Hónap: 2009 december
Lencsefőzelék nagyanyám módra

Segítség! Egyetek, jó étvágyat!
Kislányom, sütöttem egy kis töltött bébi pulykát, meg főztem egy csodálatos levest abból a fácánból, amit kaptál. Isteni levese lett, majd meglátod. Csinálnál egy kis krumpli salátát?
Sütöttem pár bejglit is, nem sokat, csak tíz rúddal, tudod apád imádja, adtam az Imrének meg a Katiéknak is. Akkor a töltött káposztát hozod?
Hány napig maradtok? Csak azért kérdezem, nehogy éhen maradjunk.
Ja, a mákos bobájkát megsütöd? Tudod, úgy, ahogy Erdőbényén sütötték, apád mindig emelgeti a gyerekkorát.
Azért vettem egy kis szaloncukrot is, hátha.
Hányadikán jöttök Esztikém? Azért téged hívlak, mert a Gábor mindig mindent elfelejt.
Arra gondoltam, hogy megcsinálom a szokásos pulykatekercset, nélküle nem telik el a december, de lesz vadas zsemlegombóccal is. Sütöttem egy kis zserbót, vigyetek, jó? Hogy ízlett a leves?
Jaj, a sültalmás gesztenyekrémet majd elfelejtettem. Egy nagy pohár egy adag. Nyomjatok rá tejszínhabot. Nyugodtan, van még a hűtőben három flakonnal. Kávét vagy kapucsínót? Jaj, ne szórakozzatok már, kóstoljátok meg a zserbót legalább!
Nem jöttök át? Sütöttem egy egész kacsát, almával a hasában, és maradt még halászlé. Nem akarom magam dicsérni, de idén mennyei lett. Pisti fogta a harcsát hozzá, de azért van benne ponty is, ikra, meg tej. Kicsit csíp, pont úgy, ahogy szeretitek.
Összedobtam egy kis töltött káposztát is, falatnyi gombócokkal, gerslivel, ahogy anyósomtól tanultam. Nem szerettem a vén boszorkányt, de a káposztája fenséges volt, meg kell hagyni!
Képzeld, a métereskalácshoz hozzá se nyúltunk, ugyanúgy ott van a kamrában, ahogy odatettem. Idén kitettem magamért, volt bélszín wellington módra, és megsütöttem a szokásos libamájat zsírjában, reggelire eleszegettük, de nem sima kenyérrel, fontam hozzá egy akkora kalácsot, mint egy malomkő. Volt tokaji borleves, mandulás pisztráng.
Ha feljöttök megnézni a karácsonyfánkat, főzök egy kis kocsonyát, tudom Gábor szereti, Dávidnak pedig felszelem a métereskalácsot.
Van valami tipped, mit főzzek szilveszterre? Nem akarom túlzásba vinni, csak semmi faxni.
Hanukarácsony

Nem tudom mennyire ismert fogalom ez Magyarországon. Igazából az USA-ból származik, és leginkább a vegyes (értsd: keresztény-zsidó) háztartásokban szoktak ilyesmit tartani.
A lényeg egyszerű, van itt minden, mint karácsonykor (hahaha) és persze hanuka is. Tehát, égnek a gyertyák a menórában, van latkesz, vagy hanukai fánk, de vannak karácsonyi díszek is, sőt esetleg karácsonyfa is, sőt karácsonyi ételek is.
Most András azt gondolta, hogy évvégén elhívja a zsidó és a keresztény barátait is. Volt töltött káposzta, krémlikőrös pannettone puding, erdeigyümölcsös pohárkrém, latkesz fűszeres tejföllel, fűszeres pulykatekercs aszalt gyümölcsös kuszkusszal, forral bor, pezsgő, és ajándék tombola is.

Maradt a hanukai pörgettyűzés, de az mindenkinek túl bonyolult volt 🙂
Szeretem ha sok ember együtt ünnepel. Szeretem nézni mások ünnepeit, és szeretem azt is ha más is tiszteletben tartja ez enyémet.
Jó lenne egész évben azt érezni, mint amit én is éreztem akkor, amikor idegenek elhívtak maguk közé ünnepelni. Mert együtt ünnepelni jó!
Úgyhogy azoknak, akik holnap karácsonyfát állítanak, és azoknak akinek múlt héten véget ért az ünnep és azoknak aki az év utolsó két hetét végig ünneplik, sok-sok boldogságot, és boldog újesztendőt kívánok!

