Kategóriák
Egyéb kategória

Őszi rugelach

A rókagombás risotto mellé sütöttünk rugelachot amikor születésnapi ajándék voltam, és sokat törtem a fejem azon, hogy hogyan is készítsük el ezt a süteményt együtt, hiszen a tésztájának egy éjszakán át állnia kell a hűtőben.
Ha ott készítem el, akkor nem lesz jó, mert nem állt semmit, de az ünnepelt látja, hogy hogyan készül. Ha itthon készítem el, akkor jó lesz a tészta, de nem látszik hogy készül. Aztán az élet megoldotta az egészet: elkészítettem itthon, de bent felejtettem a hűtőben. Tehát, itthon várt rám egy tökéletes tészta, ott pedig volt egy hirtelen összedobott. Sajnos az ottani sütemény sok helyen szét is tört, mint ahogy vártam is, de legalább azzal tudtam magam vigasztalni, hogy együtt készítettük el.
Az itthoni pedig olyan gyorsan elfogyott, hogy nem tudtam lefotózni. Ezért egy fáziskép van csak róla, a végeredményt ezen a képen láthatjátok. Eddig a lekvárt, ami legtöbbször barack, vagy sűrű szilvalekvár volt, mindig elkevertem a töltelékkel, de ez a szederlekvár a tésztán elkenve nagyon különleges volt, sokkal jobban kijött az íze. A füge és az étcsokoládé pedig legyőzhetetlen páros!
A rugelach szerintem az egyik legjobb zsidó sütemény. Sokan mondják, hogy azért kedvelik jobban, mint a flódnit, mert nem olyan tömény. Szerintem a jó rugelach van olyan tömény, hiszen ebben is sokféle töltelék van, a csak csokis, vagy csak diós változatoknál olyan érzésem van, minta megspóroltak volna valamit belőle. 🙂
Hozzávalók a tésztához:
20 dkg krémsajt (Philadelphia, vagy hasonló)
20 dkg szobahőmérsékletű vaj
10 dkg cukor
25 dkg liszt

A tésztát robotgéppel gyorsan összedolgoztam, majd fóliába csomagolva egy éjszakát pihentettem a hűtőben.
Másnap erősen lisztezett deszkán kör alakúra nyújtottam, és megtöltöttem a következőkkel:
8 ek házi szederlekvár
10 dkg füge felaprítva
5 dkg mazsola
10 dkg apróra vágott mandula
1 kk fahéj
8 dkg apróra vágott étcsokoládé
A lekvárral megkentem a tésztát, a többit pedig egyenletesen rászórtam. Pizza vágóval keskeny cikkeket vágtam a tésztából, feltekertem, és megszórtam fahéjas cukorral. 180 fokon 25 perc alatt sült meg.

10 hozzászólás a(z) “Őszi rugelach” című bejegyzéshez

Hú Eszter, újabb hálás felfedezést tettem a zsidó konyhában, ez a sütemény fantasztikus – egy darab, és fél napig lehet megállás nélkül kapálni. 🙂 Vegyes lekvár, sok aszalt füge, mandula és vörösáfonya volt épp kéznél. Köszi.

Megcsinaltam, isteni! Le kellett fagyasztanom, mert egyfolytaban rajartam! Igy most napi egyre redukaltam a rugelach bevitelt:) Nem tudtam olyan szepen feltekerni, mint te, igy eleg laposak lettek es a lekvar is kifolyt, de az izek kombinacioja fantasztikus!

Szia Eszter,
két ötlet:
1. legközelebb készíts egyet előző nap, azt vidd el magaddal, de gyúrjatok be ott is egy tésztát, amit másnap elkészíthet a szerencsés versenyző.
2. a júliusi motívumot már nagyon illene kicserélni…
Üdv: Ildi

Egyetértek, a rugelach ha jó alapanyagokból van, lehet olyan tömény mint a flódni, és olyan finom is. 🙂 A Tőled vett recept náluk is nagy sláger, kipróbálom ezt a változatot is,hisz mi is nagy rajongói vagyunk a csokinak. A füge vajon aszalt vagy friss?

Vélemény, hozzászólás?