészet, mert akkor túl lágy lenne a gombóc. Egyébkét szerintem azért egy alapháztartással is elkészíthető ez a recept, a piacon akár egy tojást is lehet venni, ha valaki nem tudna mit kezdeni a maradék kilenccel a dobozból, a libazsír meg cserélhető mondjuk szalonnára (még jobb), étolajra, esetleg vajra is, ha csak az van otthon. Ha tényleg semmi nincs, akkor gondolom senki nem áll neki a gombóclevesnek, abban igazatok van. 🙂

És az 5 percig égő gáz ára, az smafu? 🙂 Plusz a világítás a konyhában (feltéve, hogy sötétkonyhás a lakás)… A lábosok amortizációjáról, és utána az edények mosogatási költségéről (mosószer, melegvíz) nem is beszélve.

Pedig tényleg kijön ennyiből. Igaz ehhez olyan háztartás kell ahol rendszeresen főznek. Egyébként is valamire való háziasszony nem úgy főz hogy kitalálja mit főzzön és elmegy és bevásárolja a hozzávalókat, hanem körülnéz a kamrában és ami van, abból. Persze ehhez rendesen vezetett háztartás kell. Főzni otthon igenis megéri, de csak akkor ha napi szinten főznek.

Az én nagyanyám is csinált ilyet.
De abban nem volt zöldbab, répa, tárkony meg kolbász, csak a krumpligombóc. De talán még tejföl se.. Én szerettem.
Ja és “gölődin leves”-nek hívta.

Bevallom, nem is hallottam még erről a kajáról, de krumpli, úgyhogy rossz nem lehet.

Ami a fél tojást illeti, nem tudom, mi a probléma. Oké, egy felet nem tudsz venni, de nem hiszem, hogy nem fogyna el a másik fele rövid időn belül, addig meg gond nélkül eláll a hűtőben. A libazsír meg nyilván nem létszükséglet, helyettesíthető más zsiradékkal is. Az meg azért talán alap, hogy olaj,só, bors meg fokhagyma előforduljon egy háztartásban.

Kedves Eszter! a leves remek lett, ez nem meglepetés, eddig is remek recepteket tettél közzé, ami viszont meglepett azok a kekeckedő kommentelők, ez egészen elképeszt,nem értem, de talán ezután csak a bejegyzéseidet olvasom és nem bosszankodom a rosszkedvű megjegyzéseken 🙂

Jot szorakoztam a kommenteken! :o)

@kicsibuta:
Engem is a paloc levesre emlekeztet, mert az en anyukam abba is apro krumpligombocokat tesz, nem krumplit. En nagyom szeretem ugy!!!

En meg lustasagbol melyhutott sztrapacska tesztat szoktam fozni bele, vagy gnocchit. Az persze megdragitja a levest,…de az ido is penz! ;o)))

@Fuszeres Eszter:
Nagyon jol hangzik. Szaraz kolbaszbol csinalod? Gondolom, a langolt kolbasz is megteszi.

Vélemény, hozzászólás?