Hirdetés a gasztroblogokon
Sok Kicsi eredményhirdetés
Flódni fagyi

Igen, sütök idén is flódnit, válaszolom a huszadik telefonra.
Szerintem én sütöm a legtöbb flódnit magánszemélyként Magyarországon. Sokan kérik szülinapi ajándékként, vagy hanukára, sőt karácsonyra is.
Flódnit sütni, mitagadás, macerás! Persze megéri a fáradságot, főleg amikor a mosolygó arcokat, mákos fogakat látom, de be kell vallanom, én már egy picit unom a süteményt magát. Úgyhogy nekünk nem is lesz az asztalunkon, csak fagyi formájában.
Ezzel is van munka bőven, a flódni már csak ilyen műfaj, sokféle töltelék.
Mégis, a süteményhez képest szinte légiesen könnyű, arról nem is beszélve, hogy a fagyit akár egy hónappal az esemény előtt is el lehet készíteni, úgyhogy igazán időtakarékos megoldás.
Én külön dió és mákfagylaltot is készítettem, de lehet akár egyben is megoldani a kettőt annak akinek már tényleg nincs se ideje, se kellő helye a fagyasztóban.
Hozzávalók:
diófagyi a diótöltelék helyett
mákfagyi a máktöltelék helyett
birskompót az alma töltelék helyett
szilvalekvár a szilvalekvár helyett 🙂 de lehet borban főtt aszalt szilva is
kekszmorzsa a tészta helyett
pár kanálnyi baracklekvár
Diófagyi:
4 tojás sárgája
2,5 dl tej
2,5 dl tejszín
1 rúd vanília kikapart magja
20 dkg dió
6 ek tokaji aszú
6 ek cukor
A diót durvára törtem és egy serpenyőben addig főztem a borral, amíg teljesen elforrt a bor és a dió megpirult. A tejet a tojás sárgájával, a vanília magjaival és a cukorral krémmé főztem, majd belekevertem a tejszínt. Alaposan behűtöttem, majd belekevertem a diót is. A többit szokásos módon elvégezte a fagyigép.
Mákfagyi:
ugyanaz mint a diófagyi, csak 10 dkg darált diót főztem fel picit több borral, és ezt kevertem a fagyihoz, plusz tettem bele egy kanálnyi őröletlen mákot is, arra nagyon jó ráharapni.
Birskompót:
6 szem birsalma
10 szem szegfűszeg
1 rúd fahéj
cukor ízlés szerint
2 dl vörösbor
1 dl víz
A birsalmát meghámoztam, kimagoztam, és felkockáztam. Rádobtam a fűszereket, felöntöttem a borral és a vízzel, majd puhára főztem. Ha elforrna a leve, de az alma még mindig kemény, akkor a folyadékot pótolni kell.
A kekszhez skót shortbread-et használtam, amit összetörtem, és picit megpirítottam, majd meglocsoltam kevés forró baracklekvárral.
Így készül a hanukai fánk :-)

Találkoztam a világ legilledelmesebb kislányával, aki mindenféle szülői biztatás nélkül azzal búcsozott tőlem, hogy nagyon örül, hogy megismert! És középsős…
A fánk nem jöhetett volna létre, ha nincsenek a srácaink! 🙂
Képzeljétek el, van egy (sok-sok) tüneményes blogolvasóm, aki eljött, beszéltünk pár szót, és mikor elmentünk, még egy közös fotót is készített. Pedig ő egy valódi Megasztár! (Nekem annyira rossz az arcmemóriám, hogy nem ismertem meg, de a férjem rögtön mondta amikor belépett, hogy itt egy megasztár, vagy zsidó :-)Visszatérve a rossz arcmemóriámra, számomra most lett világos, hogy a Baldwin fivérek nem egy ember, hanem négy… Egy szó mint száz, Bálint Ádám legalább annyira helyes életben, mint amilyen jól énekel!)
Ciripelés
Kedvenc szófordulata pár hete Dávidnak a nagyon különös. Keresi a különös dolgokat, és ha talál egyet igyekszik végére járni a dolognak. Jó dolog ötévesnek lenni, a legtöbb különös dolog egyben csodálatos is, lehet rajta gondolkodni, mesélni róla, kérdezni vele kapcsolatban, és másnap a feldolgozott tudást tovább lehet adni.
Most éppen eltűntek a bogarak, pedig nyáron hajnalban keltünk, hogy még a harmatos fűben megleshessük a hangyákat, délben lefényképeztük a lepkéket, és szaladgáltunk a fűben, hogy mindig a legközelebb álljunk a fekete tücsök ciripeléséhez.
Aztán annyira begyorsult minden, amikor elkezdődött az óvoda. A levelek megsárgultak, lehullottak, ezt jól ki is beszéltük.
Megsirattuk a túl későn kikelt fecskefiókákat a garázsban, akiket hiába etettek szorgosan szüleik, nem sikerült megtanulniuk repülni a nagy napig, amikor el kellett volna indulniuk délre.

Pár napig még sírva várták a fecskemamát a fészekben, aztán elhallgattak. A szomszéd állatorvos szerint menthetetlenek az ilyen kis árván maradt madarak.
De a bogarak is délre repülnek? Vagy elpusztulnak? Hová bújnak, és a szúnyogok miért jönnek újra elő tavasszal? A pókok hálója megfagy ha ráesik a hó? A lepkék szárnyáról lemosná az eső a port, ha télen is repkednének? Vannak gonosz bogarak? És különben is, a méhek nem halnak éhen télen? Vagy mi lesz akkor ha elfelejtik, hogy hogyan kell mézet gyűjteni?
Annyi kérdés, hogy legszívesebben egy nagyítóval és lepkehálóval felszerelkezve kifeküdnék a rétre a sok zsizsegő, ciripelő bogár közé, és nézném a kék eget a harminc fokban.
Már csak öt hónap!
Diós-citromos sütemény

A dió töménységét nagyon jól egyensúlyozza a sok citrom.
Téli sütemény, sok-sok dióval, tegnap este forralt bor mellé majszoltunk belőle. Nagyon jól esett a vörösre fagyott kezünknek a forró bögrét szorongatni, Dávid pedig örült a mézes teának.
Nincs túlbonyolítva a recept, egyszerű bögrés, de tényleg nagyon finom.
Gyerekek is elkezdhetik 🙂
Hozzávalók 1 veknihez:
1 bögre simaliszt
1 bögre rétesliszt
1 citrom reszelt héja
1 citrom leve
A tojásokat felvertem, belekevertem a tejet és az olajat, majd hozzáadtam a száraz hozzávalókat és a citromot is. Előmelegített sütőben 180 fokon 35-40 perc alatt sül meg, tűpróbával ellenőrizve.